Угорщина й ігри диктаторів: чому прем'єру Орбану порадили подивитися на взуття

Будапешт Shutterstock
Слава Україні! Це – "Історія для дорослих". Сьогодні – про Угорщину

Під час російського вторгнення Угорщина очікувано встромила Україні ніж у спину. Відмовилася постачати Україні зброю через свою територію.

А ще Угорщина не хоче відмовлятися від енергоносіїв країни-агресорки. Дешева російська нафта важливіша, ніж українська кров, підсумувала міністерка Чехії.

То що це – цинічна меркантильність друга путіна Віктора Орбана чи історична ворожнеча між нашими народами? Спробуємо розібратися.

Наші західні сусіди, які є певними родичами східних, походять з угро-фінських племен і колись мешкали на Уралі. Але під час переселення народів перекочували спочатку до нас, у степи Причорномор'я, а потім рушили далі. За легендою, частина з них дорогою зупинялася в Києві – звідти й Угорське урочище біля Аскольдової могили.

А потім угри рушили далі на Захід – на територію нинішньої Угорщини.

Верецький перевал, межа Закарпатської та Львівської областей. Помпезний знак буцімто на честь 1100-річчя свого переходу через Карпати угорці встановили уже в незалежній Україні. Місце неоднозначне – бо тут же поховані загиблі Січовики Карпатської України, які воювали саме з угорцями. Але про це трохи згодом.

У IX-Х ст. угорці знайшли собі прекрасні землі у низовині Дунаю, звідки повибивали місцевих, осіли там і заснували королівство. З українцями жили по-сусідськи, тобто переважно намагалися загарбати наші території – передовсім Закарпаття, але також Галичину. Іноді їм це вдавалося. Але ненадовго, бо потім на них нападали інші сусіди, наприклад, османи, і відбирали награбоване.

Найбільше перепадало українському Закарпаттю. Воно було угорським, українським, знову угорським, австрійським, частково турецьким, австро-угорським, поки після розпаду імперії не увійшло до складу демократичної міжвоєнної Чехословаччини.

Українцям Закарпаття навіть пообіцяли автономію, але фактично надали її аж напередодні Другої світової війни – у травні 1938-го. Так з'явилася Підкарпатська Русь. Чехословаччина переживала непрості часи – на її території жадібно поглядав Гітлер. Врешті восени Франція та Англія вмовили чехів не воювати за Судети і пішли на умиротворення агресора. Відбулася сумнозвісна Мюнхенська змова.

Прем'єр Британії Чемберлен казав, що привіз мир на цілі покоління. На це його опонент та наступник Вінстон Черчіль відповів, що він привіз ганьбу, а війна все одно буде. Як у воду дивився. Гітлер відчув слабкість Заходу і пішов далі розчленовувати Чехію. Українці проголосили незалежність Карпатської України. Утім проіснувала вона недовго. Бо на Закарпаття, звісно, мала свої плани союзниця Гітлера Угорщина.

У Карпатської України фактично не було війська. Захищати маленьку Україну в горах прибули січовики Галичани. Переважно молодь, переважно беззбройна – вони не мали шансів проти угорської армії, але все ж дали їй бій. Протягом декількох днів березня Карпатська Січ була розгромлена.

Частину полонених угорці розстріляли. А галичан, у яких були паспорти Речі Посполитої, передали польським прикордонникам на вже відомому вам Верецькому перевалі. Їх було там же розстріляно. І лише нещодавно ексгумовано та перепоховано.

У роки Другої світової війни Угорщина була союзником Гітлера. Союзником радше потішним, ніж реальним. Прекрасна книжка репортажів Кшиштова Варги про Угорщину "Гуляш із турула" починається таким пасажем:

"1941 рік. Фашистська Угорщина, союзник Гітлера, оголошує війну Сполученим Штатам Америки. У кабінеті президента Рузвельта мав відбутися приблизно такий діалог:

Посол Угорщини: Шановний пане президенте, з великою прикрістю мушу вам повідомити, що сьогодні Угорщина оголошує війну Сполученим Штатам.

Рузвельт: Угорщина? А що це за країна?

Посол Угорщини: Це королівство, пане президенте.

Рузвельт: Королівство? А хто там король?

Посол Угорщини: У нас немає короля, пане президенте.

Рузвельт: А хто ж тоді там править?

Посол Угорщини: Адмірал Міклош Горті.

