Володимир Зеленський
Володимир Зеленський відкриті джерела

Зеленський порушив законів на кількасот років ув’язнення – розслідування "СтопРеваншу"

Читайте по-русски
Шостий Президент буде відповідати за скоєне, переконані як політики, так і експерти

Шостий Президент України може бути притягнутий до кримінальної відповідальності після завершення каденції. Таку думку висловили юристи, політологи та експерти в програмі "Стоп Реванш", яка вийшла в ефір на "5 каналі".

Експерти пригадали Зеленському його Указ про розпуск Верховної Ради у травні 2019 року. А це 109-а стаття Кримінального кодексу України – "Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади".

"Верховна рада вже існувала і ніхто не оголошував про припинення коаліції у парламенті. Тобто твердження, що коаліції немає давно, не має ніякої правової основи під собою", – зазначив Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ.

Санкція за таке правопорушення – від 5 до 10 років з конфіскацією. Ще більше – до 15 років ув’язнення Зеленський може отримати за "Державну зраду" – 111-я стаття ККУ, розповідає Тарас Чорновіл, юрист, екс-нардеп.

"Ми ще не маємо інформації по Оману. Що там випливе – одному Богу відомо. Але все більше й більше розуміння, що переговори там відбулися. Переговори з ворогом. Історія з "вагнерівцями". Там за всіма даними опосередковано ми можемо говорити, що була дійсно блискуча операція, яка була зраджена. Інформація була злита. Хто її злив – тема поки що відкрита", – каже Чорновіл.

Але найочевидніша для діянь Володимира Зеленського – 364-а стаття Кримінального кодексу України, розповідають експерти. Зловживання владою або службовим становищем. Класичний приклад – призначення Андрія Богдана головою Адміністрації Президента. Всупереч Закону України "Про очищення влади".

"Коли після інавгурації президент Зеленський призначив Андрія Богдана на посаду голови АП це було пряме порушення закону", – наголошує Тетяна Козаченко, у минулому керівник департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України.

Зловживання владою – це також і незаконне скасування Зеленським Указів свого попередника Петра Порошенка, і самоуправство щодо чиновників на місцях.

"Найбільше мені запам’ятався випадок із секретарем Бориспільської міської ради, коли Зеленський влітку 2019 року самовільно протиправно видалив чоловіка із залу засідань Бориспільської міської ради і заявив, що він його звільнить. Попри те, що ні Конституція України, ні Закон України про місцеве самоврядування не надають президенту повноважень звільняти або призначати секретарів міських рад", – розповідає Микола Марченко, провідний експерт з конституційного та виборчого права Асоціації українських правників.

І політологи, і правники солідарні, що Зеленський точно заробив  на 343-тю статтю Кримінального кодексу – "Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу". Де публічно, а де телефоном давав вказівки правоохоронцям: що розслідувати, кого і на скільки саджати.

"А плівки Труби? А всі інші плівки? На них чітко видно: вказівки йдуть з Офісу Президента. Просте питання: якийсь Трофімов, якась інша дрібна шушара дає команди ДБР-у, і ДБР їх виконує? Там небагато. Там обмеження волі до чотирьох років плюс заборона займати певні професії. Але це важливо", – говорить Тарас Чорновіл.

Але схоже, притягти Зеленського до відповідальності можна буде лише після завершення каденції та втрати імунітету. Бо імпічмент фактично нереальний. "Слуги народу" максимально убезпечили свого лідера від переслідувань. Аби оголосити Президенту імпічмент потрібні висновки Конституційного та Верховного судів, а також голоси 338-ми депутатів.

"Імпічмент дуже складний шлях і закон про імпічмент робить його практично неможливим. Також склад Ради такий, що це більше мрія ніж реальність", – розповідає Андрій Левус, народний депутат України VIII скликання.

Та Україна вже має власні прецеденти. Якось звільнили Президента Януковича і без процедури імпічменту, нагадують юристи. Відтак, шостий Президент буде відповідати за скоєне, переконані як політики, так і експерти. Тим більше, у правопорушеннях, які інкримінуватимуть Зеленському, строку давності немає. 

"А відбувати покарання він, швидше за все, буде в одиночній камері в якійсь із українських тюрем. Якщо він звісно залишиться на території України, бо може бути повторення практики Віктора Януковича", – підсумовує Микола Марченко.

Попередній матеріал
Державні дачі, або золота клітка – "На власні очі"
Наступний матеріал
Фейк про "Сєвєродонецьке море" та Верховний суд "ДНР" визнав СБУ екстремістською організацією – "Вечір з Яніною Соколовою"
Loading...
Головними досягненнями Зе-дипломатії є ляпаси від сусідів та кінець безвізу – "СтопРеванш"

Головними досягненнями Зе-дипломатії є ляпаси від сусідів та кінець безвізу – "СтопРеванш"

Як "зелені" добиватимуть простих людей восени – розслідування проєкту "СтопРеванш"

Як "зелені" добиватимуть простих людей восени – розслідування проєкту "СтопРеванш"

Рекордне падіння економіки та кінець епохи бідності для Суркісів: як реагує влада – "СтопРеванш"

Рекордне падіння економіки та кінець епохи бідності для Суркісів: як реагує влада – "СтопРеванш"

При Зеленському на лінії фронту ліквідували цілу мережу опорних пунктів ЗСУ – "СтопРеванш"

При Зеленському на лінії фронту ліквідували цілу мережу опорних пунктів ЗСУ – "СтопРеванш"

Команда Зеленського свідомо зірвала ракетну програму України – "СтопРеванш"

Команда Зеленського свідомо зірвала ракетну програму України – "СтопРеванш"

Як Зеленський вже вдруге проігнорував армію на День Незалежності – "СтопРеванш"

Як Зеленський вже вдруге проігнорував армію на День Незалежності – "СтопРеванш"