Спроба запустити на Луганщині одразу два нові контрольно-пропускні пункти зазнала поразки. Попри Мінські угоди, окупанти заблокували відкриття КПВВ у Золотому та Щасті. Перший на підконтрольній Києву території реконструювали, другий – побудували з нуля. Про те, як довгоочікувана подія на лінії розмежування не відбулася – далі кореспондентка "5 каналу" Вікторія Ковальова.
Оксана з дітьми від самого ранку чекає на відкриття КПВВ. В окупованому Луганську в неї хворіє чоловік. Через карантин і закриття контрольно-пропускних пунктів жінка не може потрапити туди вже декілька тижнів. Сподівається, сьогодні вдасться.
"Віримо в те, що пробачать, але потрібно на ту сторону поїхати терміново. А там як буде", – каже Оксана, мешканка Луганська.
О 8:00 годині українські прикордонники починають пропускати людей. Охочих небагато. Здебільшого приходять лише дізнатися.
"Приїхав просто дізнатися, як звідти? Чи будуть звідти пускати. Я вже раз потрапляв. Там 2 тижні відсидів, потім тут 2 тижні", – розповідає Борис, мешканець Луганська.
Валентина з чоловіком – одна з тих, які першими наважуються перетнути лінію розмежування в Щасті.
"Ми в дітей погостювати поїхали. В нас онуки, правнуки. Ми рік їх не бачили. А зараз пробуємо додому пробратися", – говорить Валентина, мешканка Луганська.
Після перевірки їдуть до непідконтрольної території. Через "сіру зону" їх везуть спеціальним автобусом, який має курсувати між так званим нульовим блокпостом та зоною паспортного контролю.
КПВВ працює вже годину. Перші охочі перетнути тут лінію зіткнення вже вирушили зі Щастя до непідконтрольної Києву території. Натомість, у зворотному боці з окупованого Луганська ще жодної людини не було.
За годину чиновники вирушають на нульовий блокпост перевірити, чи пропустили. Повертаються й розводять руками. Відкриття КПВВ окупанти зривають.
"Та сторона їх не пустила з незрозумілих причин. Все! Люди йдуть. Зараз ми будемо цим автобусом відсилати забирати їх назад", – каже Олександр Маринов, представник Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій.
"Уряд України створює максимально комфортні умови для громадян, які повертаються з окупації на вільну Україну. Звісно, створюються максимально комфортні умови для громадян на території України, але, на жаль, окупанти не створюють жодних умов для того, щоб громадяни вільно слідували з окупації на вільну Україну", – говорить Неля Доценко, речниця Луганського прикордонного загону.
Люди повертаються розчаровані й обурені. Михайло – один із тих, кому не вдалося потрапити до Луганська. Ділиться враженнями.
"Біло-блакитні вагончики і все. І автомобіль невеликий. Але він далі там. Туди не пустили. Трошки в гору піднявся, там двоє спостерігачів, сказали: йдіть, і людям повідомите, щоб не йшли", – розповідає Михайло, мешканець Щастя.
Крім пункту пропуску в Щасті, вкотре заблокували окупанти роботу КПВВ і в Золотому. Двоє охочих перетнути там лінію розмежування так само отримали відмову терористів. Ці КПВВ коштували бюджету понад 15 мільйонів гривень і мали щодня пропускати до понад 10 тисяч осіб. Єдиний контрольно-пропускний пункт на Луганщині, через який у вівторок можна було пройти в обидва боки – Станиця Луганська.
Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"