bbc.com

Батько української Незалежності: Левку Лук'яненку мало б виповнитися 90 років

У Левка Лук'яненка був момент, коли забувся про свій День народження. Це сталося 24 серпня 1991 року

У День Незалежності Левку Лук'яненку мало б виповнитися 90 років. Автор акту проголошення незалежності України свого ювілею так і не дочекався. 7 липня після тривалої хвороби Левко Лук'яненко помер у лікарні. Герой України, двічі засуджений, провів 27 років у таборах за те, що вважав, що Україна має бути незалежною. Сьогодні Україна вперше святкує свій День народження без Левка Лук'яненка. Про спогади його рідних та односельців – далі у сюжеті.

Ганна Жуковіна, онука Левка Лук'яненка, згадує: "Це було дуже по-домашньому. Я йому: "Дідусю, з Днем народження Вас вітаю". А він завжди так гарно сміявся, обіймав, я його обійму. Поцілуємся. Ну все. Пішла на кухню чистити і шкребти". 

5 канал

Саме так розпочиналось святкування Дня народження Левка Лук’яненка в родинному колі, пригадує його онука, яку він називав лагідно – Ганнуся. В цей день вітати героя України приїздили близько сотні людей.

"В нас як в кіно показували: жінки стояли на кухні, менші діти попід ногами, такі трошки старші дівчатка, хлопці вже носили накривали на стіл, а чоловіки стояли і обговорювали політику", – розповідає Ганна Жуковіна.

У 1991 році Левко Лук'яненко у день проголошення незалежності забув, що у нього день його народження. Адже в той час переймався історичним документом, який написав у своєму зошиті за півтори години.

5 канал

Його Дружина Надія Лук'яненко згадує: "Ми готували щось вдома. Його немає і немає. Вже і вісім і дев'ять годин вечора, одинадцять. По телевізору дивимося передачі і десь близько 12-ї відкриваються двері. Я кажу: "О, ти прийшов", а тут стіл накритий. Я кажу, ти що один? Та один, каже. Ну сядемо самі. І через кілька хвилин відкриваються двері і входить десь вісім, десять чоловік. Це були члени Республіканської партії".

5 канал


Він чотири рази був народним депутатом, очолював Гельсінську спілку з прав людини, був Надзвичайним і Повноважним послом України в Канаді. Він мав великий авторитет серед своїх односельців. 

Богдан Мироненко, мешканець Хотівки, говорить: "Його приклад на посаді посла України в Канаді для мене теж став одним із вирішальних. Він для мене став зразком адвоката, дипломата, безкомпромісного, чесного, правдивого. До мене, на щастя, він ставився доволі прихильно, я дуже йому за це вдячний. Через те, що його віра у мене та підтримка, доброзичливе спілкування, не надавали змоги розчаруватись".

А хотівський сільський голова Микола Безпечний згадує: "Ми обговорювали об'єднання громад, адміністративну реформу, яким чином це об’єднання має покращити життя людей в цих громадах. Його цікавила саме думка знизу, що ми, як представники органів місцевого самоврядування, думаємо з цього приводу". 

Це перший День незалежності без Левка Лук’яненка. "Зі сльозами на очах. Якось сьогодні прийшла на могилу і знову відчулось, бо фізично бачиш, що тут є могила. А так, в хаті... відчувається його дух. Все відбувається, наче він є і там сидить книжки пише в себе в офісі, знаєте".

Усіх хто прийшов згадати цього дня Левка Лук’яненка, частували яблуками з його саду.

Евеліна Михайленко, Дмитро Демішев, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Попередній матеріал
Обстрілювали протитанковими ракетами: стали відомі подробиці загибелі українського армійця біля Красногорівки
Наступний матеріал
Доба в ООС: у День Незалежності ворог здійснив 39 обстрілів, один український армієць загинув

"Зростив нас гнів і лють на ворогів": чим подивував військовий парад на День Незалежності – всі подробиці

Маленькі пластуни у День народження України розповіли, що для них означає незалежність

"Охоплені любов'ю Константинополя": Патріарх Варфоломій привітав українців з Днем Незалежності

Білі вітрила Незалежності: у Києві провели щорічну регату – ФОТО

Живий вишиванковий ланцюг і вранішня молитва: як День Незалежності святкують в Києві та в різних куточках України

Україна та її межі очима маленької дівчинки: оригінальне відеопривітання до 27-річниці незалежності України підготувала ДПСУ – відео