Володимир Зеленський
Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня

"Є ознаки узурпації влади": правозахисники дали оцінку запровадженим Зеленським санкціям РНБО

  Читайте по-русски
  У кожному рішенні щодо санкцій, окрім росіян та зрадників, присутні громадяни України та/або українські юридичні особи, що знаходяться/працюють на підконтрольній уряду території. Щодо них немає жодних вироків суду, що набули законної сили, інформують експерти

  Правозахисники вважають, що указ президента України № 140/2021 на основі рішення РНБО від 2 квітня 2021 року є не просто зловживанням владою, а має ознаки узурпації влади, адже президент у порушення Конституції України присвоїв повноваження судової влади. Про це мовиться в опублікованій заяві Харківської правозахисної групи.

  Правозахисники пишуть, що застосування санкцій до громадян України, які мешкають на підконтрольній українському уряду території:

  • підривають фундаментальні принципи права;
  • грубо порушують Конституцію і міжнародні угоди, ратифіковані Україною;
  • несуть серйозні загрози правам і свободам людини;
  • мають ознаки узурпації влади в державі. 

  Правозахисники інформують: "За два місяці ухвалено п'ять рішень РНБО щодо застосування санкцій, останнє 2 квітня. Відомо про кримінальні провадження щодо фігурантів рішень про санкції, деякі з яких перейшли до стадії судового розгляду – наприклад, колишній президент Віктор Янукович та його оточення, колишні міліціонери, які зрадили присязі, та служать у Росії або на непідконтрольній уряду території Криму та Донбасу. Й у кожному рішенні, окрім росіян та зрадників, присутні громадяни України та/або українські юридичні особи, що знаходяться/працюють на підконтрольній уряду території".

  "Щодо них немає жодних вироків суду, що набули законної сили, чи інших рішень, про це не повідомляється. Є тільки викривальні статті в медіа", – наголошує Харківська правозахисна група.

  Експерти також роз'яснюють, що санкції є міжнародно-правовим механізмом політичного характеру, який застосовує одна держава проти іншої держави, її фізичних та юридичних осіб, оскільки іншого способу боротьби з їх ворожим впливом просто немає. Застосування санкцій до власних громадян можливо лише за умови, якщо вони мешкають за кордоном або переховуються на тимчасово окупованих територіях України, і держава вичерпала механізми притягнення їх до відповідальності.

  "Дії президента Зеленського – це не санкції у їх міжнародно-правовому розумінні, а директивне управління державою... Ані рішення РНБО від 2 квітня 2021 року, ані указ президента України № 140/2021, яким це рішення було введене в дію, всупереч статті 3 Закону "Про санкції" не містять жодних підстав застосування обмежувальних заходів. На наш погляд, такі дії президента України є незаконними та свавільними, адже вони створили ситуацію, за якої громадяни України були суттєво обмежені в правах без будь-якого пояснення та обґрунтування", – йдеться в заяві правозахисників.

  У Харківській правозахисній групі звертають увагу, що суворі та репресивні заходи, спрямовані на обмеження прав людини, можуть бути прирівняні до "кримінального обвинувачення" за змістом Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод.

  "Терміни "кримінальне обвинувачення" та "кримінальне правопорушення" є автономними в розумінні статей 6 ("Право на справедливий суд") та 7 ("Ніякого покарання без закону") Конвенції. Отже, в ситуації застосування таких заходів держава має забезпечити дотримання низки гарантій, зокрема ніякого покарання без закону, право на справедливий судовий розгляд судом, що встановлений законом, дотримання принципу презумпції невинуватості, право бути негайно і детально проінформованим про характер і причини обвинувачення, право на ефективний засіб правового захисту тощо. Проте, в ситуації із застосованими санкціями жодна з цих гарантій не була дотримана", – пишуть правозахисники.

  І додають: "Подібна ситуація недотримання керівництвом держави норм національного та міжнародного права може призвести до негативних наслідків у вигляді фінансових та репутаційних втрат унаслідок рішень міжнародних судових інстанцій: держава буде змушена виплачувати за рахунок коштів платників податків компенсацію особам, щодо яких було застосовано санкції, а при піднятті на міжнародному рівні питання про застосування санкцій іноземними країнами над Україною постійно висітиме тавро зловживання санкційними інструментами".

  Правозахисники наголосили, що санкції не можуть слугувати інструментом притягнення до юридичної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, навіть коли щодо особи триває розслідування. 

  Читайте також: РНБО має ухвалювати рішення на користь ЗСУ і обороноздатності України, а не вводити чергові санкції – Ар'єв

  Попередній матеріал
  В Одеському апеляційному суді почався розгляд скарги адвокатів Сергія Стерненка: подробиці
  Наступний матеріал
  Катастрофічна ситуація з коронавірусом у Бразилії: за добу 4200 летальних випадків
  Loading...

  Зеленський схвалив рішення РНБО щодо санкцій стосовно деяких російських ЗМІ

  Термінове засідання РНБО: став відомий порядок денний

  Якщо канали Медведчука блокували з метою підняти рейтинг і "збити" інших кандидатів, Україна матиме проблеми – Василенко