До неупередженості у справі Порошенка закликають правоохоронців та суд як у Європі, так і в США. Там пильно стежать за подіями довкола 5-го президента. Про реакцію світу на обвинувачення, які висувають Порошенку, розповість журналістка "5 каналу" Мирослава Танська.
Справа Порошенка від першого дня перебуває під пильною увагою Заходу. "Підозра" та арешт майна Петра Порошенка – це політичне переслідування. У цьому переконана депутатка Європарламенту від Литви Раса Юкнявічене. За її словами, Європейський парламент пильно стежить за справою щодо п'ятого президента України. Вони стурбовані ситуацією. А вона сама – була шокована, коли дізналась про офіційні звинувачення проти Порошенка.
"Я сподіваюся, що Україна – це правова держава і переслідування не буде. Ми спостерігаємо за цією справою, але звинувачувати Порошенка у державний зраді… У мене був шок, коли я почула офіційні звинувачення, бо я знаю, як все почалося, і знаю, яку боротьбу веде путінська пропаганда проти Порошенка, і їм це було б дуже вигідно, якби сама Україна зробила те, що хотів зробити Путін", – попереджає депутатка Європейського парламенту від Литви Раса Юкнявічене.
Зокрема, євродепутатка переконує: вона особисто та увесь ЄС пильно спостерігають за подіями всередині України. А ще – за її межами, особливо, зважаючи на російську агресію, про яку вже кілька місяців твердить американська та європейська розвідки.
"Мене хвилює не лише те, що відбувається за межами України – проти України, проти Заходу та проти демократії. Але я б хотіла, щоб Україна так само не давала підстав, щоб у друзів України виникали додаткові питання", – пояснює Раса Юкнявічене.
На "підозру" 5-му президенту України відреагував і Європейський Союз. Застеріг українську владу від політичних переслідувань опозиції.
"ЄС стежить за серйозними звинуваченнями, які висунули проти колишнього президента України Порошенка. Ключовими компонентами верховенства права є належна правова процедура, незалежність, неупередженість судової влади, справедливість і прозорість судового розгляду. З огляду на це, ЄС стежитиме за подальшим розвитком подій", – мовиться в заяві Євросоюзу.
Пильно слідкують за справою щодо обвинувачення Порошенка і на іншому континенті.
"Сполучені Штати уважно стежать за справою проти колишнього президента Петра Порошенка. Дуже важливо, щоб процес і результат ґрунтувалися на принципах верховенства права, а не на політичних мотивах", – наголошують в заяві посольства США в Україні.
"Будь-яке розслідування має відповідати найвищим стандартам прозорості, справедливості, законності та неупередженості", – зауважує посольство Канади в Україні.
До неупередженості правоохоронців та суд також закликали у посольстві Великої Британії в Україні.
"Життєво важливо, щоб правоохоронні та судові органи розглянули цю справу, як і будь-яку іншу, незалежно, неупереджено та професійно, забезпечуючи справедливість та дотримання належної правової процедури", – зазначила пані посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.
На арешт майна Порошенка відреагували також міжнародні аналітики та дипломати. Дії української влади засудив шведський дипломат Андерс Ослунд. Звинуватив українського гаранта Володимира Зеленського і голову Офісу президента Андрія Єрмака у переслідуванні Петра Порошенка.
"Краще будьте серйозні з тисячами російських танків на вашому кордоні!", – заявив шведський дипломат, старший науковий співробітник "Атлантичної ради" Андрес Ослунд.
Ексміністр закордонних справ Швеції Карл Більдт написав, що його насторожують спроби ув'язнити політика. Він наголосив: це матиме серйозні наслідки для держави на міжнародній арені. І порівняв цю ситуацію із режимом президента-втікача Януковича.
"Це навіває спогади про найгірші роки режиму Януковича і, безсумнівно, вплине на імідж країни", – сказав шведський дипломат, ексміністр закордонних справ швеції Карл Більдт.
Долучилася до критики й експертка американського аналітичного центру Інституту досліджень міжнародної політики Мелінда Гарінг. Ситуацію довкола Порошенка назвала вибірковим правосуддям. Тим часом сам 5-й президент особисто заручився підтримкою європейських депутатів. Зустрівся із парламентарями. І висловив вдячність за постійну та активну підтримку України у її боротьбі за відновлення територіальної цілісності та інтеграції до Європейського Союзу. А ті, зокрема, вкотре нагадали: Україна має зберігати курс до справжніх реформ. Передусім щодо боротьби з корупцією. А також протидії шкідливим впливам окремих бізнес-інтересів на українських політиків, чим зловживає чинна влада.
Мирослава Танська, "5 канал"
Нагадаємо, ранком 17 січня літак із Петром Порошенком приземлився в аеропорту Києва. Політик прибув з Польщі після кількатижневого дипломатичного турне по Європі. Зустрічати п'ятого президента до летовища прибули тисячі людей.