Сховок у каналізації
Сховок у каналізації 5 канал

У львівській каналізації знайшли місце, де євреї рік переховувалися від нацистів – що відомо

Читайте по-русски
З 20 людей у підземеллі вижили одинадцятеро

Дигер Олександр Іванов показує знахідку. Сховок львівських євреїв часів Другої світової виявили у самому центрі міста: під Соборною площею. Щоби врятуватися від нацистського режиму, 1943-го два десятки людей вирішили сховатися у каналізації.

"Таким чином вони лазили тут кожен день. Ну їм каналяжи носили їжу сюди. Таким чином вони ходили по воду в ту сторону і потім вже до основного русла Полтвою. Висота тут 70 сантиметрів", – розповідає дігер-дослідник Олександр Іванов.

Історія життя та порятунку євреїв у підземеллі лягла в основу фільму польської режисерки Агнешки Голланд "У темряві". Картину зняли за мотивами спогадів родини Хігерів, які й викопали тунель від тодішнього єврейського гетто до каналізації.

"Після перегляду у нас склалося стійке враження, що це історія якась частково вигадала. Тому що кіно знімалося не у Львові", – каже кандидатка історичних наук Ганна Тичка.

Попри це дигери разом з історикинею Ганною Тичкою шукали легендарне підземелля понад рік. Врешті знайшли те саме місце. У темряві, серед пацюків і нечистот люди облаштували побут.

"Тут воно настільки виглядало вжитим як ніби приходиш, ну ніби ми прийшли в чужу якусь квартиру. Вони отут зверху або на цвяшках, або як на поличках зберігали їжу", – пояснює Олександр Іванов.

"І в них було 2 примуси, на яких вони готували їсти. Вдалося знайти запчастини від примусу, і також нам вдалося знайти залишки ополонка, яким вони набирали чи суп чи каву. Також було знайдено пляшку з під львівського пива з написом німецькою мовою. Відповідно це так само свідчить про те, що це пляшка власне з часів нацистської окупації", – зауважила Ганна Тичка.

Ховалися в колекторі майже рік. З 20 людей у підземеллі вижили одинадцятеро.

"Вони мешкали тут впродовж 12 місяців. З 5 липня 1943-го до 27 липня 1944-го, коли радянські війська зайшли до Львова. Відповідно нацисти вже не могли загрожувати тим євреям втікачам", – зазначила кандидатка історичних наук.

Ті, хто вижив, згодом емігрували. На думку представників єврейського товариства, велику роль у порятунку євреїв відіграли львів'яни, які протягом року, ризикуючи життям, приносили їжу, воду та необхідні речі.

"У Львові була людяність серед німецького насильства, серед брутальності, знецінення людського життя. У Львові було багато людей, які проявляли щиро людяність. І про це треба говорити", – переконує керівник релігійної громади "Золота роза" Мейлах Шейхет.

Біля люка, де виявили сховок, дослідники пропонуватимуть міській владі встановити пам'ятний знак та внести місце до туристичного маршруту.

Ольга Михайлюта, Львів, "5 канал".

Читайте також: "Є серйозна позитивна динаміка" – директор "Демініціатив" розповів про зміни у ставленні до Другої світової в Україні 

Попередній матеріал
Теракт у Дніпрі: унаслідок вибуху автомобіля загинули двоє людей
Наступний матеріал
ПЦУ презентувала мобільний додаток "Моя церква" – що містить застосунок
Loading...

Святкування юдейського Нового року в Умані: після повернення з України COVID-19 виявили майже у 1,5 тисяч ізраїльтян

Поліція затримала громадянина Ізраїля, причетного до стрілянини за участі хасидів в Умані

В Єрусалимі поновилися сутички між палестинцями та поліцією Ізраїлю – вже 300 поранених

Бабин Яр made in Russia, українські євреї, еволюція проти революції – Йосиф Зісельс у "Є СЕНС"

Від Київради вимагають підтримати український проєкт меморіалізації Бабиного Яру

Прокляття Ірода, царя Юдейського: за що власні піддані розбили його труну