Артилерійську гільзу знайшли у Тернополі
Артилерійську гільзу знайшли у Тернополі 5 канал

У Тернополі просто в подвір’ї будинку знайшли гарматну гільзу з незвичним начинням – сюжет

Читайте по-русски
Господиня пригадує, що на місці, де нині триває будівництво, раніше стояла будова для зберігання снопів, а сама земельна ділянка належала її діду

На артилерійську гільзу з документами часів ОУН-УПА натрапили під час будівництва в Тернополі. Окрім паперів, у гільзі була захована і світлина Степана Бандери – одного з лідерів українського націоналістичного руху. Таку знахідку вважають символічною. Адже 15 жовтня виповнилося 60 років від дня вбивства Степана Бандери. Хто міг зробити таку схованку та що робитимуть зі знахідкою далі, розкажуть кореспонденти "5 каналу".

На гарматну гільзу кінця 30 років минулого століття натрапив у власному дворі мешканець Тернополя. Капсулу помітили, коли почали рити землю екскаватором.

Один із мешканців дому каже: "Перелякалися. Той самий тракторист, що був на екскаваторі, той бідний аж втік. Ми відійшли, потім тихенько підійшли".

Господиня Мирослава Салюк пригадує: на місці, де нині триває будівництво, раніше стояла будова для зберігання снопів. Земельна ділянка належала її діду. Жінка припускає, що він і міг облаштувати схованку. Каже, дід був головою села. Аж раптом радянська влада позбавила його посади, забрала майно, а самого відправила на Донбас.

Мешканка Тернополя Мирослава Салюк розповідає: "Брали все: лишили старий бамбетель, стару скриню і старий кожух. Діти хворі були на запалення, то той кожух ще хотіли забрати. Пусті стіни були. Людина все життя працювала. От казали: куркулі – це вони тільки командували. Це була праця чорна. Перша година ночі, як казав дідо, вони ще працювали, 4 ранку вже всі вставали".

Від свавілля радянської влади постраждав і батько жінки. Вона розповідає: "Коли він прийшов на роботу, йому сказали: ти син куркуля? Або ти відмовляєшся від свого батька і вступаєш у партію, або ми тебе зашлемо на саму крайню точку і скажемо, що ти наш агент і твої націоналісти тебе і вб'ють".

Майже 80-років у гільзах зберігалися документи часів ОУН-УПА. Тут і світлина Степана Бандери, і старі газети, і рукописні пропагандистські матеріали кінця 30-х – початку 40-х років минулого століття. Серед паперів знайшли й "упівський" календарець за 42-й рік. У ньому позначені всі українські свята, символічні дати, а також імена тих, хто загинув у боротьбі за Україну. Є тут і марш українських націоналістів. Його рядки відомі і онукам пані Мирослави.

Знайдені документи передали до державного архіву Тернопільщини. Спочатку фахівці за почерком спробують встановити автора рукописів, потім візьмуться реставрувати папери.

Федір Полянський, директор Державного архіву Тернопільської області, каже: "Дуже знаменно, що сьогодні, в 60-річчя вшанування пам'яті Бандери і власне навіть фотографія є, це такий далекий привіт з минулого нам. Крім документів текстового характеру є й фото Бандери".

Після реставрації документи зможуть побачити всі відвідувачі Тернопільського обласного архіву.

Сергій Балуцький, Тарас Троян, Тернопіль, "5 канал"

Попередній матеріал
Допити звільнених моряків можуть зашкодити українській позиції в Трибуналі з морського права – Новіков
Наступний матеріал
Опалення в Смілі, нові призначення у МОЗ та комісія з захисту бізнесу: головні заяви Гончарука з брифінгу
Loading...