Занедбаний дитсадок у Черкасах перетворили на квартири для переселенців. Перепланували заклад під 26 окремих помешкань. Курував відбудову – міський Департамент освіти, і перевагу у заселенні віддаватимуть саме освітянам. Чи є вже новосели – дізнавалася Яна Лимаренко.
Перший сніданок у новій квартирі готує родина переселенців Валерій та Тетяна з п'ятирічною Єлизаветою. Відколи переїхали до Черкас – мешкали у гуртожитках у кімнатах з іншими переселенцями.
Тим часом маленька Єлизавета показує нову квартиру. У неї тут є своє ліжко, а ще – місце для всіх її іграшок.
"Ми з мамою спали разом, бо там у нас великий диванчик був, ну багато ляльок, а потом почалась війна і я не встигла навіть ляльок забрати", – розповідає дівчинка.
З рідного села Чарівне на Херсонщині родина не змогла вивезти нічого. Батько родини воював, а Тетяна з донькою опинилися вдома в окупації.
"Попали в окупацію, місяць прожили в страшних умовах, ні світла не було, ні води не було, не могли виїхати в аптеку, нас повністю заблокували, потім почались оці всі вибухи, дитина боїться, вирішили тікати, дорога була тяжка, допомагали, я з дитиною перша виїхала, потім батьки через місяць", – каже переселенка.
Тому тікали ні з чим – головне було врятувати себе. У Черкасах Тетяні з донечкою надали притулок у гуртожитку, допомогли з побутовими речами. За деякий час демобілізувався голова родини – Валерій – родині разом стало легше. Ще однією радістю стала нова квартира з меблями та технікою.
Будинок для вимушених переселенців у Черкасах відбудували із закинутого дитячого садка. Він стояв пусткою 20 років. Роботи розпочали рік тому. Будівельники його повністю перепланували, від старої будівлі залишилися лише стіни та фундамент. З міського бюджету Черкас на відбудову витратили понад 20 мільйонів гривень. Допоміг "Червоний хрест" – закупив усе внутрішнє обладнання.
У будинку 26 квартир, одно- та двокімнатних, 8 із них уже заселені, решта господарів переїдуть найближчим часом. Курував відбудову дитсадка департамент освіти. Тож у заселенні перевагу віддавали саме переселенцям-освітянам.
"Відповідно постанови Кабінету Міністрів, цей центр визначений як центр тимчасового перебування внутрішньопереміщених осіб, вони можуть тут проживати пів року за договором з можливістю продовження договору в разі якщо вони собі жодного іншого житла не знайшли, сплачувати комунальні послуги буде держава компенсувати місцевому бюджету, відповідно проживання до чинного законодавства безкоштовне", – зауважив директор департаменту освіти Кихвської області Богдан Бєлов.
У місті ще є два садочки, які планують перебудувати на житло для вимушених переселенців. Але поки що на відновлення шукають фінансування.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, Кабмін змінив регулярність виплат переселенцям – що відомо.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
Обмеження соціальних виплат – найгірший сценарій без фіндопомоги союзників – чи вдасться уникнути?
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.