ОАСК
ОАСК 5 канал

Зеленський ініціював ліквідацію ОАСК: чим відомий цей суд та що буде з суддями – сюжет

Читайте по-русски
Замість ОАСК мають створити новий – Київський міський окружний адмінсуд

Уже наступного парламентського тижня народні депутати можуть розглянути законопроєкт Володимира Зеленського про ліквідацію скандального Окружного адмінсуду Києва. На початку квітня детективи НАБУ спіймали на хабарі Юрія Зонтова – рідного брата чільника ОАСК. І останнім аргументом для президента стали напхані мільйонами сейфи, які знайшли під час обшуків на конспіративній квартирі Павла Вовка. Чим відомий ОАСК, що буде з суддями, які там працюють та чи зможуть вони працювати в новому Київському міському окружному адмінсуді, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Оскаржити рішення чи дії центральних органів влади, а це зокрема, президент, уряд, Нацбанк чи Центральна виборча комісія, можна лише тут – в Окружному адмінсуді Києва. За чотирнадцять років роботи при чотирьох президентах тут сформували специфічне портфоліо скандальних судових рішень. У часи Майдану судді ОАСК забороняли мирні протести та розв'язували руки силовикам. Масово поновлювали міліціонерів, які не пройшли атестацію в поліцію. Скасовували націоналізацію "ПриватБанку" та декомунізацію. На догоду восьмикласниці – скасовували новий правопис, а за позовом Андрія Портнова – рекомендували переписати в підручниках з історії Революцію Гідності.

За версією антикорупційних органів, голова ОАСК Павло Вовк та ще шість суддів створили злочинне угрупування, щоби захопити державну владу. Як доказ – Національне антикорупційне бюро двічі оприлюднило записи розмов із кабінету Павла Вовка, на яких люди в мантіях обговорюють, як сумлінно виконують замовлення можновладців чи товстосумів. А також – намагаються завести лояльних людей до головних органів у системі судочинства.

"Павло Вовк – це наймогутніший український суддя, який зміг конвертувати свої суддівські повноваження в джерело збагачення і своєї могутності", – каже експертка з питань судової реформи "Центру протидії корупції" Галина Чижик.

Суддям ОАСК досі все сходило з рук. Утім, у глухий кут Вовка несподівано загнав його рідний брат. Юрія Зонтова детективи НАБУ спіймали за руку під час отримання 100 тисяч доларів хабаря.

"За вказані кошти ці адвокати обіцяли вирішити питання в Окружному адмінсуді Києва та прийняти рішення на користь одного з товариств", – наголошує старший детектив НАБУ Олександр Абакумов.

Після обшуків на конспіративній квартирі Павла Вовка НАБУ виявило документи та близько 135 мільйонів гривень. І президенту увірвався терпець. Володимир Зеленський вніс до Ради невідкладний законопроєкт про ліквідацію ОАСК.

"Останньою краплею, як сказав президент, стало те, що деякі судді ОАСК втратили відчуття реальності, і гроші, які вони ставлять на перше місце", – зазначив представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський.

Замість ОАСК мають створити новий – Київський міський окружний адмінсуд. Але заповнювати вакансії – нікому. Цим має займатися Вища кваліфікаційна комісія суддів. Але восени 2019 вона припинила повноваження, а нову комісію досі не створили, бо немає закону.

"Найближчим часом ми його ухвалимо у другому читанні і протягом кількох місяців буде сформовано персональний склад ВККС, який забезпечить формування нового суду", – додав Федір Веніславський.

До цього часу півсотні суддів ОАСК будуть у підвішеному стані – повноваження втрачають, але свою зарплату отримуватимуть. Де працюватимуть надалі – залежить від новоствореної ВККС.

"Перший варіант – це відбір за конкурсом, і тоді судді ОАСК можуть або звільнитися за власним бажанням, або ж бути переведеними до інших судів, тут їхня згода не вимагається. І от якщо вони відмовляться від такого переведення, тоді їх можна буде звільнити", – запевняє заступник голови правління центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

Але ВККС може вирішити, що конкурс не потрібен.

"Це формування цього нового суду через переведення суддів. Тут можуть навіть судді ОАСК бути переведені до нього, але тоді втрачається мета цього закону", – підсумовує Роман Куйбіда.

Доки не запрацює новий суд, 45 тисяч справ, які нині є на розгляді в ОАСК, мають передати в Київський обласний адмінсуд.

"Це фактично зупинить роботу обласного адміністративного суду. Всі справи, згідно з нашим процесуальним законодавством, повинні розглядатися з нуля", – каже народний депутат від фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Законопроєкт Зеленського депутати планують розглянути вже наприкінці квітня. Опозиція готова натиснути зелені кнопки. Але цього недостатньо для повноцінної судової реформи.

"Має бути послідовна стратегія, має бути логіка дій. Має бути зрозуміло, що, за чим, коли відбувається. Цього в Зеленського не було і немає, яким би не був гарний проєкт закону, який він вніс до Верховної Ради", – зазначає народний депутат від фракції "Голос" Андрій Осадчук.

Народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олег Синюта запевняє: "До того часу, поки Зеленському було вигідно, коли приймалися рішення в цьому суді, таке враження, що він толерував цей суд і толерував ті рішення, які приймалися. Сьогодні ситуація змінилася, і нарешті з'явився цей проєкт закону, який є правильний, який треба підтримувати".

Експертка Галина Чижик побоюється правок, які можуть внести до законопроєкту.

"Передбачать, наприклад, довічну пенсію для Вовка або автоматичне його перебування на посаді голови нового суду довічно. Тобто, все можливо", – повідомляє експертка з питань судової реформи "Центру протидії корупції" Галина Чижик.

А от в ОАСК на ініціативу Зеленського образилися, бо вважають, що суд став жертвою негативних інформаційних кампаній та провокацій. Натомість похвалили себе – розглядають найбільшу кількість адміністративних справ, і в 70% судді стають на бік позивача. А Павло Вовк припустив у Facebook, що президент піддався на маніпуляції окремих активістів, які є агентами іноземного впливу.

Леся Головата, Ірина Сисак та Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Росія стягує війська до українського кордону: як реагує світова спільнота – сюжет
Наступний матеріал
"Буде особливий режим": Степанов прокоментував імовірність посилення карантину на Великдень
Loading...