Зображення, яке виходить з екрану. Фантастичну технологію презентували у Харкові. Вперше у доповненій реальності можна побачити не цифрові моделі, а відео реальних людей. Унікальний застосунок українські програмісти розробляли спільно з митцями. Тепер іти до театру не обов'язково – виставу можуть станцювати просто на вашій клавіатурі. Ідея у розробників виникла кілька років тому ще до пандемії, та стала у пригоді саме під час карантину. Як це працює, дізнавалася журналістка "5 каналу".
На сцені танцівники. Замість декорацій – екрани. Це вистава харківської хореографки Ольги Дробиш. Глядачі зі смартфонами з новим застосунком. Усі піднімають телефони перед собою і поряд із реальними артистами на екрані танцюють їхні двійники. Це технологія доповненої реальності – ALT stage. Її ідея виникла випадково ще до пандемії, коли керівники українського та німецького театрів обговорювали майбутні проєкти і гастролі.
"І раптом наш керівник Макс Шумахер почав якось дивно поводитися. Взяв смартфон, почав крутити його навколо свого екрану і каже, а навіщо їхати нам на гастролі? Це ж складно, логістика, готелі, сцени. Давайте ми зробимо так, щоб актори могли приїхати на гастролі до кожного глядача", – повідомив хореограф, проєктний менеджер ALT Stage Олександр Маншилін.
Від ідеї до першого прототипу минув рік. Розробники кажуть – програма унікальна. Адже вперше у світі в доповненій реальності вдалося розмістити відео реальних людей, а не цифрові моделі, як у іграх. Виступи артистів попередньо записані.
"Ми навчилися робити так, щоб персонаж в доповненій реальності існував в одному часі з персонажем в екрані", – додав Олександр Маншилін.
Використовувати застосунок можна у двох режимах – під час реального виступу, коли глядачі в залі та онлайн. Користувач ноутбука, підставивши телефон, може побачити, як артисти танцюють на клавіатурі. Вистави для застосунку були спеціально адаптовані. Їх авторів обирали за конкурсом. Хореографка Ольга Дробиш – одна з переможниць. Результатом задоволена.
"Ми прописали все, як ми бачили, як ми гадали, що ми зможемо якісь феєрверки влаштовувати, проходити скрізь стіни, скрізь екран і одночасно існувати у трьох вимірах, але такого не трапилось, бо вилазили технічні моменти", – зауважила хореографка Ольга Дробиш.
Подивитися таку виставу може кожен. Достатньо на смартфон встановити застосунок ALT stage. Ірина Міньковська керує освітнім центром у Харкові, встигла потестувати новинку і вже знає, де ще можна використовувати цю технологію.
"Було би круто, якщо з цього екрану виходив вчитель і за допомогою 3D об’ємних моделей пояснював якийсь складний матеріал, який наразі ми подаємо формулами, все ще лінійно. А за допомогою таких можливостей, його можна подати набагато красивіше, цікавіше", – підсумувавла керівниця освітнього центру Ірина Міньковська.
Застосунок безкоштовний та може адаптуватися до будь-яких сфер життя. Розробники кажуть, що у планах зробити ALT Stage відкритим для всіх, аби кожен міг створювати свою доповнену реальність.
Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"
Дивіться також: Юні винахідники: львівські студенти розробили програму розпізнавання живого обличчя – як це працює