Засідання парламенту
Засідання парламенту Верховна Рада

ВР ухвалила закон про реформу й очищення Вищої ради правосуддя – що він передбачає

Читайте по-русски
Закон має на меті удосконалити порядок призначення на посади членів ВРП

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт № 5068 про реформу Вищої ради правосуддя. Він передбачає перевірку на доброчесність членів ВРП, а також змінює порядок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Про це повідомляє "5 канал".

"За" 259. Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому. 

Не підтримали закон "Європейська солідарність", "Батьківщина" і "ОПЗЖ". Цей закон входить у пакет, необхідний для відновлення програми МВФ.

Як пояснює Центр протидії корупції,основна перевага законопроєкту № 5068 в тому, що він забезпечує перезавантаження ВРП за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальний голос. До цього раніше закликали міжнародні партнери та Венеційська комісія.

Закон передбачає створення незалежного органу – Етичної ради, яка оцінюватиме на доброчесність усіх кандидатів.

Жодне рішення Етичної ради не вважатиметься прийнятим, якщо за нього не проголосували щонайменше двоє міжнародних експертів, а в ситуації рівного розподілу голосів переважатиме і вважатиметься вирішальним голос двох міжнародних експертів.

За даними ЦПК, нардепи розглядали правки до закону на двох засіданнях – 13 та 14 липня. Вони, зокрема, прийняли поправку № 733, за яку виступали громадські організації. Ця поправка передбачає особливу процедуру голосування на з'їздах суддів. Зокрема, те, що, наклад, для збереження недоброчесного члена на посаді необхідна більшість голосів з'їзду.  

У пояснювальній записці закон має на меті удосконалити порядок призначення на посади членів ВРП для "практичної реалізації принципу верховенства права, забезпечення відповідності кандидатів на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності, підвищення інституційної спроможності ВРП, підвищення рівня суспільної довіри до органів суддівського врядування зокрема та судової влади загалом".

Оновні тези закону:

  • Законопроєкт пропонує утворити Етичну раду, до складу якої входитимуть три особи з-поміж суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, та три особи, визначені міжнародними організаціями. Рішення в Етичній раді ухвалюватимуться чотирма голосами.
  • Етична рада встановлюватиме, чи відповідає кандидат на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності, та надаватиме органу обрання/призначення список кандидатів, рекомендованих для призначення на посаду члена ВРП. Зазначається, що такий список має містити  кількість кандидатур, яка щонайменше вдвічі перевищує кількість вакантних посад членів ВРП.
  • У документі також мовиться, що Етична рада упродовж трьох місяців із дня затвердження її персонального складу має провести оцінювання членів Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного Суду), призначених до набрання чинності цим законом, на відповідність їх критеріям професійної етики та доброчесності.
  • За результатами такого оцінювання Етична рада може рекомендувати звільнення члена ВРП.
  • Закон також визначає порядок діяльності Служби дисциплінарних інспекторів ВРП як самостійного структурного підрозділу, призначення дисциплінарних інспекторів за результатами конкурсу, їх правовий статус та обсяг повноважень.

Рада також прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону № 5069 про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя. Таке рішення підтримали 265 нардепів.

Як повідомляв 5.UA, в Україні затвердили трирічну стратегію розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства. 

Попередній матеріал
Вогнепальне поранення хлопчика з Житомирщини: в "Охматдиті" розповіли про стан дитини
Наступний матеріал
Мітинг пенсіонерів МВС під Кабміном: в уряді пообіцяли перерахувати виплати – включення
Loading...

Що для кримських татар і загалом для України означає прийнятий закон про корінні народи – Умєров пояснив

"Навіть Ілон Маск міг би потрапити в перелік українських олігархів" – експерти про "деолігархізацію"

Верховна Рада підтримала закон про корінні народи України

Депутати підтримали рішення про посилення відповідальності за домашнє насильство

ВР ухвалила закон про платіжні послуги – що він передбачає

У ВР розглядають пакет банківських законопроєктів, які необхідні для наступного траншу від МВФ – що ухвалили