Притулок для переселенців зусиллями волонтерів. У Запоріжжі розпочав роботу шелтер "Патріот" для вимушено переміщених жителів Запорізької, Херсонської та Донецької областей. Розрахований він на 60 людей. Які умови створили для тих, хто втратив усе, дізнавався кореспондент "5 каналу" Денис Розенков.
Через постійні ворожі обстріли та відсутність комунальних благ пані Людмила евакуювалася із прифронтового Степногірська разом із дітьми. Тепер звикають до нового життя у Запоріжжі.
"Не стріляють, вже добре! Я тут із двома дітьми. Старший просто поїхав, сьогодні їх повезли на екскурсію в Дніпропетровськ. А доня зі мною залишилася. Теж їздили гуляти, по місту трохи гуляємо", – поділилася переселенка зі Степногірська Людмила.
Читайте також: "Краще голодувати, ніж в окупантів брати їжу": як переселенці обживаються в шелтері Дніпра.
Родина оселилася у шелтері. Разом із ними у будівлі мешкають ще понад 30 людей. Серед них 13 дітей, тому тут теж підготувалися до початку навчального року. Малеча навчатиметься у спеціальних кімнатах.
"Першачки є у нас, їх перевели в школу тут поруч з нами. Нам наші спонсори з Нідерландів передали п'ять нових ноутбуків. Діти будуть повноцінно навчатися. Ми ще й проконтролюємо, щоб вони навчалися", – запевнила директорка шелтеру "Патріот" Інна Лук'янова.
Пані Інна відповідальна за все, що тут відбувається. У минулому – науковиця, яка працювала у столичному інституті онкології. Але відколи почалися бойові дії на Сході, займається волонтерством. Із початком повномасштабного вторгнення зустрічала та розміщувала вимушених переселенців у наметах на вулиці. Згодом домоглася відкриття шелтеру.
Дивіться також відео: Шелтер для переселенців облаштували у Черкасах.
"Ми зустрічали з окупованих територій людей, і ми бачили, що можна нагодувати, вдягти людину, дати їй якісь речі, але якщо в неї нема помешкання – це біда. Біда чому, тому, що ще влітку вони натягували намети, вони там десь в посадках були. Коли почались холоди, вони почали до нас волонтерів приходити та питати – а куди нам?", – наголосила пані Інна.
Будівлю волонтерам надала міська рада. А ремонт та оснащення робили вже самі та за допомогою іноземних партнерів.
"Бачите, з кондиціонером, все працює. У нас ортопедичні матраци, які нам дісталися від параолімпійців. Кожному параолімпійцю зробили матрац, після олімпіади вони все згорнули, і наші спонсори забрали для нашого шелтеру", – показала директорка шелтеру.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Шелтер розрахований на проживання 60 людей, зокрема родин із дітьми. Тут є гостьові кімнати, розраховані на 10 людей. Є окремі – на одну–дві родини. Проживання та харчування у шелтері безкоштовне. Зазвичай, людям дозволяють тут жити три місяці. Протягом цього часу з переселенцями працюють психологи та допомагають знайти роботу. Стареньким не відмовляють і в подальшому проживанні. Пенсіонерка Надія залишила свою хату в Оріхові півтора року тому і відтоді вже наїздилася по всій країні.
"Хочеться додому. Жили в садочку у Вінницький області, Хмілів місто, рік жили, потім на квартирі жила три місяці, приїхала сюди. В перемогу віримо", – заплакала переселенка Надія Кібалюк.
Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Запоріжжя, "5 канал".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.