Курс на вступ до НАТО та ЄС – незворотній. Україна закріпила його в Конституції. 335 голоси – за. Верховна Рада ухвалила таке рішення конституційною більшістю. Окремим документом уже звернулася до НАТО і просить план дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі. Про історичний день у парламенті – сюжет Анни Мірошниченко.
Хтось каже: історичне рішення, а хтось – порожня декларація. Україна готова конституційно закріпити свої наміри. Тут, у стінах парламенту, де колись розвернулася в бік позаблоковості.
2010 рік. Верховна Рада ухвалює. Україна – позаблокова держава і не бере участі у будь-яких військово-політичних союзах. Дев'ять років по тому Україна каже НАТО – "так". І очікує, що в сесійній залі знайдеться щонайменше триста голосів, щоби прописати це в Конституції.
Юрій Береза, народний депутат від "Народного фронту", зауважує: "Хто не стукає, тому не відкривають".
Парламентська більшість готова рухатися у бік НАТО та ЄС. Щоб на заваді не стали "радикали", які від вівторка блокують трибуну, взяли її у своє кільце. А біля президентського штандарта – жіночий десант.
Артур Герасимов, голова фракції БПП, каже: "Це рішення буде водорозділом, і воно покаже, хто за Москву, а хто – за українських героїв".
"Радикали" і "Батьківщина" обіцяють підтримати. Але при тому не забувають дорікнути нинішній владі.
"Дуже дивно, що це питання піднімається всього за 50 днів до виборів", – говорить голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Олег Ляшко, голова фракції "Радикальна партія", своєю чергою каже: "Кудою ви ведете країну, манівцями? Колись Мазай там німців завів у болото, отак сьогодні українську націю Порошенко веде в болото".
"Опоблоківці" називають це не не лише піаром, а й порожньою декларацією. І відразу заявляють: вони не проголосують. Ані в ЄС, ані в НАТО, кажуть, Україну не чекають.
"Це фількіна грамота. Ну, це очевидна узурпація", – каже заступник голови фракції "Опозиційний блок" Олександр Вілкул.
Не до політичних гасел, а до державницьких рішень закликає депутатів Президент. Каже, позаблоковість Україну не врятувала від російської агресії. Тож нині вибір країни – європейський і євроатлантичний: "Прямо зараз у Кремлі спостерігають події у ВР, не дочекаєтесь, не буде радості. ВР продемонструє єдність. Ми йдемо своїм шляхом, і цей шлях – до Євросоюзу".
"Наш вибір – це могутня і безпечна Україна, голосуємо за майбутнє", – каже голова ВР Андрій Парубій.
І вже після позитивного голосування ті, хто тиснув кнопки "за" – обережні в оцінках ухваленого. Тепер чекатимуть конкретних рухів Києва у шляху на Захід.
Олена Сотник, народний депутат від "Самопомочі", каже: "Це дуже небезпечно – внести в Конституцію України зміни, а потім практично з цим нічого не зробити. Це буде гірше, ніж колись відмовитися від підписання асоціації".
А представник Президента у ВР Ірина Луценко наголошує: "Тепер Україні, Верховній Раді, Кабінету Міністрів треба виконувати домашнє завдання. Укріплювати сектор безпеки, продовжувати реформи".
Крім того, що Верховна Рада закріпила в Конституції незворотність стратегічного курсу, вона ще й звернулася до країн-членів НАТО з закликом розпочати діалог про приєднання України до Альянсу вже у грудні цього року.
Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
19-й саміт Україна-ЄС: Як Порошенко з Туском і Юнкером зустрічався – фотогалерея