фото АПУ

"Північний потік-2": як відповіли Порошенку в Німеччині та чим аргументували власну прихильність до РФ

Глава української держави нині з візитом у Берліні. Спілкувався не лише з федеральним канцлером, а й з Президентом Німеччини. Про що домовилися – розповість Ірина Герасимова

Перша зустріч лідерів України та Німеччини після тривалої політичної кризи в Берліні, яка закінчилася створенням коаліції партії Ангели Меркель з соціал-демократами. В коаліційній угоді, серед іншого, прописали й українське питання.

Коаліція в Німеччині нова, а геополітичні питання, які Берлін планує реалізувати – старі. Зокрема, досягнення миру на українському сході. Готуючись до зустрічі із Петром Порошенком, Ангела Меркель поговорила з Кремлем.

"Вчора я спілкувалася з Володимиром Путіним. Попри те, що це було важко, розумію, що нам треба не припиняти контакту. Бо йдеться про людей, солдатів, які втрачають своє життя. У "мінському питанні" в нас немає позитиву, бо перемир'я не дотримуються", – констатує канцлерка Німеччини.

Ангела Меркель
Ангела Меркель5 канал

Кремль та його найманці вкотре порушили домовленості. Цього разу - про "великоднє перемир'я", яке оголосили після домовленостей лідерів "Нормандської четвірки". Зустрічі та розмови з головною стороною конфлікту – Росією - не приносять бажаного результату, дійшли висновку під час переговорів у Берліні. Тому реальний вихід з ситуації, яка склалася на українському сході, – якнайшвидше запровадження миротворчої місії.

"Російський сценарій – це є ескорт для спостерігачів ОБСЄ, який не виконує функцій встановлення миру і припинення війни. Отже, миротворці повинні мати відповідний мандат на всій території. Відповідний мандат щодо контролю неконтрольованої ділянки кордону і щодо роззброєння незаконних збройних формувань. Решта питань є питання компромісу, і ми сподіваємося, що спільними зусиллями цей компроміс буде досягнуто", – заявив Петро Порошенко.

Порошенко в Німеччині
Порошенко в Німеччині5 канал

Не лише про безпеку на українському сході, а й про безпеку енергетичну для всієї Європи говорили лідери країн. Це ще одна топ-тема нинішніх переговорів. Київ переконував Берлін у тому, що будівництво російського проекту "Північний потік-2" зашкодить Україні, як найбільшому газовому транзитеру до Європи.

Німеччина, яка вже дала дозволи на будівництво російської труби своєю територією, тепер заявляє: аргументи Києва доречні. Запуск проекту необхідно призупинити та шукати компроміс.

"Не може такого бути, що через "Північний потік-2" Україна більше не матиме значення, як транзитна країна. І я про це сказала Президенту Путіну під час телефоної розмови. Треба розділяти два питання. Йдеться про російський газ, незалежно від того, чи постачають його через Балтійське море, чи через Україну. Тобто, залежність від російського газу залишається. Але для України це має стратегічне значення. Тому я зазначила, що проект "Північний потік-2", на наш погляд, неможливий, поки ми не розвяжемо питання з українським транзитом. Це не тільки економічний проект. Він враховує і політичний фактор", – запевняє Ангела Меркель.

Не будувати нове, а оновлювати те, що є. Поки не стартувало будівництво "Північного потоку-2", Київ намагається залучити максимальну кількість європейських партнерів для модернізації української труби. "Нафтогаз" веде переговори з кількома німецькими компаніями. Як зізналися в українській делегації, результат уже є.

"Ми представили німецькій стороні, що вона може отримати, а також уся Європа, якщо ми більш потужно залучимо українскьку ГТС як альтернативу "Північному потоку". І результатом стало те, що домовлено продовжувати дискусію, бо деякі аргументи виявилися дуже цікавими для німецької сторони. Є вже європейські компанії, зокрема одна німецька, які готові вкладати кошти в газотранспортну систему України", – повідомив заступник Глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв.

Порошенко в Німеччині
Порошенко в Німеччині5 канал

Після двох годин, проведених в офісі Ангели Меркель, українська делегація вирушила до офісу президентського. Нинішній федеративний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр дуже добре обізнаний із ситуацією на українському сході. Адже до свого президенства він був міністром закордонних справ Німеччини і провів не одну зустріч у "Норманському форматі", намагаючись примусити конфліктуючі сторони дотримуватися миру.

Тему російської агресії продовжили і на президентських переговорах. Німеччина підтвердила: готова виступати за санкції проти Кремля, доки той не припинить конфлікту в Україні. Нинішні обмеження проти Росії триватимуть до кінця літа. Потім питання знову постане на порядку денному Євросоюзу.

З Берліна, Ірина Герасимова, Микола Лєбєдєв, "5 канал"

Попередній матеріал
"Якщо набридає – заспокоюємо": як захисники Авдіївки реагують на ворожі кулемети та гвинтівки
Наступний матеріал
У разі побудови "Північного потоку-2", українська ГТС не буде порожньою – журналіст
Loading...