Бандурист у Харкові
Бандурист у Харкові 5 канал

У Харкові кобзар береже давні традиції та планує ділитися вміннями з ветеранами, які повернулися зі сходу – сюжет

Читайте по-русски
З давніх-давен навчання грі на бандурі було безплатним. Поступатися цій традиції майстер не планує

Бандури, кобзи та ліри за стародавніми лекалами виробляє майстер у Харкові. Традиції кобзарства архітектор за фахом відроджує майже два десятки років. За цей час виготовив із десяток інструментів. Нині чоловік пропонує засвоїти кобзарські традиції бійцям, які повернулися зі сходу. Вважає гру на бандурі одним із засобів реабілітації. Із сучасним кобзарем познайомилася Оксана Нечепоренко.

Побачити кобзаря в центрі Харкова можна раз на тиждень. Для перехожих бандурист виконує лише старовинних пісень.

Кобзарські традиції у Харкові Назар Божинський відновлює понад 15 років. У репертуарі – духовні пісні та козацькі думи. Каже: співає лише там, де понад століття тому грали сліпі музики.

"Щоб люди весь час бачили, що є кобзарі, бандуристи, лірники і що вони продовжують цю традицію. Бо вона жива тільки в той момент виконання, ні на папері ні в записі, воно все мертве. А треба, щоб воно жило, тільки тоді воно справді існує", – переконаний кобзар Назар Божинський.

Першу кобзу Назарові після закінчення школи подарував батько. Нині ж музикант грає на раритеті кінця 19 століття.

"Вона була, видно, перероблена десь у 30-х роках, тут було заліплено, вставлені залізні кілки для настроювання. Тут були гітарні кілки. Я це відкрутив і відновив первісний вид", – каже музикант.

Справжніх бандур в Україні нині залишилося небагато, каже музикант. За радянських часів ці автентичні українські інструменти намагалися навіть перероблювати. Саме тому Назар і навчився реставрувати та виготовляти інструменти власноруч. Зразки старовинних бандур вишукував по старих світлинах та в музеях.

"Навіть був у мене такий досвід – бандуру миргородську кобзаря Кравченка я взяв, спеціально накупив фольги багато і окремі деталі я обліплював фольгою обережно з дозволу музейних працівників і знімав потім форму, щоб можна було вдома все це робити", – розповів кобзар.

Усі бандури майстра – винятково ручна робота. Секрет гарної бандури – у дереві, впевнився майстер. Найкращі дзвінкі та глибокі інструменти виходять з верби. Головне під час різьблення з дерева – вчасно зупинитися, адже товщина стінки готового інструмента становить лише 3 міліметри.

"Боки я трохи зрізаю поступово, коли доходить до того, що починає поступово просвічуватися по краю, це я знаю, що вже треба зупинятись", – демонструє Назар Божинський.

За гарного настрою виготовити бандуру можна за рік. Серед виробів кобзаря – ще й ліри. Легкі у навчанні, але примхливі у виробництві.

Кобзар планує ділитися майстерністю з охочими ветеранами російсько-української війни. Вважає гру на бандурі одним із засобів реабілітації бійців. Каже: з давніх-давен навчання грі на бандурі було безплатним. Поступатися цій традиції майстер не планує.

Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Попередній матеріал
Ситуація на передовій: брифінг речника Міноборони – відео
Наступний матеріал
У Львові водій під дією наркотиків затиснув руку поліцейського у вікні і протягнув його 100 метрів – відео
Loading...

У ВР зареєстрували проєкт про заборону транслювати у громадському транспорті фільми і музику – подробиці

Українка отримала "Греммі" – у Лос-Анджелесі провели 62-у церемонію нагородження

Зірки влаштували благодійний концерт на підтримку занедбаного будинку автора "Щедрика" – сюжет

Навчитися співати за 5 днів: диригентка з США провела майстер-клас для українських дітей – репортаж

Українізація вірменських байкерів, війна і музика, яка не поза політикою: Іван Леньо в програмі "Є СЕНС"

Визнаний в Україні та світі: як живе і творить композитор із Житомира Олесь Коляда – сюжет