Виготовляють кисень замість добрив. У Сєверодонецьку на Луганщині підприємство, яке раніше спеціалізувалося на неорганічних добривах, заходилося виробляти медичний кисень. Його поставлятимуть до місцевих лікарень. Це поки що єдиний такий завод в області. Але сєверодонецькі хіміки вже готові допомогти і сусіднім регіонам. Більше розповість кореспондентка "5 каналу" Вікторія Ковальова.
У кузові Іванової вантажівки – балони для медичного кисню. Приїхав обміняти порожню тару на повні балони для Сєверодонецької лікарні.
"Зараз закачають і повезу назад в лікарню. Від цього залежить життя людей", – каже Іван, водій.
Проблема браку медичного кисню на Луганщині виникла від початку пандемії. Раніше його привозили з Харківщини.
"Ті кампанії, які постачали нам кисень, попереджали нас, що є певні проблеми і перебої. І вони попередили нас, що теж бути відтерміновано навіть на місяць часу. Це для нас неприпустимо", – говорить Сергій Гайдай, голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації.
Нещодавно виготовляти медичний кисень узялося місцеве підприємство, яке до цього виробляло добрива.
"Провели реконструкцію. Було створено виробництво медичного кисню. Випуск приблизно 1 тонна рідкого кисню на годину. Тобто це близько 600 балонів на годину. Але станція заповнення близько 200 балонів на добу. Можемо наростити до 400, якщо буде необхідно", – каже Леонід Бугайов, керівник підприємства.
Отримати ліцензію на виробництво медичного кисню допомогли в Луганській військово-цивільній адміністрації. Готуються до загострення ситуації з пандемією.
"Зараз ми робимо акцент саме на забезпечення лікарень, всіх лікарень – 1,2,3 ланки, забезпечення киснем у різних його видах. Тобто це кисневі концентратори, апарати ШВЛ, і це стаціонарна подача до кожного ліжка кисню", – говорить Сергій Гайдай, голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації.
Загалом на переоснащення лікарень на Луганщині для боротьби з COVID-19 із держбюджету виділили понад 20 мільйонів гривень.
"Договори укладені і ми по потребі можемо добирати більше-менше. Скільки потрібно, скільки і добираємо. Якщо раніше це було складніше у зв’язку з постачальником, то зараз у нас кілька договорів, завдяки державному бюджету і обласному бюджету нам дали субвенцію, яка повністю покриває потребу по кисню", – розповідає Роман Водяник, начальник Сєверодонецького міського відділу охорони здоров’я.
Нині в Сєверодонецькій лікарні перебувають близько 80 пацієнтів, хворих на пневмонію. У більшості діагностували COVID-19. Рівень складних випадків перебігу хвороби порівняно з жовтнем упав майже на чверть. Лікарі радіють і застерігають водночас, адже пандемію ще не подолали.
"Повинні все ж таки норми карантину, норми гігієни зберігатися, бо ми ще не вийшли з того піке, в яке ввійшли, і хворих – достатньо. І тяжкої і середньої ступені. Ще не налагодилося в нас життя. Тобто треба дотримуватися карантину", – каже Роман Водяник, начальник Сєверодонецького відділу охорони здоров’я.
Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"