Вчитель та учениця
Вчитель та учениця МОН

Молодь відмовляється працювати: на Львівщині не вистачає вчителів

Читайте по-русски
На думку спеціалістів, проблема у мізерній зарплаті

Хто навчатиме? На Львівщині не вистачає вчителів. Нині відкриті аж 240 вакансій. Найбільше бракує педагогів з інформатики, фізики, англійської мови та фізкультури. Проблема із нестачею кадрів є давно, кажуть у місцевих управліннях освіти. Через мізерну зарплату молоді вчителі відмовляються працювати у школах. Як дають собі раду із браком кадрів керівники місцевих навчальних закладів, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Зарубіжну літературу Віра Пірожик викладає 45 років. Останні 10 років – педагогиня працює вже на пенсії. Школа та учні для неї – головне, нині вчителька переживає, на кого залишить своїх вихованців, коли доведеться піти зі школи.

"Я не раз уже думала про те, шо покинути і йти відпочивати, але я не уявляю своє життя без дітей. Є на кого залишати, але треба, щоб людина мала педагогічне покликання, бо тоді всі кажуть, що нестерпно і нестримно тут працювати", – розповідає вчителька зарубіжної літератури Віра Пірожик.

А таких вчителів дедалі менше. Педагогиня розповідає, що через мізерну зарплату її колеги звільняються.

"Вони мають чистенько 4500 гривень, то нереально прожити", – додає вона.

Вчителів-пенсіонерів у цьому ліцеї з десяток. Педагогів бережуть, бо як і ті підуть на заслужений відпочинок, у ліцеї нікому буде викладати, розповідає директор. Нині тут є вакансія вчителя англійської, півтора року тому шукали фізика.

"Проблема з кадрами наростає наростає, наростає. І я не бачу жодної підстави, щоб вона змінилася. Основна причина зміна їхньої праці – 99% назвуть – заробітна платня", – каже директор ліцею Андрій Закалюк.

А молоді вчителі у школах затримуються ненадовго.

"Молодий вчитель, який приходить на роботу і має повну ставку, отримуватиме близько 6 тисяч грн. Вчитель з досвідом – 10-12 тисяч грн, але до того, щоб дійти, треба працювати років 15", – зазначає директор ліцею.

Нині у школах Львова та області бракує сотні вчителів. Навчальні заклади розшукують викладачів інформатики, фізкультури, трудового навчання, фізики та англійської мови.

"Маємо ще брак вчителів з точних наук. Ніколи не було такої потреби. Це скоріш за все тому, що зараз молоді люди не вступають до вишу на вчителів таких предметів", – коментує ситуацію начальниця відділу освіти Львівської міськради.

Більше охочих навчати дітлахів молодшої школи. У місцевому педколеджі щороку стовідсотковий набір. Та не всі залишаються працювати за фахом після закінчення.

"Перевага коледжу є в тому, що з першого курсу першого семестру ми проводимо практику. І на тих практичних заняттях студент утверджується, чи він може працювати вчителем, і чи він захоче працювати вчителем", – відзначає директорка педагогічного коледжу Оксана Сурмач.

Іоанна Худяк – студентка другого курсу педколеджу. З дитинства мріяла стати вчителькою молодших класів, тоді дівчина не знала, настільки важка та недооцінена праця педагога. Утім, нині про свій вибір не шкодує.

"Якось не звертала увагу на грошовий аспект, обирала те, щоо до душі. А там може щось і зміниться. Підібрати до кожної дитини підхід, кожна індивідуальна, а якщо 30 дітей в класі – це дуже важко", – розповідає студентка.

Педагоги бояться, що за кілька років дітей уже нікому буде навчати. Якщо не зміниться ставлення до вчителя на державному рівні. Найперше, кажуть, потрібно переглянути зарплату вчителів.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"

Попередній матеріал
Петро Порошенко став офіційним власником телеканалу "Прямий"
Наступний матеріал
Як відбуватиметься посадка марсоходу на Червону планету та що очікується у майбутньому – сюжет
Loading...

Чому освітяни масово відмовляються від вакцинації проти коронавірусу – сюжет

Вчителів зобов'язали заклеїти у підручниках скандальну інформацію про "цілющу соду"

"ЄС" у Київраді закликає виділити кошти на масову вакцинацію столичних медиків та освітян

Скандал на Львівщині: чому вчителька побила учня та як ситуацію коментують у школі – сюжет

"Не контролювала емоцій": на Львівщині вчителька побила школяра – відео

Ляшко повідомив, скільки учнів та вчителів захворіли на коронавірус із початку навчального року