Верховна Рада збирається йти на відпочинок. Депутати допрацьовують останній робочий тиждень перед довгими канікулами. Завтра ще очікується день уряду. Мають заслухати прем'єра Шмигаля про дві біди: боротьбу з ковідом та протидію Росії, яка погрожує напасти. Але сьогодні парламентарі перейнялися іншою темою – несподіваним переформатуванням каналу "Рада". Йому дають рекордне фінансування на наступний рік, а експерти з інтернет-видання "Детектор медіа", зокрема Отар Довженко та Гала Скляревська, у своїй статті пишуть, що "слуги" перетворюють парламентський канал на інструмент піару та політичної боротьби. Чи ж зраділи депутати новим можливостям і як до оновлення поставилися працівники каналу – знає журналістка "5 каналу" Леся Головата.
Велике переформатування телеканалу "Рада" від "Зе"-депутатів. Виділили великі гроші, набрали велику нову команду, і вже за перші два дні тестового мовлення нагенерували великі скандали.
"Коли опозиція дізналася, що канал "Рада" оновлюється, і буде якісним каналом, то в усіх своїх контрольованих ЗМІ вони почали істерику, що тепер канал працюватиме на владу", – йшлося в заяві каналу.
Нові обличчя парламентського каналу увірвалися в інфопростір промороликом, в якому одразу зіштовхнули між собою владу та опозицію.
"За кошти платників податків у нас тут кулуари перетворюються на філіал "Кварталу-95", – вважає співголова фракції "Європейська Солідарність" Ірина Геращенко.
Але реклама, яку активно поширюють у соцмережах, в етері "Ради" не з'явиться. Бо хто та чому написав саме такий текст – не відають ані керівництво, ані ведучі, які були в кадрі.
Відео знімали, пояснює ведучий Артем Бібік, для авторських розповідей про місію каналу, а от посил, закладений у солянці, вважає неправильним.
"Текст із нами не узгоджувався, тому ми так само були трохи здивовані", – пояснив ведучий телеканалу "Рада" Артем Бібік.
Близько 20 мільйонів гривень – цього року, та понад 400 мільйонів – наступного. Парламент уперше так розщедрився на власний телепродукт. "Слуги" прагнуть вищих рейтингів.
"Телеканал "Рада" нікому не був цікавий. Казати про те, що ми будемо і далі тридцять років утримувати телеканал "Рада" в жалюгідному стані і менше витрачати коштів платників податків, то краще його взагалі тоді закрити і не витрачати кошти", – розповіла народна депутатка "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк.
Студію облаштували просто в кулуарах, при цьому повністю перекрили доступ усім іншим парламентським кореспондентам до екрану з прямою трансляцією з-під купола Ради. А нардепам доводиться тепер намотувати кола, щоби потрапити, скажімо, до апарату Ради чи вбиральні. Бо якщо пройти навпростець – можна опинитися у прямому етері.
Ще одна студія парламентського каналу – трохи нижче по Грушевського – у Кабміні. Про те, ще "Рада" перетвориться на медійний майданчик, на якому за кошт глядачів піаритимуться і монобільшість, і уряд, і президент – в унісон говорять усі опозиційні сили.
"Ми маємо на сьогоднішній день витрачати ці кошти не на цей непотріб, а витрачати бюджетні кошти на збільшення обороноздатності країни та фінансування української армії", – вважає п'ятий президент Петро Порошенко.
"Канал "Рада" ніколи не був пропагандистським, його ніколи не використовували для того, щоб влада на каналі своєю пропагандою вводила людей в оману", – заявила лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко.
"Рада" почала мовлення у 1999 році, щоби за всіма без винятку – чи то історичними голосуваннями, чи то масовими бійками під куполом – українці спостерігали наживо. 15 грудня – уперше – вибірково транслювали пленарне засідання.
"Не демонстрували брифінги опозиції, вчора під час трансляції опозиції, вчора під час пленарного засідання трансляцію переривали під час виступів опозиції, заміщували це якимись жартами ведучі", – незадоволений Дмитро Гурін зі "Слуги народу".
"Мова йде про вплив, і це вже не перші ознаки узурпації влади і запровадження цензури", – заявив депутат "Батьківщини" Михайло Цимбалюк.
"Слуги" забули, що в перший день роботи ІХ скликання – 29 серпня 2019-го – проголосували, що "Рада" має показувати в етері засідання та всі брифінги депутатів, а в записі – засідання комітетів. Про це чільники фракцій нагадали на нараді з керівниками парламенту. Промах монобільшість визнала – усі трансляції відновлять.
"Не можна за один день чи за два дні, якщо вирішено в новій концепції працювати, то будуть завжди помилки, будуть якісь речі, які не влаштовують. Треба якийсь тестовий новий формат роботи телеканалу. Це нормально. Якщо ви хочете після першого дня закрити канал – то так і скажіть", – вважає голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
Нардепи домовилися домовлятися.
"Усе інше, що там хотіли – провокації, які скандали зробити і так далі – перетворити це в найгірші часи умовно пропагандистських каналів, це неможливо, і так не має бути, крапка", – заявив голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.
І між тим – перевіряти, як і на що були витрачені кошти.
"Коли 404 мільйони гривень виділили, і невідомо кому, а ми вже знаємо, де купувалась ця техніка. Ви будете шоковані. Коли невідомо хто за 15 мільйонів гривень і ніхто цієї концепції ще не бачив", – сказала співголова "Європейської Солідарності" Ірина Геращенко.
І першими мають відзвітувати і керівництво каналу, і апарат Верховної Ради. Працювати на "Раду" – в кадрі та поза ним – прийшло чимало фахівців із провідних телеканалів.
Леся Головата, Олексій Тищенко та Юрій Усік, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, влада витрачає 1,5 мільярда гривень на створення в обхід законів України власного пропагандистського медіахолдингу тоді, коли критично недофінансована армія, а росіяни нарощують ескалацію на кордоні. Про це заявив журналістам у Верховній Раді п'ятий президент, лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко. Він наголосив, що в ефірі "переформатованого" для піару влади телеканалу "Рада" за кошти платників податків паплюжать парламентську опозицію та міжнародних партнерів України.
Нагадаємо, журналісти українського державного телеканалу "Дом", який створювався для боротьби з російською пропагандою на тимчасово окупованих територіях (ОРДЛО та Крим), отримували вказівки щодо того, як "правильно" висвітлювати діяльність президента Володимира Зеленського і його оточення. Про це передає видання "Українська правда", посилаючись на колишніх працівників каналу.