"Цим справам до вироку далеко": чому за розстріл Небесної Сотні досі не засуджений жоден правоохоронець – сюжет

5 канал
Реальні терміни ув'язнення отримали лише дев'ять тітушок

Жоден правоохоронець не засуджений за злочини, скоєні під час Революції Гідності. А реальні терміни ув'язнення отримали лише дев'ять тітушок. Хоча у вбивствах протестувальників підозрюють 66 осіб, 46 із яких перебувають у розшуку. А всього порушили понад 4 тисячі кримінальних проваджень, пов'язаних із подіями на Майдані. Чому такий критично низький коефіцієнт корисної дії Управління спецрозслідувань ГПУ – далі в сюжеті.

У ніч проти 19 лютого 2014-го силовики зусібіч зачищали Майдан. Проти протестувальників – водомети, БТРи, вогнепальна зброя, світлошумові та газові гранати, які напередодні силовики безоплатно отримали з Росії. Лише за добу поранені понад півтисячі людей, 23 – загинули.

Ігор Кульчицький, син героя Небесної Сотні Володимира Кульчицького, згадує: "Людей, які стріляли, ідентифікувати було неможливо. Це була відстань, темно. Саме влучення кулі я не бачив".

Коли батька на барикадах біля будинку профспілок смертельно поранили, Ігор Кульчицький був поряд. Хто стріляв у Героя Небесної Сотні – Володимира Кульчицького – офіційне слідство досі не встановило. А син самотужки продовжує шукати та опитувати очевидців.

Чоловік розказує: "Людина написала ще в березні 2014-го, що бачила, як куля потрапила в людину, він впав. І фото батька, що дуже схожий на людину, яку вони тоді занесли в профспілки".Попри те, що порушено понад 4 тисячі справ щодо Майдану та встановлено понад чотири сотні підозрюваних, жодного правоохоронця не посадили.

Сергій Горбатюк, керівник управління спецрозслідувань ГПУ, розповідає: "9 вироків щодо реального позбавлення волі. вони стосуються виключно тітушок. Правоохоронці практично або не притягуються, або в тих вироках незначних, які були, вони отримують умовні міри покарання".

Низьку ефективність розслідувань Сергій Горюатюк пояснює конфліктом із керівництвом Генпрокуратури, який почався ще два роки тому, зокрема,через значне скорочення штату управління.

"У 2018 році це вже набуло ознак прямого втручання. Тому що розслідування, наприклад, подій у місті Хмельницькому, де справа була закрита, після того, як слідчі управління спецрозслідувань отримали результати, повідомили про підозру, Генеральний прокурор передав розслідування до іншого підрозділу", – сказав Горбатюк.

5 каналЩоб пришвидшити розслідування злочинів, родичі героїв Небесної Сотні вимагають створити тимчасову слідчу комісію у парламенті.

Володимир Бондарчук, син героя Небесної Сотні Сергія Бондарчука, нині говорить: "Сімнадцять батьків за цих 5 років відійшли у вічність і не дочекалися цієї справедливості".

Понад дві тисячі кадрів Олександр Тимошенко відзняв на Майдані, устиг зафіксувати навіть спецпризначенця, який вистрілив у нього 18 лютого. Нині фотографії – вже докази в судах, куди кілька років поспіль Олександр Тимошенко ходить, як на роботу.

Він розповідає: "Я намагаюся це робити в судах, до яких мене долучено в якості потерпілого вже чотири роки. Я відвідав за цей час більше, як 200 судових засідань".

У цих справах до вироку харківським та львівським екс-беркутівцям ще далеко. Прокурор Олексій Донський переконує: більшість майданівських проваджень – затягують. То судді порушують терміни, то підсудні влаштовують процесуальні диверсії.

Олексій Донський, начальник відділу процесуального керівництва УСП ГПУ, розповів: "Відводи необґрунтовані, неявки, каруселі. Тобто один захисник прийшов, інший ні, начебто через зайнятість у судових засіданнях, а обвинувачений сказав, що я заперечую проти проведення судового засідання з одним захисником, бажаю, щоби всі були".

На двадцятьох суддів прокурори вже поскаржилися до Вищої ради правосуддя. А от взірцевим називають процес у Святошинському райсуді. П'ятьом колишнім беркутівцям інкримінують вбивства 49-ти та поранення понад восьми десятків протестувальників. Справу без жодних пробуксовок розглядає суд присяжних. У ГПУ очікують на вирок ще цього року.

Леся Головата, Олексій Іванченков, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Заходи щодо вшанування Героїв Небесної Сотні у Києві – фотогалерея

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Росія намагається перекроїти кордони": підсумки другого дня Мюнхенської конференції – сюжет
Наступний матеріал
Боротьба заради майбутнього: детальна реконструкція останніх 5-ти днів Революції Гідності
Loading...