Верховна Рада домучила сесію і розійшлася на канікули. Фінальними акордами, напевно, можна вважати напіврозпад коаліції і популістський реверанс євробляхерам. Восени парламент збереться заради фінального акорду. Чи варто чекати від депутатів тверезості в рішеннях? Осінь вже буде виборчою. Не виключено, що формат взаємодії усіх фігурантів перейде в жорстке "усі проти усіх". Бажання сподобатися виборцю і потурати черговим охочим халяви братиме гору перед прагматичностю і далекоглядністю. А значить конкурс щедрот знову девальвуватиме законодавчий орган в очах тих українців, кому податок на виведений капітал важливіший за шарове розмитнення пережитків на колесах. То що зробила і не зробила Рада за цей сезон – далі у сюжеті кореспондента "5 каналу" Анни Мірошниченко.
Тиша в папламенті, порожні кулуари і зачинена сесійна зала. Депутати пішли відпочивати і набиратися сил перед політичною осінню. По суті це буде фінішна пряма їхньої каденції. За час цієї сесії депутати встигли ухвалити майже 90 законопроектів в цілому, але кількість ухвалених законів і якість законотворчої діяльності – різні речі.

Антикорупційний суд, який має розглядати справи топ-корупціонерів. Верховна Рада ухвалила ряд законів, які запускають роботу цієї інстанції. І саме ці документи назвали ключовими в роботі парламенту цієї сесії. Майже дві тисячі правок, вимога західних партнерів щодо повноважень Ради експертів, кулуарні домовленості і переговори з МВФ і навіть гучна заява прем'єра: не буде суду – він лишає крісло.
"Я складу з себе повноваження і подам у відставку", – заявив Гройсман.
Прем'єр не пішов. МВФ задоволені. Можна розраховувати на черговий транш і на те, що Антикорупційний суд вже з вересня почнуть створювати. А запрацює він вже з наступного року.

Про рішення парламенту Президент України Петро Порошенко сказав: "Дуже гарний подарунок на четверту річницю мого президенства".
Просунулись в бік НАТО. Хоч і рамковий, але Рада таки ухвалила закон про Нацбезпеку і оборону. Це черговий законопроект, на ухваленні якого наполягали західні партнери. Він розмежовує повноваження і обов"язки силовиків і перебачає цивільний контроль над ними. І вже з 1 січня наступного року Міністерство оборони має очолити цивільний.

Кадрові призначення. Нацбанк, який 10 місяців не мав очільника, нарешті його отримав – Яків Смолій. Із заступника став главою Нацбанку. З лав "Народного фронту" на посаду Уповноваженого з прав Людини пішла депутатка Людмила Денісова. А її колега з БПП очолив Рахункову палату. Призначення "трьох" традиційно супроводжувалися домовленостями й торгами. Хоча й учасники цього процесу традиційно їх заперечували.
Без компромісів Рада звільнила з посади міністра фінансів. А ось щодо двох інших питання лишилось відкритим. З аграрного міністерства пішов Тарас Кутовий. З міністерства інформаційної політики – Юрій Стець. І попри те, що заяви про відставку вони написали ще торік, Кабмін досі так і не вніс у парламент постанову про їхнє звільнення. А ось звіт уряду парламент почув. Щоправда не в сесійній залі, а в комітеті, де і депутати, і міністри обмінялися лише компліментами. Без критики.
Поміж іншого протягом восьмої сесії в стінах парламенту проголосований закон про трансплантацію, який має запустити систему пересадки органів в Україні. Закон про дипслужбу. Звернення до Вселенського патріарха щодо автокефалії. І зроблено перший крок до вирішення проблеми "євроблях". Парламент ухвалив документи, які передбачають зменшення вартості розмитнення авто і посилюють відповідальність за їхнє незаконне ввезення.

Мінус один в рядах недоторканних. Адже генпрокурор вніс аж п'ять подань на нардепів щодо зняття з них недоторканності, але за ґрати відправив лише Надію Савченко. Нині вона у слідчому ізоляторі. Її звинувачують в організації терактів в Україні і підготовці до державного перевороту.
Усі обіцянки депутатів зробити хоча б крок на шляху до зняття недоторканності з себе так і лишились під час цієї сесії... обіцянкою. В парламенті є два законопроекти з цього приводу. Президентський і депутатський. І розглянути їх хочуть у вересні-жовтні. І знову обіцяють зміни до Конституції за зняття недоторканності неодмінно ухвалять до кінця цієї каденції.
Серед інших невиконаних обіцянок:
- нові виборчі правила, а саме скасування мажоритарки і відкриті списки;
- три мовні закони;
- мораторій на продаж землі;
- відміна е-декларацій для активістів;
- закони для запуску Державного бюро розслідувань

І зрештою... оновлення ЦВК. Депутати так і не подужали. Усі спроби укомплектувати Центрвиборчком виявились марними. Арифметика в кандидатурах так і не зійшлась. "Народний фронт" і "Блок Петра Порошенка" спільної позиції не знайшли. Тепер з вересня в цьому питанні слід чекати чергового етапу переговорів і домовленостей. Але шукати компроміси депутатам цього скликання з осені буде в рази складніше.
Голова комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко сказала: "Можливо вже з жовтня буде складніше буде збирати голоси, бо багато хто буде в президентській кампанії".
"Буде більше популізму, буде більше галасу, буде більше заяв", – переконаний народний депутат України від БПП Олексій Гончаренко
А спікер парламенту Андрій Парубій заявив: "Воно тяготіє, я це вже відчуваю в залі, що вибори вже близько і ядумаю, що в залі буде багато кандидатів в Президенти і напруга в залі під час роботи буде особливо зростати.

В свої робочі крісла після канікул депутати повернуться за сім місяців до президентських виборів. І наступна сесія буде остання без виборів. Відтак кожне рішення в залі все більше набуватиме політичного присмаку.
Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Час. Підсумки тижня"
Дивіться також фотогалерею за темою:
"Почекун" у Верховній Раді чекає відвідування і роботи нардепів