Вшанування героїв Небесної Сотні у Києві
Вшанування героїв Небесної Сотні у Києві ukrinform.ua

5 років розслідувань справ Майдану: коли винні у смерті Небесної Сотні будуть покарані

Революція одних українців якісно змінила, а інших – ні. І цих інших дуже багато серед суддів, правоохоронців, чиновників і що найгірше – серед тих, кого часом називають "прості люди"

Зараз мало хто пам'ятає, але коли "Беркут" пішов з Грушевського, на місці їх позиції лишилися дороговкази на деякі російські міста. Власне після того у багатьох були питання – а чи були в камуфляжі беркутів російські силовики? Чи слід повірити у версію, що українським беркутам нічого було робити, окрім як російську георгафію промальовувати?

Зазвичай в річниці Майдану ми говоримо про те, що слідство і суди щодо покарання винних в смертях людей, йдуть дуже повільно. Це так. Судова система країни, це наша велика біда. І з нею ще мучитися. Втім, згадуючи Революцію Гідності, не слід забувати – вона сталася тому, що від 1991 року і до 2013 року ми були поганими громадянами. Через нашу загальну байдужість суди, правоохоронці, чиновники докотилися до рівня "Янукович". Ми ж самі його обрали.

І от Революція одних українців якісно змінила, а інших – ні. І цих інших дуже багато серед суддів, правоохоронців, чиновників і що найгірше – серед тих, кого часом називають "прості люди". І якщо в їхніх головах не відбулося революції гідності, то як від них чекати еволюції свідомості?

Івано-Франківськ. Тут чи не кожен знає ім'я Романа Гурика. За 5 років після його смерті у рідному місті назвали вулицю в його честь, створили мурал, встановили обеліск та навіть назвали аудиторію у Прикарпатському університеті, де й навчався 19-річний Герой Небесної Сотні. А от вбивці Романа і досі не покарані.

Амбітний, оптиміст, прагнув змінити світ. Але юнацькі мрії 20 лютого 2014 року вбила снайперська куля.

Через 5 років після загибелі, щодо вбивства сина питань у батьків майже не залишилося.

ІГОР ГУРИК, БАТЬКО ГЕРОЯ НЕБЕСНОЇ СОТНІ:
"Нам в принципі по ньому все ясно, єдине, навряд чи можна буде назвати конкретно хто це зробив, хто вистрілив, але звідки стріляли і хто то це вже все є"

А назвати вбивцю неможливо – бо кулі, від якої загинув Роман – немає.

ЄВГЕНІЯ ЗАКРЕВСЬКА, АДВОКАТ РОДИН ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ:
"Гурик – це один із потерпілих у справі беркутівців обвинувачених, один із потерпілих, по якому потрібно ще перепровести слідчий експеримент"

Слідчі експерименти, десятки загиблих, стільки ж замовників та виконавців вбивств. А ще сотні потерпілих, тисячі свідків. І… більшість незавершених судових справ.

5 канал

5-ті роковини найкривавіших днів Революції Гідності. 18-20 лютого стали чорними сторінками в історії незалежної України. Саме тут, у центрі столиці, під кулями силовиків, виборювалася сучасна українська незалежність. Але ціна за неї виявилася надто дорогою...

Життями Героїв Небесної Сотні заплатив Євромайдан за таку бажану перемогу над режимом Януковича. Впродовж трьох днів лютого, у середмісті Києва під кулями силовиків загинули 78 активістів, більшість на вулиці Інститутській – нині Алеї Героїв Небесної Сотні. Ще сотні постраждалих були заарештовані та зазнали тортур. Через півроку після втечі Віктора Януковича і зміни влади Генпрокуратура порушила кримінальні провадження щодо злочинів на Майдані. Одне з них – справа п'яти екс-беркутівців, яких обвинувачують у розстрілах активістів. У ній 128 епізодів, у суді активно розглядається вже 3 роки.

ЯНІС СІМОНОВ, ПРОКУРОР:

"Нами встановлено, що саме до 26 осіб саме цієї спецроти перебували, інші особи вони в розшуку – всі перебувають в РФ і отримали російське громадянство. Важко доводити суспільству і саме присяжним, яке мають відношення ці працівники. Переважна більшість їх була в балаклавах, тому встановити безпосередньо 100% ми не можемо"

На скільки ще затягнеться справа, рік-два – невідомо. Немає ясності й щодо інших злочинів часів Революції Гідності.

За даними Генпрокуратури, за 5 років вона розслідувала понад 4700 епізодів щодо Майдану, з них 4100 веде депаратмент спец-розслідувань. Загалом, повідомлено про підозру 442 особам. Це працівники правоохоронних органів, чиновники, прокурори та судді. З них до суду направили 288 обвинувальних актів. Нині є 48 вироків – 9 з позбавленням волі. Усі заґратовані – так звані тітушки.

Статистика розслідувань справ Небесної сотні_2019
Статистика розслідувань справ Небесної сотні_20195 канал / Час. Підсумки тижня

З усіх підозрюваних вбивство закидають 66-ом. Та більшість із них – 46 втекли до Росії та Криму, решта під вартою. Підозрюваний у злочинах правоохоронець – не покараний ще жоден. Ба більше, частина з них і досі працює в органах.

СЕРГІЙ ГОРБАТЮК, НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ РОЗСЛІДУВАНЬ ГПУ:

"36 осіб продовжують працювати в правоохоронних органах, з них 10 на керівних посадах, з них на керівників управлінь і департаментів працюють особи, яким інкримінується організація вбивств, вони продовжують працювати і жодного реагування, щоб їх якимсь чином відсторонити від посади – немає"

Працювати в правоохоронній системі продовжують і частина колишніх даїшників, які фальсифікували рапорти проти учасників Автомайдану після поїздки до Межигір'я 29 грудня 2013 року.

