Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

"Слуги" тішаться, а опозиція кричить "ганьба": вичерпні подробиці ухвалення скандальної судової реформи

Читайте по-русски
Опозиційні фракції заявили, що не дадуть за нього голосів, негативно налаштовані й західні партнери: в середу вранці посли європейських держав надіслали звернення – не квапитися, детально обговорити та доопрацювати документ

Попри заклики західних партнерів України дочекатися висновку венеційської комісії – Верховна Рада таки запустила судову реформу Володимира Зеленського. Після того, як закон набуде чинності, будуть переформатовані Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя.

У Верховному Суді удвічі – зі 192 до 100 – скоротять кількість суддів та на третину знизять зарплати. А рішення ВККС і ВРП оскаржуватимуть в Окружному адміністративному суді Києва. За такі новації проголосували 219 слуг народу, їх підтримали лише позафракційні. Опозиція ж вважає – під реформами замаскували бажання контролювати судову гілку влади. Більше – у сюжеті Лесі Головатої.

У "Слузі народу" перед уранішнім засіданням нервуються та метушаться. Від вівторка розглядають у другому читанні законопроєкт про судову реформу, який Володимир Зеленський подав як невідкладний. Опозиційні фракції заявили, що не дадуть за нього голосів, негативно налаштовані й західні партнери: в середу вранці посли європейських держав надіслали звернення – не квапитися, детально обговорити та доопрацювати документ.

"Ви йдете на конфронтацію з Радою Європи. Генеральний секретар уже направила цей законопроєкт на розгляд венеційській комісії. На найближчому засіданні венеційська комісія визначиться, після того можна було би врахувати їхні зауваження", – зазначила нардеп Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Ані чекати, ані враховувати рекомендації монобільшість не збирається. Тож монотонно відхиляють одну за одною правки.

"Було подано 330 правок, із них 55 – враховано комітетом. Верховною Радою було враховано 56. Ми ще одну проголосували в залі Верховної Ради. Цього достатньо, щоби закон збалансувати", – переконана голова комітету з питань правової політики Ірина Венедіктова.

У сухому залишку перелицюють Вищу кваліфікаційну комісію, яка екзаменує кандидатів у судді. Спершу розпустять, а через три місяці наберуть 12 членів на відкритому конкурсі. А от Вища рада правосуддя, яка рекомендує призначати чи звільняти суддів, залишиться у тому ж складі. При ній створять комісію з питань доброчесності та етики, до якої увійдуть три міжнародні експерти. А от незадоволені діями ВККС чи ВРП оскаржуватимуть їх у скандально відомому Окружному адміністративному суді Києва.

"Суд, який прийняв, скасував рішення про націоналізацію "ПриватБанку", суд, який заблокував конкурс на голову митної служби, суд, який поновив на посаді голови Конституційного Суду пана Шевчука. І зараз цей суд буде розглядати всі скарги стосовно комісії. Колеги, ви створюєте тонке горлечко цієї реформи, і вона має всі шанси провалитися, як і попередня", – зауважив депутат від "Голосу" Ярослав Юрчишин.

У ложі на самоті другий день поспіль сидить голова нещодавно реформованого Верховного Суду Валентина Данішевська. Очільниця найвищої інстанції, яка ставить крапку в усіх судових спорах України, зокрема й щодо виборів, не погоджується з тим, що кількість суддів хочуть скоротити вдвічі. На виступ Данішевській виділяють щодня по хвилині.

"19,5 тисяч ув'язнених чекають на судове рішення, на вирішення своєї долі, 4 мільйони громадян щорічно звертаються до судів. Дві тисячі суддів не вистачає у судовій системі", – говорить Данішевська.

У Верховному Суді служителі Феміди уникали корупційних спокус, їм платять від 200 до 350 тисяч гривень щомісяця. Президент пропонує скоротити зарплату на третину. Нині там розглядають 77 тисяч справ. Переатестація, вважає Данішевська, позбавляє громадян права на правосуддя.

"Народ України чекає, що гілки влади будуть один з одним співпрацювати і давати людям те, що вони чекають роками, у нашому випадку – своєчасні судові рішення", – наголосила очільниця ВС.

"Слуги" переконують – Верховний Суд не лише перезавантажать, а й розвантажать від справ. Бо йдеться про зміну не прізвищ, а системи.

"Є бажання ВККС найближчі дні провести засідання, щоби найбільш таких суддів, по яких є найбільша кількість запитань і вони тільки моляться, що ми провалимо цей законопроєкт і не проголосуємо, тому велике прохання – натиснути кнопку "За", – наполягає депутат від "Слуги народу" Андрій Жупанін.

На заклик відгукуються лише "слуги". Монобільшість не підтримала жодна фракція, лише позафракційні.

"Не можна назвати реформаторським законопроєкт, у якому один пункт – реформаторський, інший – ретроградний, а третій може бути репресивним, залежно від того, хто ним користується. Так не робляться реформи", – вважає представник "Голосу" Сергій Рахманін.

"Отримання контролю над судовою гілкою владою, повторюються всі такі самі законопроєкти, трішки видозмінені, але за своїм змістом і за своїм наповненням абсолютно однакові", – каже депутат "Батьківщини" Сергій Власенко.

"Слуги" тішаться, опозиція кричить "ганьба", поки очільниця Верховного Суду непомітно покидає сесійну залу.

Леся Головата, Юрій Усик та Олексій Тищенко, "5 канал".

 

Попередній матеріал
Кримінальна справа проти Портнова в Панамі: що йому загрожує
Наступний матеріал
Брифінг речника Міністерства оборони

"Це буде удар по Україні": Порошенко розповів про ризик повернення політичних переслідувань

Посли Канади і ЄС наголосили на недоліках законопроєкту Зеленського щодо реформи судової влади

У Зеленського хочуть перезапустити судову реформу

Судді не змогли обрати голову Вищого антикорупційного суду (оновлено)

Порошенко розповів, чого йому забракло для завершення судової реформи

Виступ Президента на засіданні Ради з питань судової реформи – відео