У середмісті Харкова працює "Лавка деокупації". Там продають свіжі овочі, які виросли на визволених територіях області. Цей проєкт розробили харківські волонтери. Так вони вирішили підтримати селян, які повернулися у зруйновані росіянами домівки на Ізюмщині. Докладніше розповіла наша Оксана Нечепоренко .
Співорганізаторка "Лавки деокупації" Мір'ям Йол показує, що в них є з овочів:
"Це по-перше (показує моркву – ред.). Є картопелька. Ось ця маленька, ось така дрібна молода є. Зараз принесу ще велику. Хто яку більше любить. Судячи з того, що тут ящик напівпорожній, усім подобається маленька. Можна зібрати борщовий набір".
Є ще кабачки, цибуля, зелень і мед. Щоб потрапити до ятки у Харкові, ці овочі подолали понад сотню кілометрів.
"Ми починаємо цей проєкт у колаборації з селом Студєнок. Це село Ізюмського району. Воно майже на кордоні Донецької та Харківської областей", – розповіла Мір'ям.
Ідея допомагати з відновленням господарства на деокупованих територіях у волонтерів одного з харківських гуманітарних фондів виникла ще рік тому.
"Ми розмовляли з мешканцями наших деокупованих сіл і зрозуміли, що треба зав'язувати з тим, щоб возити їм просто якусь гуманітарну допомогу, будь-яку: неважливо, що це – пакет продуктів чи генератор. Треба повертати людей до життя", – зауважила Мір'ям Йол.
Разом із партнерами харківські волонтери надали селянам теплиці, інвентар і насіння, а влітку приїхали купувати перші овочі.
До проєкту вже долучилося 13 учасників. Овочі зі зруйнованих росіянами територій продають у середмісті Харкова. "Лавка деокупації" відкрилася кілька днів тому і викликала неабияку цікавість.
"Багато хто запитує, чи будуть квіти, хтось шукає морковочку певного розміру. Люди хочуть бачити щось таке, чим, мабуть, у дитинстві на батьківському городі ласували, і хочуть це купити в нашій лавці. Ми передаємо ці питання нашим селянам", – розповіла співорганізаторка "Лавки деокупації" Наталі Артюшенко.
Мір'ям Йол також поділилася: "Прийшов чоловік і каже, що бачив у нас в інстаграмі саме цю цибулю: "Я прийшов лише за нею". Ми такі – вибачте, її нема. Вона закінчилась, але ми запишемо вас і зателефонуємо".
Товар розлітається швидко. Щодня в лавці обслуговують понад сотню покупців.
Покупчиня Наталя:
– Кабачки брала, молоду картоплю, зелень, мед.
– Які враження?
– Гарні! Усе свіже, все соковите. Ціни також приємні – у межах того, що є в нас на ринках і в супермаркетах. Воно ж усе свіже і з деокупації...
Та попри таку популярність, волонтери зазначають, що їхній проєкт не про бізнес. Адже беруть на себе, окрім продажу, найбільш витратну частину – логістику.
"Це та допомога, яка еволюціонувала від пакета з макаронами до можливості створювати економічну незалежність для мешканців села", – наголосила Мір'ям Йол.
Згодом волонтери обіцяють розширити асортимент. Зараз "Лавка деокупації" працює у тестовому режимі. Овочі тут можна придбати від полудня до 20:00.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Читайте також: через окупацію півдня України на Черкащині вирощують більше видів овочів: що додали і який вдався врожай.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.