Рівно рік тому в Дрогобичі на Львівщині обвалився цілий під’їзд житлового будинку. Тоді загинули восьмеро людей. Сьогодні в місті пройшли поминальні заходи. Про те, чи знайшли винних у трагедії та чи отримали потерпілі обіцяну компенсацію від держави, дізнавалися журналісти "5 каналу".
На поминальне богослужіння до храму поруч зі зруйнованим будинком прийшли десятки людей. Під огорожу принесли квіти і запалили свічки.
"Я з сусіднього будинку. Мене розбудив син, каже, там щось сталося, дзвонить мені і каже: там будинок обвалився повністю. Я вибігла, бачу – небо. Дуже страшно. І малі, і дорослі, люди загинули, дуже важко", – згадує мешканка Дрогобича Катерина Яців.
У ніч на 28 серпня, торік, квартири мешканців другого під’їзду по вулиці Грушевського, 101 вмить склалися, неначе картковий будинок. Під завалами тоді загинули восьмеро людей. Серед них і 5-річний хлопчик. Без даху над головою залишилося 59 родин. Рік тому пані Лілії дивом вдалося врятуватися.
"Я думала, що це теракт, і він дуже довго тривав. Я бігла зі спальні в кімнату і на балкон, щоб подивитися, що сталось. Коли я побачила, стояла вже курива, і по праву руку, там, де мешкали сусіди, вже квартири не було, повністю обвалилась", – каже пані Лілія.
Події трагічної ночі мешканці не можуть забули й досі. Обіцяну від держави компенсацію і нове житло потерпілі вже отримали.
Міський голова Дрогобича Тарас Кучма розказав, що влада закупила 3 тисячі квадратних метрів житла, 40 мільйонів передала держава. Два мільйони зібрали волонтерські організації. Близько 1,6 мільйона влада заплатила додатково на лікування, компенсацію тощо.
Після трагедії місцева влада розпорядилася обстежити всі багатоповерхівки міста на предмет аварійності – таких нарахували двадцять сім.
"Ми побачили, що є у будинках проблеми із фундаментом. Ряд будинків вже підкріпили. Дуже багато будинків такого типу будувалося без фундаментів. А є руйнування водою, природне. Вони ж розраховані на 35-40 років. А їм 60", – прокоментував ситуацію міський голова Дрогобича.
Після трагедії будинок під арештом. Територія огороджена металевим парканом. Нині експерти вирішують – чи розібрати будівлю, чи знести руїну підривом.
Причиною трагедії слідчі назвали аварійний стан опорної стіни. Нині справу передали до суду. У службовій недбалості звинувачують майстра дільниці та головного інженера місцевого комунального підприємства.
"У ході досудового розслідування було з’ясовано, що мешканці будинку зверталися до підприємства зі скаргою, що в них були тріщини, пошкодження. А вказані особи не вживали жодних заходів для їх усунення", – коментує справу заступник керівника Дрогобицької прокуратури Олександр Суровий.
Якщо вину комунальників доведуть – їм загрожує позбавлення волі строком від 2-х до 5-ти років. Перше судове засідання у справі має відбутися на початку вересня.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"