Вшанування січовиків Карпатської України
Вшанування січовиків Карпатської України 5 канал

Трагедія Красного поля: яким був подвиг січовиків Карпатської України і в чому значення події

Читайте по-русски
Пам'ять 230 українських січовиків, які загинули на Красному полі поблизу Хуста, сьогодні вшанували на Закарпатті

80 років тому після проголошення незалежності Карпатської України там відбувся бій між військами республіки та Угорщини. Проти 20-тисячного угорського війська виступили малоозброєні та без військового вишколу тисяча січовиків Карпатської України. Про наслідки і про те, чому нині сотні людей збираються, аби вшанувати пам'ять полеглих – далі в нашому сюжеті.

Серед тисячі людей, які зібралися на Красному полі, Орест Климпуш. Його батько – головний командант воєнізованого підрозділу "Карпатської Січі", який виступив проти угорських військ. 80 років тому під час битви в цій місцевості сили січовиків та регулярної армії були нерівні. Це був наступ на Карпатську Україну, яка проголосила незалежність саме 15 березня 1939 року.

"Історична подія, яка пролунала на весь світ, це було проголошення Карпатської України на території, яка за природним кордоном. За перевалом. За карпатськими горами. Але тоді люди тут об'єдналися і проголосили Карпатську Україну. Тоді вони прийняли прапор – синьо-жовтий, герб – тризуб, гімн – "Ще не вмерла Україна", – розповідає син головного команданта Карпатської Січі Дмитра Климпуша.

Зазіхання угорців підтримала нацистська Німеччина. Тоді і почалося вторгнення на територію Карпатської України.

"Проголошення незалежності Карпатської України, проголошення нашої державності було актом сміливості й патріотизму. Значення її відразу зрозуміли розділені кордонами українці. Тут для України де-факто почалася Друга світова війна. Тут почався український опір найкривавішому тоталітарному режиму ХХ століття", – промовив під час жалобної акції Президент Петро Порошенко.

Петро Порошенко
Петро Порошенко5 канал

Красне поле було останньою барикадою, де українці боронили столицю Карпатської України – Хуст – від угорців. Добровольці Карпатської Січі першими пішли у бій, не побоявшись 20-тисячної угорської армії. Хоч фінал був очевидний наперед, українські січовики боролися до кінця. У бою на Красному полі загинули 230 українських січовиків. Їхню пам'ять сьогодні вшанували хвилиною мовчання.

Вшанування січовиків Карпатської України
Вшанування січовиків Карпатської України5 канал

Історики кажуть: бій на Красному полі є повторенням подвигу Героїв Крут.

"Загинули всі – в дуже страшних муках. Їм розпороли животи багнетами – не те, що розстрілювали. У полон не брали, а просто кололи, різали", – розповідає учасник жалобної акції Тарас Пащак.

Під час урочистостей посмертно нагородили державною відзнакою Степана Клочурака, одного з міністрів уряду Карпатської України. Нагороду отримав його племінник Іван Лофердюк.

Загалом під час захисту тодішньої незалежної держави, за різними даними, загинули від двох до 6,5 тисяч людей.

Вшанування січовиків Карпатської України
Вшанування січовиків Карпатської України5 канал

Марта Шикула, Євген Радіон, Закарпатська область, "5 канал"

Попередній матеріал
"Боротьба тривала і всередині військової частини": що розповідає документальна стрічка "Крим. Оточені зрадою"
Наступний матеріал
В Одесі 5-класниця опинилася в реанімації: свідчення батьків учнів не збігаються – подробиці
Loading...