Рузвельт: Адмірал? Що ж, нас буде атакувати ще один флот!

Посол Угорщини: На жаль, ні, пане президенте, Угорщина не має виходу до моря, а тому не має і флоту.

Рузвельт: То в чому річ? Може ви маєте до нас якісь територіальні претензії?

Посол Угорщини: Ні, пане президенте, Угорщина не зазіхає на територію США. Ми маємо територіальні претензії до Румунії.

Рузвельт: Отже, ви ведете війну також з Румунією?

Посол Угорщини: Ні, пане президенте, Румунія – це наш союзник…"

Угорські війська воювати за фюрера не надто хотіли, тож усіляко уникали боїв. Проходячи через терени, які контролювало УПА, переважно досягало мирної угоди в простий спосіб: віддавали зброю та обмундирування в обмін на вільний перехід на Захід.

Горті намагався домовитися з західними союзниками про мир, але був усунутий від влади і заарештований німцями. Врешті зумів здатися американцями та зберіг життя.

А от Угорщина була повністю окупована радянським союзом. Закарпаття конфіскували. Як і інші регіони великої Угорщини, де не було угорської більшості. З 1947 р. Сталін встановив в Угорщині маріонетковий комуністичний режим – Угорську народну республіку.

1956-го угорці повстали проти російського панування та терору. Унаслідок мирних протестів до влади прийшли комуністи-реформатори під проводом Імре Надя. срср ввів для приборкання Угорщини танки та війська. Окупантів зустрів беззбройний натовп. Зовсім як нині в Україні.

У цей момент хтось вистрелив, у танк полетіла запалювальна суміш. радянські солдати відкрили вогонь і вбили мирних людей. Що робити далі, у москві, напевно, не знали, тож наступного дня окупанти залишилися в казармах. Але потім Хрущов вирішив, що його бездіяльність буде розцінена Заходом як вияв слабкості – і наказав розправитися з протестом брутально. Що й було зроблено. Протягом 10 днів тривали бої, а потім жорстокі репресії – так Імре Надя та інших засудили до страти через шибеницю.

З розпадом срср до Угорщини повернулася демократія. Вона стала членом ЄС і НАТО. Але останніми роками політики Угорщини все більше підігрівають в країні реваншистські настрої – ностальгію за Великою Угорщиною.

Прем'єр-міністр Віктор Орбан дружить із воєнним злочинцем путіним. Але не може, звісно, у цьому позмагатися з своїми конкурентами з партії Йоббік. Такий от Йоббік.

А нам – своє робить. Слава Україні!

Петер Філіпович. Громадянин України із Закарпаття, етнічний угорець. Вояк ЗСУ, бореться з окупантами і нарікає на НАТО загалом та Угорщину зокрема за брак допомоги з озброєнням. Прем'єр-міністр Угорщини Орбан воліє цього не чути.

Як і прямого звертання українського президента Зеленського:

"Послухай, Вікторе, знаєш, що відбувається в Маріуполі? Будь ласка, якщо зможеш, сходи на свою набережну. Подивись на те взуття. І ти побачиш, як масові вбивства можуть повторюватись у сучасному світі. І це сьогодні робить росія".

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Друзі! Ми сьогодні боремося за нашу свободу, незалежність, за право бути вільною людиною на своїй землі.

Нас захищають справжні Супергерої: ЗСУ, Нацгвардія, Тероборона, МВС, усі небайдужі Громадяни, які об'єдналися заради захисту Батьківщини.

Ми маємо безпрецедентну підтримку міжнародних партнерів. Увесь світ підтримує Україну.

Зберігаємо спокій, підтримуємо одне одного, читаємо тільки перевірені новини та допомагаємо армії.

ЄДИНІ ОФІЦІЙНІ РЕКВІЗИТИ НБУ ДЛЯ ЗБОРУ КОШТІВ НА ПОТРЕБИ АРМІЇ

ПЕРЕРАХУЙТЕ "КОВІДНІ" ГРОШІ З Є-ПІДТРИМКИ НА АРМІЮ

ВІДПРАВТЕ ДРУЗЯМ ЗА КОРДОН ПОСИЛАННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ: 

Разом до перемоги над російськими окупантами!

Слава Україні! Героям Слава!

Попередній матеріал
Як російський піп-хабарник хотів проклясти Маріуполь – і накликав кару на свою голову
Наступний матеріал
Б'ємо ворога його ж зброєю: як українці демілітаризують російську армію
Loading...