Постачання скрапленого газу, безвізові подорожі та співробітництво у військовій сфері. Все це узгодили за підсумками офіційного візиту Президента України до Катару. Чому країна Перської затоки зацікавлена у співпраці з українськими партнерами – у розповіді журналістів "5 каналу".
Найбагатша країна світу за рівнем ВВП на душу населення. Катар нині вчиться жити за новими правилами. Рік тому сусідні країни звинуватили державу в підтримці "Ісламської держави" й оголосили бойкот. Як дипломатичний, так і економічний. Тепер уряд Катару шукає альтернативи.
Зокрема з Європою. Катар – має гроші. Україна – продовольство і аграрний досвід. Правила взаємовигідної співпраці сторони зафіксували на папері. Підписали шість документів. Один з них – про постачання українського продовольства.
Ще один – про співпрацю у військовій сфері. Це документ аналогічний тому, який нещодавно підписала українська делегація в Кувейті. Для Катару Україна – це країна з досвідом ведення воєнних дій. Доху цікавить українська техніка, а надто – протитанкове озброєння.
"Цей договір дає нам можливість інвестувати в Україну капітал катарський, розгорнути спільне виробництво озброєння, техніки і боєприпасів. Виробляти разом техніку, працювати на оборону Катару, але нас найбільше цікавить оборона України. Тому на підвищення обороноздатності нашої країни цей договір значно вплине", – запевнив міністр оборони Степан Полторак.
Поставили крапки і в переговорах, які розпочалися 2012-го. Тоді Нацагентство з інвестицій, яке очолював Владислав Каськів (нині він під слідством), начебто домовилося про будівництво терміналів для катарського скрапленого газу на території України. Але їх досі не побудували, а підписаний документ виявився неправомірним. Нині ж Доха заявляє – готові продавати Україні скраплений газ.
Найбільшим досягненням нинішніх зустрічей у Катарі обидві сторони називають угоду про безвіз. Українські дипломати підрахували – запрацює він приблизно за три місяці. "Будь-який українець прибуває до Катару з українським паспортом і отримує дозвіл на відвідини цієї країни строком на 90 днів протягом півроку. Така сама схема, як зараз діє в нас із Євросоюзом", – пояснює посол України в Катарі Олег Микитенко.
Такий безвіз годиться для подорожей чи бізнес-візитів. А от для роботи в країні Перської затоки, зазначає посол, візу отримувати таки доведеться. Підрахувати вигоду від нині підписаних документів, зазначають українські урядовці, можна буде приблизно за рік. У разі виконання угод, інвестиції з боку Катару можуть сягнути мільярдів доларів.
Ірина Герасимова, Микола Лебедєв, "5 канал"
Українська делегація з офіційним візитом в Катарі: як це було у фото