В Офісі президента заявили, що МОЗ закупило одноразові костюми захисту для лікарів на 40% дорожче в Китаї, бо у вітчизняних виробників немає необхідної тканини.
Про це в ефірі hromadske заявив заступник глави ОП Кирило Тимошенко, який також є секретарем координаційної ради з протидії поширенню коронавірусу, пише "УП.Життя".
"Те, що я знаю – в Україні ще жодне підприємство не може виробляти одноразові костюми захисту класу EN 14126.Коли в Україні з’являться такі тканини, з яких можна виробляти костюми, то із задоволенням і МОЗ, і інші органи будуть закупляти. Поки що наші українські костюми – це не зовсім сертифікована продукція", – сказав він.
Проте раніше заступниця міністра охорони здоров'я Світлана Шаталова заявила, що в костюмах вітчизняних виробників, які першочергово планувало закупити держпідприємство "Медичні закупівлі", проблема зі швами.
"За висновками Держспоживслужби, цей одяг робочий, він не має повної ізоляції. Там шви прошиті голкою. А вони мають бути проклеєні, щоб забезпечити повну ізоляцію", – зазначила Шаталова.
Йдеться про одноразові костюми, які придбали за ціною 488 грн за один. І це при тому, що українські виробники поставлять костюми по 245 грн за штуку, а міжнародні організації закуповують за $12 (близько 300 грн) за штуку.
Народна депутатка Олександра Устінова у своїй колонці для "Української правди. Життя" раніше пояснювала, що скасувавши "дешевший" тендер, МОЗ дописав ще одну вимогу до сертифікації: костюми тепер мають відповідати стандартам EN 14126:2003, IDТ та ДСТУ EN 14126:2008.
"Відповідно до (цих стантартів) майже все, що купувалося до того в Україні – не підходить", – уточнює народна депутатка.
В ОП не змогли прокоментувати, чому МОЗ поставило умови про таку якість костюмів уже після тендера держпідприємства "Медичні закупівлі", а до цього умови були іншими.
Нагадуємо, пацієнтські та антикорупційні організації підрахували, що під час закупівель захисних костюмів МОЗ переплатив на 13 мільйонів гривень. На брифінгу представники організацій заявили, що державне підприємство, яке закуповувало медичну продукцію, провело тендер та уклало угоду з вітчизняним виробником. Від них очікували 90 тисяч засобів захисту.
Утім у процес втрутилося Міністерство охорони здоров'я і придбало 70 тисяч комбінезонів китайського виробника, заплативши за це на 40% більше. Від МОЗ вимагали не проводити тендери і повернути право робити це "Медзакупівлям".
До слова, як зауважила раніше ексочільниця МОЗ Уляна Супрун про вміст "більше ніж 20 літаків" з Китаю, якими хизується глава держави, чомусь досі ніхто не знає, за які кошти, що саме, у кого і в якій кількості куплено й куди розподілено.