Другий день економічного форуму "Україна-Європа" в польському Жешуві. Окрім посилення співпраці з східноєвропейськими сусідами, європейці обговорюють агресивні дії Росії. Зранку йшлося про енергетичну безпеку. Зокрема про наслідки будівництва російського газопроводу "Північний потік-2". Із Жешува – кореспондент "5 канал" Ірина Родіна.
"Військові аспекти невійськових проектів", – із такої теми стартував другий день ХІІ Форуму "Європа-Україна" у Жешуві. Говорили, зокрема, і про проект "Північний потік-2". Загрозу із боку Росії мають розуміти в Європі – переконані експерти із питань енергетики. Небезпеку вже відчувають у США та НАТО: Росія почала агресивні дії в Азовському морі, вона уже захопила Крим, тож якщо проект "Північний потік-2" таки відбудеться, РФ стане господарювати і в Балтійському морі.
"Цей проект шкодить не тільки нам, а й ЄС і НАТО. Я завжди говорю одну річ – "Північного потоку-2" ще немає, але розкол з цього приводу вже є. І Росія це використовує. Щоб запобігти реалізації проекту, то потрібно слідувати тим резолюціям, які вже були ухвалені Європейським парламентом", – зазначив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
Голова Центру енергетичної безпеки НАТО Ромульдас Петкявічус наголошує, що енергозалежність – це завжди високий ризик війни. На його думку, "Північний потік-2" може призвести до політичної асиметрії, тож роль головного постачальника і транспортера газу перейде до "Газпрому".
"Питання енергетичної безпеки вкрай широке. Я з гордістю можу сказати, що Україна приєднається до Центру енергетичної безпеки і матиме можливість представити свої інтереси в енергетичній галузі перед усіма країнами-членами НАТО", – заявив він.
Найближчим часом на Форумі йтиметься і про безпеку в Європі. Політологи, члени міжнародних організацій та євроінституцій говоритимуть про ведення Росією гібридної війни та способи посилення безпеки у євроспільноті у зв'язку з її діями.