Генпрокуратура
Генпрокуратура Фото НАБУ

"Перестановка меблів у борделі" – правозахисниця про перейменування Генеральної прокуратури

Читайте по-русски
Закон робить більш могутньою вертикаль генерального прокурора, залежність від начальника в системі прокуратури

Про ухвалений днями закон про реформу Генпрокуратури поговорили у судії "5 каналу" з правозахисницею Валентиною Теличенко.

На її думку, зміни, які запроваджує закон, складно назвати реформою.

"Про реформу прокуратури у цьому законі абсолютно не йдеться. Не буду нагадувати анекдот про перестановку меблів у борделі. От зміна назви (на Офіс генерального прокурора – ред.) – це саме переставляти меблі у борделі", – вважає правниця.

"І навіть більше! Цей закон робить більш могутньою вертикаль генерального прокурора, залежність від начальника в системі прокуратури, зокрема, від генерального прокурора. Усе це – всупереч тим цінностям, які мали би бути закладені в реформу прокуратури", – акцентує вона.

Втім, на думку Теличенко, можна відзначити й позитивні моменти: "З одного боку, заявив генпрокурор, що спеціалізовані прокуратури – це добре. Він уже навіть створив спеціальний департамент, у якому спеціалізуватимуться прокурори на процесуальному керівництві справами, де йдеться про розкрадання у великих масштабах".

Але, з іншого боку, виникає глобальна проблема: ліквідація військової прокуратури в умовах війни з Росією. До того ж тепер, після її розпуску, внесення змін потребує і Кримінальний кодекс.

"А що, у нас частина Кримінального кодексу, яка передбачає ті злочини, котрі стосувалися військової прокуратури, кудись зникає? Ні, звичайно. Більше того, Україна потерпає від агресії з боку Російської Федерації, а це додає нам реалії. І ми повинні усвідомлювати", – пояснила Теличенко.

Інша проблема, на думку правозахисниці, – це компетенції прокурорів. Адже не всі вони можуть замінити один одного.

"Той, хто знається на розслідуванні і процесуальному керівництві злочинів, пов'язаних із насиллям у побуті, не обов'язково добре розуміється у розкраданні. Той, хто добре знається на військових злочинах, не обов’язково знається на побутових убивствах. Той, хто знається на реаліях життя військових частин, – це людина, яка має спеціальні знання", – зазначила вона. 

На думку Теличенко, ліквідація військової прокуратури – це спосіб позбутися військового прокурора Матіоса, "якого можна любити чи не любити, але треба визнати таки його результативність".

Дивіться повне відео розмови на цю та інші теми:

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів з реформи органів прокуратури". Відповідне рішення підтримали 259 народних депутатів за мінімально необхідних 226.

Попередній матеріал
"Ви вкрали мої мрії, моє дитинство": відео емоційного виступу екоактивістки на Кліматичному саміті ООН
Наступний матеріал
"Заїхали 9 автобусів зі спецназівцями": учасник блокади російського вугілля розповів, як їх розганяли силовики
Loading...