Голгофа
Голгофа 5 канал

Український Нотр-Дам: на Рівненщині столітня козацька "Голгофа" потребує реставрації

Читайте по-русски
Два роки тому Міністерство культури погодилося профінансувати реставраційні роботи, але гроші так і не надійшли

Храм Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких Могилах. Церкву звели на честь загиблих у Берестецькій битві у 1651 році. Тоді військо Богдана Хмельницького зійшлося у битві з армією Речі Посполитої, яку очолив король Ян ІІ Казимир.

Храм святого Георгія прикрашає зовнішня композиція "Голгофа". Це робота українського художника Івана Їжакевича, написана у 1915 році.

"Коли будувалась церква на козацьких могилах, вона будувалась ексклюзивно. Там і художники і архітектори – це був індивідуальний проєкт. Якщо говорити, що вперше іконостас винесений за межі церкви, назовні, то – це єдиний, більше такого немає", – розповідає історик Микола Бендюк.

"Голгофу", загальною площею 50 квадратних метри, художник написав на металі. Дощ, сонце та вітер зробили свою справу.

"Вона вже свій сторічний ювілей відзначила, і стан її досить не привабливий і потребує реставрації", – каже генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника "Поле Берестецької Битви" Леонід Галабуз. 

Ще два роки тому Міністерство культури погодилося профінансувати реставраційні роботи. Пообіцяли дати 8 мільйонів гривень. Але ці кошти й досі не потрапили до заповідника.

"Документацію на виготовлення та збереження самої картини ми виготовили ще у 2018 році. Вона ще дійсна. І зараз вона перебуває на опрацюванні в реставраційному інституті у Києві. З нею працюють фахівці, які дадуть необхідний висновок для того, щоб її реставрувати за цим проєктом", – запевняє Леонід Галабуз. 

Голгофа
Голгофа5 канал


У заповіднику хочуть відреставровану "Голгофу" перенести до церкви князів Острозьких, що в Дубному. А місце порожнього іконостасу оздобити мозаїчною копією. За умови, якщо віднайдуть кошти.

"Коли Нотр-Дам згорів, були створені фонди і багато людей з різних країн долучались до відновлення. Я думаю, якби ми всі долучились до відновлення нашої святині – унікальної святині, то я думаю, це би можна було зробити", – переконаний Архімандрит Софроній, намісник Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких могилах.

У 2021 відзначатимуть 370 років з часу битви під Берестечком.

Ярослава Мовчан, Рівненська область, "5 канал" 

Попередній матеріал
Сівохо анонсував запуск Нацплатформи примирення і єдності, проте не пояснив, як вона працюватиме
Наступний матеріал
"Ужгородська палачінта": як проходить гастрономічний фестиваль на Закарпатті
Loading...