В окупованому Криму попрощалися із загиблим трирічним Мусою Сулеймановим. Його тіло напередодні знайшли у вигрібній ямі. Батько хлопчика – незаконно заґратований кримськотатарський політв'язень, журналіст Руслан Сулейманов – на похованні не був присутній. Напередодні, Володимир Зеленський під час розмови із президентом Росії Володимиром Путіним закликав звільнити кримця. Зазначив: останні події є ще одним аргументом для звільнення Руслана. Утім, востаннє побачити загиблого сина в державі-агресорці Сулейманову не дозволили. Подробиці в сюжеті кореспондентки "5 каналу" Єви Ніколашвілі.
Трирічний Муса зник у п’ятницю надвечір. Він грався в пісочниці поблизу будинку. Мати відволіклася на хвору свекруху. А коли повернулася, дитини не було.
До пошуків трирічного хлопчика долучилися тисячі небайдужих з усього Криму.
"Якщо міркувати по лінії зникнення, що дитина сама вийшла і кудись пішла, то ми вже зачистили радіус в 12 кілометрів практично", – говорить Шевкет, координатор пошукової групи.
Після двох днів пошуків тіло хлопчика знайшли в каналізаційній ямі неподалік будинку Сулейманових.
"Було важко, ми були спустошені повністю. Ми не втрачали надії до останнього, і коли ми виявили його там – було дуже важко", – повідомляють у "Кримській солідарності".
Була це трагічна випадковість чи вбивство? Кримськотатарський журналіст Айдер Муждабаєв певен: дитина не змогла би зрушити кришку каналізації, яка ще й на додаток була притиснута камінням. Припускає: вбити дитину могли з метою тиску на батька.
"Я не уявляю собі, як трирічна дитина відсуває камінь, піднімає восьмикілограмову кришку, потрапляє під неї, тоне і при цьому ще ставить кришку на місце так, щоби ні в кого не виникла навіть підозра, що він там може бути. Спочатку там просто ходили поруч люди – це один із сусідніх будинків. Навіть думки не було відкачувати яму, тому що вона була зачинена, наскільки я зрозумів. Якби вона була відкрита, її б перевірили відразу", – відзначає Айдер Муждабаєв, кримськотатарський журналіст.
Іншої думки заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз. Вважає: смерть Муси – це трагічна випадковість, утім відповідальність лежить на країні-агресорці.
"Відповідальність вся на російських окупантах. Раніше в нас діти гуляли і, як і батьки, були вільними. Коли ти сім років живеш, сьомий рік у такій жахливій ситуації, то всякі випадки бувають і вони стають такою системою", – вважає Ахтем Чийгоз.
В Криму вже давно стали системою переслідування кримських татар за їхню проукраїнську позицію. Серед політв'язнів Руслан Сулейманов, якому закинули зв'язки із забороненою в Росії організацією "Хізб ут-Тахрір".
"Немає таких справ, є одна справа – те, що кримські татари чинять опір окупанту", – каже заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.
Посприяти їхньому звільненню може спробувати Анкара. Посол Туреччини в Україні отримав від Києва оновлені списки політв'язнів. У 2017-му Туреччина вже допомогла забрати з російських в'язниць заступників голови Меджлісу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза.
Єва Ніколашвілі, "5 канал"