Вишивання
Вишивання 5 канал

Три покоління родини Юзвюків розповіли про особливості вишитої сорочки на Рівненщині – сюжет

Читайте по-русски
Кожному регіону України притаманна своя техніка і стиль вишивки

Свято вишиванки започаткували в Чернівцях у 2006 році. Утім особливостями своєї вишитої сорочки може похвалитись кожен регіон України. Які вони на Рівненщині, дивіться в сюжеті "5 каналу".

У родині Юзвюків вишивають три покоління жінок. Бабуся, дочка й онука разом створили близько сотні виробів. Пані Надія зізнається, захоплювалася в'язанням, але від подруги перейняла любов до вишивки. Вчилася вже у дорослому віці, одночасно з онучкою. Відтоді вишила сорочки майже всій родині.

"Оліна перша була, потім Насті, потім сестрі, дочці, потім пішли чоловічі сорочки", – говорить Надія Хутка, вишивальниця.

У родині вишивають, коли є час. Рушники, серветки, сорочки і навіть ікони. Над деякими виробами Ольга Юзвюк працювала по два роки. Жінка захоплюється вишивкою бісером, робить намиста та браслети в українському стилі. А один рушник для неї особливий.

"Вишивала під ноги собі, на щастя, на долю! Цей рушник нікому не дам. Бо він з ініціалами. ЮВ – Віктор, та ОХ – Оля Хутка", – каже Ольга Юзвюк.

Онучка Анастасія вже кілька місяців вишиває собі сукню. Візерунок – маки. Про таке вбрання мріяла давно. У планах вишити собі весільну сукню, а чоловіку сорочку. Анастасія впевнена, вишиванка або плаття з вишивкою має бути в кожної дівчини. Рівнянка має їх декілька. Вдягає на свята і на іспити.

"Один раз попрала якраз вишиванку. І українська література була і я прийшла без вишиванки. І я так переживала, і бабуся переживала. Ну, як можна було прийти без вишиванки на екзамен. Але якось я здала, Кобзаря читала часто", – говорить Анастасія Юзвюк, вишивальниця.

Кожному регіону України притаманна своя техніка і стиль вишивки. Етнографи кажуть, на рівненському Поліссі переважають червоні кольори, серед фігур – ромби.

"Зараз вишивають однією технікою – хрестиком, ну ще гладь. А було щонайменше 9 технік, якими вишивали. Найскладніша, коли обшивали клаптик тканини і вирізали дірочки ножем. Називається ця техніка рись – вирізування", – розповідає Алла Українець, завідувачка сектора етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Колись жінки вишивали без схем – візерунок тримали в голові. Нині автентичних старовинних вишиванок залишилося мало, але майстрині їх люблять розглядати і черпати ідеї для своїх робіт. У День вишиванки в родині Юзвюків спробували нове і прикрасили вишиваними візерунками пиріг.

"Вишивати можна не лише на матерії, а й по тісту. Ось це моя сьогодні вишиванка. Зі святом вас!" – Наголосила Ольга Юзвюк.

Сніжана Юр'єва, Рівне, "5 канал"

Попередній матеріал
Влада повинна довести до кінця справу проти РФ щодо агресії в Керченській протоці – Порошенко
Наступний матеріал
Автопробіг до Дня вишиванки влаштували в Сєверодонецьку та Львові – відео
Loading...

День вишиванки: журналісти "5 каналу" розповіли історії своїх сорочок – включення

Парад вишиванок у соцмережах – долучилися родина Порошенків, Google та українські полярники

Зеленський подарував вишиванку неіснуючому "президенту Канади"

"Патріоте, дій!": до Дня вишиванки фонд "Повернись живим" організував благодійний флешмоб

Родина Порошенків закликала українців провести парад вишиванок у соцмережах – відео

Українська вишиванка: історія, символіка та особливості – від Карпат до Донбасу