Газ, газопостачання
Газ, газопостачання cont.ws

Як на укладення угоди щодо транзиту газу відреагували в Єврокомісії – підсумковий сюжет

Читайте по-русски
Згідно з підписаним контрактом, якщо "Газпром" відмовиться від транзиту, усе одно за зафіксовані обсяги мусить заплатити

Нову угоду про транзит газу підписала українська та російська сторони. Підписи під договором чільники "Нафтогазу" та "Газпрому" ставили дистанційно, а самі перемови тривали не один день. Контракт узгодили на п'ять років із можливістю пролонгації на 10 років. Детальніше журналіст "5 каналу" Єва Ніколашвілі розповість.

Обіцяли впоратися до 29 грудня. Але Новий Рік на носі, а транзитного контракту в передостанній день 2019-го таки немає. В Кабміні на вечір понеділка анонсують брифінг за участі прем'єра, міністра енергетики та керівника "Нафтогазу". Журналісти чекають, але захід скасовують. Лише пізнього вечора з'являється інформація – у соціальних мережах.

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив: "Підписали контракт на транзит.
Я підписав у Відні о 14:30, а голова "Газпрому" Олексій Міллер ввечері підписав у Санкт-Петербурзі.
Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібні були погодження Правління та Наглядової Ради "Нафтогазу", а також Кабміну, тому довелося перенести підписання і робити це вже по черзі і дистанційно".

Контракт підписали на п'ять років із можливістю продовження ще на 10. Росія зобов'язується прокачати через Україну до Євросоюзу 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік та по 40 – в наступні чотири. Це мінімальні обсяги. При цьому запровадили принцип "качай або плати". Тобто якщо "Газпром" відмовиться від транзиту, усе одно за зафіксовані обсяги мусить заплатити.

Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель роз'яснив: "З урахуванням того, що українська газотранспортна інфраструктура залишається повністю задіяною, а нові маршрути доставки газу в Європу ще тривалий час можуть бути не реалізовані, ми будемо отримувати за транзит протягом наступних п'яти років орієнтовно 2-3 млрд доларів щорічно".

Окрім власне транзитного контракту Київ та Москва підписали мирову угоду, в якій відмовляються від взаємних претензій за попередніми договорами 2009 року. Відновленням балансу інтересів сторін називають підсумки перемов у "Газпромі".

"Після п'яти днів безперервних двосторонніх переговорів у Відні були прийняті остаточні рішення і досягнуті фінальні домовленості. Одночасно підписано цілий комплект угод і контрактів, і ці домовленості дійсно є великий пакетної угодою, яка відновила баланс інтересів сторін", – заявив Олексій Міллер, голова правління "Газпрому".

Укладання угоди привітав президент України. Також – у Facebook.

Зеленський написав: "Кінець року, але не досягнень. Українська ГТС буде завантажена, а це – енергетична безпека та добробут українців! Мінімально гарантована прокачка – 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів у наступні чотири. Європа знає, що ми не підведемо в енергетичній безпеці".

Задоволені залишилися і в Єврокомісії. Віцепрезидент відомства Марош Шефчович у Twitter подякував всім сторонам за наполегливу роботу.

Він написав: "Високо ціную наполегливу роботу і зусилля. Завдяки укладанню політичної угоди між Росією, Україною і Єврокомісією, транзитний контракт між відповідними компаніями, що забезпечує постійний потік газу до Європи з 1 січня 2020 року, тепер підписаний і скріплений печаткою".

А ось чи повернеться Україна до прямих закупівель газу з Росії нині невідомо. Від них Київ відмовився ще 2015-го. Утім, в протоколі намірів сторони зафіксували, що можуть повернутися до перемов про прямі поставки після виконання усіх обіцянок щодо транзиту.

Єва Ніколашвілі, "5 канал"

Попередній матеріал
Ситуація в ООС: про що звітують в Міноборони – завершено
Наступний матеріал
Підсумки газових перемовин із РФ: брифінг голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва
Loading...