Викладач з Черкас
Викладач з Черкас 5 канал

Щоб викладати в Україні, повернувся із-за кордону – викладач з Черкас пояснює фізику на власних пристроях 

Читайте по-русски
Яків Тарнавський викладає більш як півстоліття

82-річний науковець створює пристрої,  які демонструють студентам фізичні явища. У його доробку вже понад майже чотири десятки таких установок. Яків Тарнавський працює в Черкаському університеті і викладає більш як  пів століття. Заради своєї справи повернувся до України із-за кордону. На одному з його занять побувала кореспондентка "5 каналу" Яна Лимаренко.

Прилади для вивчення фізики Яків Тарнавський створює вже більш як 50 років. Їхню роботу показує студентам та школярам у цій лабораторії.

Що для більшості людей – фокус, для фізиків – наука. 82-річний Яків Тарнавський не лише знає багато таких витівок, а й розуміє, як вони виникають. Нині демонструє студентам явище електромагнітної індукції.

Можливості фізики винахідник демонструє на 38-ми приладах. Усі змайстрував зі студентами власноруч. Винаходи використовує, щоби учні бачили їх не лише у підручнику на картинках. Цей прилад демонструє, що звук можна побачити.

"Картина, яку ми бачимо, – це змаштабоване вдвічі фото реальної звукової хвилі з частотою близько 240 герц, тому зараз ми можемо не просто чути, а навіть і бачити звукову хвилю", – пояснює викладач.

Майструвати пристрої науковець почав, щоб допомогти студентам вивчити фізику.

"Коли вчитель сам зацікавлений у цьому і йому подобається – він своїм настроєм мотивує це робити, бо дивимось на нього і заражаємось його запалом до вивчення явищ. Бо коли це сухий матеріал – це не так цікаво", – каже Владислав Морозович, аспірант інституту.

До занять долучаються колишні студенти винахідника, які нині вже стали докторами наук. Якова Тарнавського жартома називають штатним експериментатором.

"Це якраз прояв найвищої любові до тої діяльності, якою ти займаєшся. Яків Васильович тут із 6-ї ранку кожного дня і фактично коли ще нікого немає – він обдумує, що він буде говорити, що зробить, як його реалізувати, що ще можна зробити – він непосидюча людина, він завжди в пошуку" – розповідає директор навчально-наукового інституту Юрій Ляшенко.

Викладач з Черкас
Викладач з Черкас 5 канал


Яків Тарнавський захопився фізикою 65 років тому. Спочатку був студентом, згодом поповнив склад викладачів кафедри. Роботі в рідному виші віддав більшу частину свого життя. Лише кілька років жив у Німеччині. Каже: повернувся, бо скучив за Україною, фізикою та університетом.

"Це такий заклад, що тут будеш вічно молодим, – серед студентів, молоді, і сам починаєш бути молодим. Ось, ну як звик я робити – і я роблю досі, енергії вистачає", – розповідає Тарнавський.

Яків Тарнавський захоплює експериментами і школярів. На уроки до нього приїздять учні не лише з Черкас, а і з районів. Торік, щоб продемонструвати дива фізики, викладач провів 30 лекцій, після яких деякі слухачі вирішили пов'язати життя з цією наукою.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаси, 5 канал

Попередній матеріал
Політики про нові "тенденції" української демократії – "ІнфоДень"
Наступний матеріал
На трибуні ПАРЄ і перед росЗМІ виступають різні Толсті і Слуцькі – Логвинський
Loading...

Нормальна температура людського тіла знижується з кожним поколінням – дослідження

У майбутньому курс опромінення при онкозахворюваннях триватиме всього секунду: науковці створили новий метод

Створив генно-модифікованих дітей: у Китаї засудили вченого

Науковці вперше змогли створити 3D-модель нервової системи – подробиці

Церемонія нагородження Нобелівських лауреатів 2019 – відео

Замало математики на уроках – Новосад пояснила, чому українські учні не досягли базового рівня PISA