Iron eggs – спортивний фестиваль під такою назвою провели у Козині, на Київщині. Цивільні та ветерани грали у футбол, стріляли з лука та змагалися у плаванні. Головна мета змагань – зібрати гроші на протез воїну ЗСУ, який хоче знову повернутися на фронт. Як тривала спортивна битва – бачив наш Олександр Карамушка.
Марш-кидки, футбол, волейбол, стрільба та навіть плавання – посеред цієї краси у Київській області організували імпровізовані Олімпійські ігри. І все заради однієї мети – зібрати кошти на протез для військового.
Валерій із позивним "Дальнобой" був старшим оператором протитанкового взводу роти вогневої підтримки. Воював на Київщині, боронив Бахмут та визволяв Харківщину. У бою втратив ногу.
"Потім знову Бахмут. Й отримав я поранення уже перед Бахмутом. Кліщіївка-Іванівка, між цими двома селами, де були такі жорстокі бої", – поділився військовослужбовець ЗСУ.
Це сталося торік у листопаді. Попри тяжке поранення, Валерій хоче повернутися на фронт. Мріє про спортивний протез.
"Щоб міг пробігти 200, 300, 500 метрів, кілометр – але щоб я міг управляти ще автоматом. Та я й на цьому управляю дуже добре. Я пробую, розумію, що в окопі буде дуже тяжко. Але вивезти свого побратима з бойового, або на БК завезти, або пораненого. Я вам скажу, як називається такий фестиваль, там теж треба мати залізні яйця", – зауважив "Дальнобой".
Iron eggs – саме таку назву мають ці спортивні змагання. Валерій Дич і досі не може повірити, що заради одного нього організовують своєрідні міні олімпійські ігри. Змагання відбуваються у вісьмох видах спорту. Проте – без призів та переможців.
Одне зі змагань – подолати кілометр у воді. Учасники – військові з фронтовими травмами. Першим приплив Євген із позивним "Черешня". Він займався легкою атлетикою. Завжди мав хорошу фізичну форму. Проте війна змінила все.
"Дістав уламкове поранення. Прилетів уламок у бік, зупинився в хребті. У мене зараз немає дужки хребця й відбиті крильця з правої сторони", – поділився боєць.
Євген понад рік проходить реабілітацію. Йому зробили не одну операцію. Лівою ногою взагалі не міг поворухнути. У Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни завдяки плаванню часткового відновилась рухомість ніг. Тепер цей вид спорту став частиною його життя.
"У кінці листопада торік перше в житті показали, як правильно дихати, як правильно гребти руками, ну я виріс на морі, що таке вода – знаю, можу триматися на воді в будь-якому положенні, а саме професійно мені показали в кінці листопада минулого року", – додав військовослужбовець ЗСУ Євген Федосієнко "Черешня".
Потрапив до збірної України "Інвіктус геймс". Плавав у Лас-Вегасі на змаганнях "Військових повітряних сил США". Звідти привіз три золота, срібло і дві бронзи. На цьому фестивалі проплив удвічі більше за суперників – два кілометри.
Був на фестивалі незвичайний вид спорту – петанк. Завдання не з легких – металеві кулі треба кинути якомога ближче до маленької дерев'яної або пластикової кулі.
"Ну от, наприклад, я кидаю. Володя кидає. Чия кулька буде ближче. На даний момент моя кулька ближче – значить, я переміг. Але Володя може вибити мою кулю. Тут потрібна тактика, стратегія. Тому для військових ми зараз як федерація впроваджуємо цей вид спорту, адже в ньому треба не тільки просто кинути кульку, а ще й подумати, як кинути і з якою траєкторією", – показав голова Всеукраїнської федерації петанку Василь Леськів.
Захопився цією грою Володимир Понтус. Для нього зараз головне – стати на ноги. Володимир уже пів року прикутий до крісла колісного. Зазнав поранення на Харківському напрямку.
"Міно-вибухова рана, тобто багаточисленні уламки в ногах, щось дістали, щось залишили. Дуже багато – 60 уламків пройшло. Дякую, врятували – дякую лікарям", – сказав військовослужбовець ЗСУ.
До повної реабілітації ще треба почекати. Володимир каже, саме спорт дає надію на повне одужання. Як і десяткам інших учасників фестивалю.
"Фізкультурно-спортивна реабілітація – динаміка, що людина, яка лежала горизонтально встає, їй важко поновитися, і ці перші кроки – насправді, це як фізкультура. Ми не говоримо, що це спорт вищих досягнень, як роблять олімпійці паралімпійці. Це рекорд кожної пораненої людини", – зауважив уповноважений президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко.
Вадим Свириденко також був учасником фестивалю. Він у боях на сході ще за часів АТО втратив кисті та стопи. Проте власним прикладом показав, як можна відновитися та жити після таких травм. Цього разу Вадим здійснив марш-кидок на різні дистанції: 7, 18 та 35 кілометрів. Він ще й один із співорганізаторів цих змагань. Хоче наблизити мрію "Дальнобоя" – повернутися на фронт.
"Це спортивний протез. У нас держава забезпечує, але через рік. Ми бачимо, що хлопець вмотивований. Хоче повернутися на війну. Тому ми однозначно прагнемо цей термін скоротити", – додав Свириденко.
Щоб Валерій Дич отримав протез, треба зібрати 450 тисяч гривень.
"Цей збір для мене. Дуже дякую за це. Я досить проста людина. Не думав, що так воно все може організовуватися. Маю велике бажання повернутися назад до хлопців", – наголосив чоловік.
Олександр Карамушка, Ігор Костюк, "5 канал"
Читайте також: для життя немає перешкод: у столиці відбувся благодійний забіг на підтримку військових з ампутаціями.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.