Вони не можуть поїхати до рідного Криму, і вирішили підняти над окупованим півостровом 25-метровий синьо-жовтий прапор. У такий спосіб переселенці хочуть нагадати що Крим – це Україна. Акцію планують на 23 серпня, у День прапора. В який саме спосіб здійснять задумане не розповідають, проте впевнені, що для мешканців півострова така акція буде дуже важливою. Детальніше – дивіться у сюжеті.
Крим – це Україна. Настане час, і синьо-жовті прапори разом із кримськотатарськими майорітитмуть над усіма держустановами півострова. А поки що небайдужі громадяни вирішили підняти величезний прапор України в небі над захопленим Росією Кримом.
Необхідні п'ятнадцять тисяч гривень зібрали за два з половиною дні, розповідає переселенка з Криму Наталя. Скидалися волонтери, ветерани, колишні політв’язні, пересічні громадяни з усіх куточків України. Просили реквізити й з-за кордону. Дуже потужно долучилися до акції кримські татари і навіть мешканці окупованого півострова. Наталя згадує, коли окупанти увійшли до її рідного Сімферополя, зняли український прапор з флагштока гімназії, в якій навчався її син.
"І мій син, разом зі своїми однокласниками, разом зі своїми друзями, декілька ночей поспіль підіймали жовто-синій прапор. Для молоді це було дуже важливо. Це був таки їх протест", – розповідає Наталя Лютікова, волонтерка.
Волонтерка пояснює, для багатьох у Криму поєднання синього і жовтого кольорів має сакральне значення. Тому й важлива ця акція.
"Показати людям в Криму, що ми про них пам’ятаємо і боремося за повернення наше. Ну, і окупантам трошки нерви потріпати", – каже волонтерка.
Загарбника і справді це дуже дратує, пояснює політв’язень Кремля Володимир Балух. Уродженець Криму кілька років відсидів у в'язниці, бо після анексії не зняв з даху свого будинку український прапор. Зазначає, репресії, переслідування, спроба росіян закріпити в своєму законодавстві відповідальність за невизнання Криму російським не мають жодного значення.
"Допоки є мужність в української нації, в кримськотатарської нації боротися за власне право розбудовувати власну територію на власний розсуд, так як ми це бачимо. Прапор, як символ цього духу, цієї мужності продовжувати є головною загрозою для них, для їхнього режиму", – говорить Володимир Балух, політв’язень Кремля (2016-2019).
Балух упевнений, росіяни добре усвідомлюють значення символів. І український прапор для них є знаком спротиву і постійним нагадуванням.
"Крим – це Україна. І історія обов’язково розставить по місцях всі акценти, акценти історичної справедливості", – каже Володимир Балух.
Тож, на його думку, окупанти намагатимуться завадити акції. Але організатори впевнені: їм удасться запустити прапор, як не раз уже вдавалося і над окупованим Донецьком, і поблизу анексованого півострова.
Ірина Шевченко, Михайло Третяк, "5 канал"