Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

Провал призначення урядовця і розділення міністерств: як завершився сесійний тиждень у Раді

Читайте по-русски
Експерименти даром державі не минаються, додають експерти

Сесійний тиждень завершено. Рада таки не проголосувала за призначення нового міністра екології. Хоча в понеділок "зелена" фракція узгодила на цю посаду чинного заступника міністра енергетики Романа Абрамовського. Саме до Міненерго нова влада рік тому приєднала Міністерство екології. Тепер їх розділяють. Так само після об'єднання в одне Міністерств у справі ветеранів та окупованих територій нещодавно їх знову розвели – в окремі відомства. Такі експерименти створюють бюрократичну катавасію і коштують державі додаткових грошей. В деталях урядових перестановок розбиралася кореспондентка "5 каналу" Олена Соловойва.

Одним менше, одним більше. В уряді знову взялися за реорганізацію. Розділяють міністерства, які тільки-но торік – об'єднували.

"Якщо уряд складається з 25 осіб, то працювати в ньому складно, чим менше осіб – тим простіше організувати роботу", – говорить Олексій Гончарук, прем'єр-міністр України (2019-2020).

З 19 до 15 – зменшив кількість міністерств на виконання обіцянок президента торік тодішній прем'єр Олексій Гончарук. Мотивували оптимізацією чиновницького апарату.

Об'єднали Мінагрополітики з Мінекономіки, Міністерство екології долучили до Міненергетики, до купи звели відомства у справах ветеранів та окупованих територій, Мінінформації включили до Мінкульту. Менш ніж за пів року передумали.

"Мені здається, час показав, що деякі міністерства повинні бути розділені", – каже Володимир Зеленський, президент України.

Уже в березні постановою нового уряду – розійшлися дороги Міністерств у справах ветеранів та окупованих територій. Їх об'єднання від початку не зрозуміли у ветеранській спільності.

"Це призвело, на жаль, лише до проблем, і тому знову влаштовують бурхливу імітацію діяльності і роблять розділення. Чи від цього зміняться показники роботи? Я думаю так, бо частина людей пішла з команди після того, як міністерства об'єднали, відповідно, треба зараз підшукувати нових працівників", – говорить Яна Зінкевич, народна депутатка України, "Європейська солідарність".

Далі – більше, заявляє чинний прем'єр Денис Шмигаль.

"Перше – це можливість виділення з Міністерства економіки аграрного напрямку в окреме міністерство. Це існує на рівні ідеї, ми над цим працюємо спільно з міністром економіки, спільно з віцепрем’єрами. Друге – це розділення Міністерства енергетики і екології. Ця ідея уже на рівні задуму і початку реалізації", – каже Денис Шмигаль.

Звести воєдино енергетику з екологією – невдала ідея, визнають і в профільному комітеті Ради.

"На початку цього об'єднання я насправді сподівався, що сконцентровано в одному місці, команда, яка знаходиться поруч з тими, хто відповідає безпосередньо за використання енергоресурсів, а з іншого боку команда, яка відповідає за те, щоби це використання не шкодило загалом Україні, так? Вони зможуть досягти більше спільних рішень. Наразі ефективності ми не побачили", – розповідає Юрій Камельчук, член комітету ВР з питань енергетики та ЖКГ, "Слуга народу".

"Міністерство екології і Міністерство енергетики не можна було з'єднувати, бо в них абсолютно різні завдання. Ясно, що більш сильний напрям поглинув політику збереження природних ресурсів", – каже Сергій Сорока, експерт з питань державної служби та державного управління.

Експерименти даром державі не минаються, додають опитані нами експерти. В Україні кожне міністерство – окрема юридична особа зі своїм штатом. Тому їх фактична ліквідація і реорганізація, насправді, тягнеться роками. За часи каденцій різних прем'єрів – міністерств-привидів – назбиралося. Вони заважають працювати уряду і влітають державі в копійку.

"Адміністрування всієї цієї кількості юридичних осіб-міністерств і потім всі ці зміни  потребують насправді дуже великих ресурсів. Можуть виникати додаткові виплати, пов'язані зі звільненням людей, виплатою їм компенсацій. Крім того, ціна – є власне затримка прийняття рішень або якісь помилки", – додає Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

"Уряд Гройсмана почав реформування міністерств – не завершив. Гончарук продовжив, розширивши від пілотних до всіх – не завершив. Прийшов новий уряд – він теж мусить продовжити реформування – розділення міністерств, об'єднання міністерств, зміна держсекретарів, і така катавасія, звичайно, шкодить ефективності діяльності міністерств", – каже Сергій Сорока, експерт з питань державної служби та державного управління.

Не так страшна реорганізація, як її виконання. Вільно розпоряджатися кількістю міністерств державі допомогло б створення єдиної юрособи "Уряд України" – сходяться на думці експерти.

"Має бути сильний прем'єр-міністр, який візьме на себе відповідальність за те, щоби просто відменеджерити це рішення. Бо це ліквідація багатьох міністерств. Крім того, зрозуміло, що в процесі такої реформи в багатьох міністерствах знайдуть стільки скелетів у шафі, тому є багато людей, які в цьому так само не зацікавлені", – говорить Сергій Сорока.

Реформ такого масштабу чинний прем'єр поки що не обіцяє. Натомість не виключає можливе створення іще одного нового міністерства – промислової політики і оборонного замовлення.

Олена Соловйова, Анна Несевра та Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
П'яний водій Porsche Cayenne влаштував ДТП і намагався втекти: постраждала журналістка "5 каналу"
Наступний матеріал
Найгірший місяць Україна вже пережила – прогноз економіста
Loading...

"Непокаране зло вбиває. Аваков має піти. Ти можеш допомогти": під Радою відбувається акція – включення

Година запитань до уряду: в Раді заслухали звіт Арсена Авакова – трансляція

На тлі одразу кількох акцій протесту: ВР у п'ятницю заслухає звіт Арсена Авакова – де дивитися

У Києві заплановано одразу кілька акцій протесту – у поліції заявляють, що готові до будь-якого сценарію

Доопрацювання програми дій уряду та кадрові призначення в Кабміні: як пройшов парламентський день – сюжет

Тепер без генерала армії: Рада запровадила нові офіцерські звання в ЗСУ