Україна не погоджується з версією іранської сторони, що причиною збиття українського літака МАУ біля Тегерана була нібито людська помилка, і чекає на результати розслідування та встановлені юридичні факти. Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу у вівторок, 14 липня, повідомляє "5 канал".
"Стверджувати, що літак було збито внаслідок людської помилки, як це стверджує іранська сторона, зарано. У нас є багато запитань і ми потребуємо багато авторитетних, неупереджених, максимально об'єктивних відповідей щодо того, що сталося. Станом на зараз Україна не може погодитися з тим, що літак було збито внаслідок людської помилки, ми переконані, що це питання має вирішуватися в рамках кримінального розслідування із встановленням усіх фактів", – підкреслив міністр.
Кулеба наголосив, що лише після цього можна буде остаточно стверджувати про ту чи іншу версію збиття українського літака.
На сьогодні "нав'язування інтерпретацій є помилковим", усі мають зосередитися на встановленні юридичних фактів, підкреслив чільник українського МЗС.
"Збиття цивільного літака у будь-якому разі, незалежно від причини, є протиправним діянням і Іран буде відповідати за це діяння відповідно до міжнародного права. Міністерство закордонних справ України повністю готове до цієї юридичної та дипломатичної боротьби й ми зробимо все від нас належне для того, щоб Іран заплатив найвищу ціну за те, що сталося", – зазначив Кулеба.
Разом з тим він проінформував, що, за даними українського посольства в Ірані, іранська сторона висловила готовність прибути для перемовин щодо компенсацій до України в період з 20 до 30 липня.
Крім того, міністр зауважив, що наступний важливий етап – це розшифрування чорних скриньок літака, та додав, що воно має відбутися наступного тижня у Франції за участю найкращих експертів зі США, Канади, Франції, Великої Британії та України.
Як повідомляв 5.UA, пасажирський літак Boeing 737-800NG авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" рейсу PS752 був збитий невдовзі після вильоту з Тегерана 8 січня 2020 року. Усі 176 людей, які були на борту, загинули. Серед них були громадяни семи країн, зокрема, 11 українців (усі 9 членів екіпажу і 2 пасажирів).
На початку квітня іранський депутат, член комісії з питань законодавства та юстиції парламенту Ірану Хассан Норузі назвав "правильним" збиття літака МАУ і заявив, що нікого з причетних не затримали. Водночас офіційні особи Ірану спростували заяву цього депутата і порушили проти нього кримінальну справу за статтями "розповсюдження неправдивої інформації" і "підбурювання громадської свідомості".