П'ятничні засідання РНБО: чим може обернутися для Зеленського санкційна завзятість

Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня
Рада нацбезпеки і оборони запроваджує санкції на регулярній основі, проте є сумніви у правомірності таких обмежень

І ще одна війна. Війна з контрабандистами триває. Її оголосив президент. Рада нацбезпеки та оборони нещодавно оприлюднила список осіб, які потрапили під санкції за контрабанду. І ось проанонсували, що друга частина контрабандистів теж на підході до обмежень. Мовляв, санкції стосуватимуться 12 фізичних і юридичних осіб. І це не фінал, додав президент. Зараз пригадаймо початок року, коли на такому ж засіданні РНБО запровадили санкції проти соратника Віктора Медведчука Тараса Козака, а потім і щодо самого кума Путіна Віктора Медведчука. І як тоді аплодували українці рішучим діям Зеленського. Але далі, коли посипалися санкції щодо митників, це вже насторожило правників, які трактують, що обмежувальні заходи проти українських громадян влада може запроваджувати лише в разі їхньої "терористичної діяльністі".

Правозахисники нарікають, що тепер фактично указом президента в нашій країні можна оголосити злочинцем кого завгодно. А далі? Далі підуть суди, й там треба буде доводити законність свого рішення. А якщо воно політичне, то докази знайти буде важко. Утім, президент, судячи з усього, збавляти обертів не має наміру, попри те, що поки що рішення РНБО не підкріплені кримінальними справами й розслідуваннями. Більше – у сюжеті "Підсумків тижня"."В Україні з'явилася своя чорна п'ятниця", – заявив президент Володимир Зеленський.

...у виконанні Ради нацбезпеки та оборони. Її вечірні засідання майже щоп'ятниці також охрестили "днем санкцій". А почалося все з гучного закриття проросійських каналів. І за боротьбу взялися затято. Останніми під санкції загнали понад два десятки осіб, яких РНБО впевнено називає "королями контрабанди". У правових підставах такого рішення засумнівалися юристи, бо, кажуть, накладати санкції на своїх громадян український закон не дозволяє, хіба що в разі, якщо вони причетні до тероризму.

"Контрабанда як підстава для накладення санкцій – такого не існує. І взагалі контрабанда як така не є діяльністю терористичною чи фінансуванням тероризму", – зазначила юристка Центру протидії корупції.

І тут Зеленський не розгубився. Він повідомив, що підсанкційні контрабандисти займалися економічним тероризмом, хоча у праві такого визначення й немає.

"Такого поняття конкретно немає в законодавстві, це політична оцінка президента, він це так назвав, як назвав", – наголосив народний депутат від "Слуги народу" Олександр Качура.

Єрмак, Зеленський, Шмигаль
Єрмак, Зеленський, Шмигаль5 канал / Час. Підсумки тижня

Такі політичні оцінки занепокоїли правозахисників. Виступили із заявою. Кажуть, рішення РНБО суперечливе, тому що карає без суду й слідства.

"Застосування рішень РНБО не може підміняти собою роботу правоохоронної і судової системи", – пояснила голова правління громадської організації "Центр громадянських свобод" Олександра Матвійчук.

У владі правило стримування й противаг ніхто не скасовував. Коли президент аж надто гне свою лінію, у парламентсько-президентській країні на противагу стає Верховна Рада. І тоді гуртом шукають компроміс. Але в цьому скликанні усе геть інакше. Хоч що робив би президент, більшість, попри те, що розпорошена, завжди не проти йому вгодити. Але одного разу президентський план таки провалився, згадують депутати. Восени, у розпал конституційної кризи, Зеленський зажадав розігнати Конституційний Суд. Втім, парламент на такий радикальний крок не пристав.

"Ми запропонували більш м'який спосіб вирішити конституційну кризу", – нагадав Качура.

Опір парламенту Володимир Зеленський вирішив оминути й у березні звільнив із посади голову Конституційного Суду Олександра Тупицького, скасувавши своїм указом указ Януковича про його призначення.

"Президент не може в ручному режимі звільняти суддів Конституційного Суду, навіть якщо вони дуже погані чи, за його лексикою, розбійники, тому що це йому заборонено робити. З точки зору Конституції, коли ти перебираєш повноваження, яких в тебе нема, це називається узурпацією влади, подобається це формулювання комусь чи не подобається", – наголосив народний депутат від "Голосу" Сергій Рахманін.

Верховна Рада
Верховна Рада5 канал / Час. Підсумки тижня

Точно не подобається депутатам президентської фракції, бо щодо звільнення Олександра Тупицького монобільшість не така категорична.

"Усі розуміють, що діє проти інтересів держави, і ну нарешті звільняється КСУ від їхнього впливу. В рамках своїх повноважень конституційних президент це цілком може зробити", – зазначила народна депутатка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук.

Може накладати й санкції на контрабандистів, принаймні в їх правомірності абсолютно впевнені у "Слузі народу". Тож останні рішення РНБО захищають.

"Коли закриваються російські пропагандистські майданчики, ми це вітаємо, коли йде боротьба з агентами російського впливу, ми це вітаємо, коли починаємо боротися з контрабандою, то вибачте, в нас контрабанда декриміналізована взагалі, ну це абсурд уже", – заявив народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.

Абсурдно, кажуть, і те, що санкції є, а далі справа не доходить. Ані підозр, ані кримінальних проваджень. Побачити їх дуже хочуть і у "Слузі народу". Але чому так довго доводиться чекати кроків від правоохоронців – гадки не мають.

"Усі ці рішення РНБО не скасовують роботи правоохоронних органів. Президент теж чекає підозри, що стосується Медведчука і компанії, а також контрабанди", – зазначила Кравчук.

А поки що, переконані депутати опозиції, глава держави шукає легких шляхів і знаходить їх у
рішеннях РНБО. Усе, аби сподобатися виборцеві. Президенту ж радять: аби не зловживати санкційним інструментом Радбезу, продовжити реформи в судах та провести ревізію на митниці.

"Директивне управління, воно набагато легше, ніж виконати взяті на себе зобов'язанння й зробити такий суд, в який можна передати справу такого рівня", – уточнила Матвійчук.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

А поки що до суду можуть звернутися ті, проти кого запровадили санкції. І тоді рішення Радбезу – під лупою на предмет законності вивчатиме Верховний Суд. А ще підсанкційні можуть податися й до Європейського суду з прав людини.

"Це займе час, там,може пів року – рік зайняти оскарження, сама процедура. І цілком можливо, що через рік-два ми дізнаємося, що санкції могли бути накладені неправомірно", – наголосила Шевчук.

У майбутньому, після зміни влади, відповідати за рішення може й сам Зеленський, прогнозують політики.

"Насправді тут усі ознаки зловживання владою. Йшов із таким величним гаслом "Прийде весна – будемо саджати", може статися, що однієї весни, коли Зеленський уже не буде президентом, це гасло може повернутися проти нього", – зазначив народний депутат від "Голосу" Ярослав Юрчишин.

Може статися й так, що за серіал РНБО про санкції доведеться платити кожному українцеві. І тоді чорна п'ятниця настане для країни. Бо якщо суд стане на бік фігурантів санкційного списку, Україні доведеться заплатити їм компенсації грошима з наших кишень.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Україна в боротьбі з РФ: чого очікувати від США й НАТО
Наступний матеріал
Вакцина made in Ukraine: міф чи реальність
Loading...