У цій справі 2 роки триває підготовче засідання. Навіть якщо вирок з'явиться – покарань вони не отримають – терміни давності справи закінчилися цього місяця.

СЕРГІЙ ГОРБАТЮК, НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ РОЗСЛІДУВАНЬ ГПУ:

"Тут тільки буде питання чи на підставі знайдених доказів суд визнає винними і це може враховуватися там при призначенні пенсій чи при прийнятті на роботу чи в органи, але реального покарання дійсно не буде"

На початку року винесли вирок і Віктору Януковичу. За державну зраду та пособництво Росії і Путіну президента-втікача засудили до 13 років за ґратами. Заочно.

Скріншот відео

Адвокати не погодилися і пообіцяли подати апеляцію. А потім звернутися до міжнародних судів. Тепер у планах ГПУ передати до суду кримінальне провадження щодо дій Януковича та його підлеглих 18-20 лютого. Прокуратура переконана – Російська Федерація та агенти ФСБ безпосередньо впливали на події на Майдані.

ЮРІЙ ЛУЦЕНКО, ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ:

"Янукович спілкувався з президентом Путіним. Як свідчать матеріали, саме о 23.00 Захарченко кинув всі сили на штурм Майдану, одразу після цієї розмови. 23.51 Захарченко спілкувався з міністром внутрішніх справ РФ Коломойцевим, з ініціативи останнього"

"Досудове розслідування у цих справах – вже фактично завершене", – переконує Генпрокурор.

ЮРІЙ ЛУЦЕНКО, ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ:

"Накази і дії екс-президента Януковича, колишнього міністра внутрішніх справ Захарченка, колишнього керівника СБУ Якименка стоять в прямому причинно-наслідковому зв'язку з усіма загиблими і пораненими на Майдані. Справа готова до передачі в суд"

Але потрапити туди вона поки що не може – законодавство не дозволяє. З появою в листопаді торік Державного бюро розслідувань, слідчі департаменту спецрозслідувань не мають повноважень скерувати ці справи до суду, а також не можуть здійснювати заочне розслідування. Змінити ситуацію може Верховна Рада. Але необхідні правки до кримінально-процесуального кодексу вона відхилила ще на початку лютого.

Верховна Рада
Верховна РадаDepositphotos

СЕРГІЙ ГОРБАТЮК, НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ РОЗСЛІДУВАНЬ ГПУ:

"Кожен, взяти народних депутатів, вони зацікавлені щоб розслідування відбувалося, але по тих законах, які вони приймають, які регулюють кримінальний процес, для мене чітке тверде переконання, що це робиться умисно"

Умисність не лише в законодавстві. Потерпілі та їхні адвокати переконані: керівництво ГПУ не зацікавлене у розслідуванні. Спротив є і з боку правоохоронних органів та відомств, які жодним чином не сприяють слідству, захищаючи своїх. Поява ДБР взагалі стала початком кінця роботи департаменту – штат слідчих скоротили, забрали соцгарантії, та й їхній статус під питанням. А ще до наступного року всі майданівські справи мають перейти з цього департаменту в ДБР.

ОЛЕКСАНДРА МАТВІЙЧУК, ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ ЦЕНТРУ ГРОМАДЯНСЬКИХ СВОБОД:

"Ми всі з жахом очікуємо цієї передачі справ в ДБР, яке має ніби через рік відбутися. По факту, це означає, що все має початися заново і ми маємо обнулити ці 5 років"

"Розслідування просто припиниться, не закінчиться, а припиниться, тому що не буде кому це робити, а справи ці розсіються по ДБР, або будуть просто лежати десь в архіві в підвалі", – наголошує адвокат родин Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська.

Не менше претензій і до роботи судів. Там, як самі судді, так і адвокати підозрюваних, навмисне затягують розгляд – нарікають активісти.

Не покарали і жодного суддю, які ув'язнювали учасників Майдану, вони продовжують працювати.

РОМАН МАСЕЛКО, ЧЛЕН ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ДОБРОЧЕСНОСТІ:

"Переважна більшість суддів майдану вказували брехню в деклараціях доброчесності. Вони навіть до цих пір не визнають, що виносили такі рішення. І коли ми встановлюємо ці факти і кажемо: "Ось дивіться, він навіть зараз бреше". Але Вища кваліфікаційна комісія відкидає ці факти і по-суті, пропускає таких суддів"

ТЕТЯНА БОНДАРЧУК, ДРУЖИНА ГЕРОЯ НЕБЕСНОЇ СОТНІ СЕРГІЯ БОНДАРЧУКА:

"Ми боремося, і будемо боротися доти, доки нам вистачить сил, доки ми живі, ми хочемо знати, хто вбив наших рідних і за що вбивали беззбройних людей,…"

Ірина Сисак, Дмитро Демішев, Віктор Сніжко, "Час. Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Засідання Погоджувальної ради ВРУ – завершено
Наступний матеріал
Брифінг речника Міноборони України – відео
Loading...

Брифінг: "5 років після Майдану: чи є шанс на правосуддя?" – відео

"Це була величезна перемога": в середмісті Львова підняли прапор часів Революції Гідності

У Києві провели толоку на місці загибелі Героїв Небесної Сотні

Суд відмовився знімати арешт із земельної ділянки на Алеї Героїв Небесної Сотні

Суд скасував арешт землі на Алеї Небесної Сотні: чого бояться родини загиблих героїв і ГПУ

ВР відсторонила від президентства: як Янукович 5 років тому тікав з України – відео