Під Харковом знову квітне найбільше в Україні поле ірисів. Унікальна колекція квітів налічує 1200 сортів. Її власник – селекціонер Дмитро Тараненко. Чоловік сам вивів понад два десятки сортів, серед яких є патріотичні "Героям слава" і "Небесна сотня". Та всю цю красу ледь не знищила агресія росіян. Протягом пів року поля перебували під обстрілами. Як вдалося вберегти колекцію – дізнавалася журналістка "5 каналу" Оксана Нечепоренко.
Поміж хвойних дерев, пошкоджених уламками від снарядів, Дмитро Тараненко веде нас до своїх ірисових полів.
На найбільшому полі ірисів в Україні зібрано тисячу двісті сортів. На українській землі добре почуваються квіткові гості з Америки, Австралії, Словаччини та Італії.
Любов до квітів Дмитру Тараненку передалася у спадок від дідуся. Той був знаним квіткарем, першим завіз в Україну голандські тюльпани, вирощував іриси та півонії.
"Дідусь, напевне, був якимсь пророком. В мене збереглася записка, яку він передав матусі в пологовий будинок у 67 році, коли я народився. Вітаю, Тома, нарешті в мене з’явиться справжній квітовод", – розповідає власник розсадника ірисів Дмитро Тараненко.
Квітучу колекцію Ірисів, серед яких є й унікальні сорти, Дмитро Тараненко збирав понад тридцять років. І змушений був її покинути у перші дні війни. Поля – поряд із селищем Дергачі на Харківщині, яке нещадно обстрілювали росіяни.
"Ми боялися навіть і думати, що тут і як, коли поїхали. Нас тут не було 5 місяців в тому році. Ми дуже переживали, чи повернемось додому. І іриси нас рятували і лікували, коли ми повернулися", – згадує дружина власника розсадника Оксана Тараненко.
"Тут у сусідки три артснаряди розірвались, касєтки в мене сильно побили. А ось там авіаційні бомби – ФАБи, але вони чомусь не зірвалися. І слава богу, тому що тут знесло б все", – каже власник розсадника ірисів Дмитро Тараненко.
Селекціонер досі не натішиться – його квіти дивом вижили попри війну та відсутність необхідної турботи протягом чи не пів року.
Вистояла і ось ця квітка – дивовижного синьо-фіолетового кольору. Її вивів сам Дмитро, на селекцію витратив близько 6-ти років.
"Такого глибокого синього фіолетового кольору немає жоден з ірисів. По-друге, зовсім не характерна форма для синіх ірисів, які тримають - цей тримає фоли, це нижні пелюстки, горизонтально. І ще, чому так назвав його – "Героям слава" – дуже міцний квітконос. Він витримує і дощ і град, він ніколи не хилиться. Мабуть якась пророча така як і українці, така назва", – пояснює власник розсадника ірисів Дмитро Тараненко.
На грядках також квітнуть Іриси, виведені Дмитром і названі "Небесна сотня" та "Океан Ельзи". Загалом же на рахунку селекціонера 2 десятки власних сортів. І їх можна побачити – до ірисового поля відновилися екскурсії.
"Почали телефонувати ті люди, які були в 20-му 21- му році. Я кажу – які екскурсії, якщо війна. Вони кажуть – ви не розумієте, нам потрібно якось переключитися від цих вибухів. І отримати хоч якийсь релакс", – згадує власник розсадника ірисів Дмитро Тараненко.
Масове квітнення Ірисів припадає на кінець травня – початок червня. А ще тут можна помилуватися півоніями. Ними селекціонер зацікавився не так давно. Каже, на них останнім часом неймовірний попит.
Оксана Нечепоренко, Харківська область, "5 канал"
Читайте також: Попри постійні обстріли вирощують квіти і стрижуть газони: як виживають люди у прифронтовому Степногірську – сюжет
Дивіться також відео: "Квіти допомагають їх знешкодити": черкаська майстриня прикрашає гільзи народними візерунками
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.