Парламентські шлюби за розрахунком: серед кого монобільшість шукає політичних партнерів для коаліції

Народні депутати 5 канал / Час. Підсумки тижня
Середня кількість голосів, яку віддавала "Слуга народу" при результативних голосуваннях, становить близько 209 голосів. А не 226 голосів, які потрібні для прийняття рішень і законів

Міста зачиняються на карантин. Закрився на три тижні і парламент. Пленарних засідань під куполом не буде. Мабуть, половина депутатів уже перехворіли, дехто хворіє повторно. А враховуючи те, що в сесійній залі масковий режим не завжди, м'яко кажучи, дотримується, то рішення про закриття очікуване.

Парламентарі пішли на вимушені канікули, залишивши відкритим питання створення ймовірної коаліції. Кілька тижнів поспіль, а надто останні дні, не вщухають кулуарні розмови про можливе об'єднання "Батьківщини" і "Слуг народу". І не без підстав. Враховуючи виключення з партії нардепа Олександра Дубінського, тиск на Коломойського і його людей, лави монобільшості можуть порідішати. І "зеленим" доведеться шукати собі союзників. Обійматися з ОПЗЖ – вже не з руки. "Голос" і "Довіра" – не надто численні. "Європейська солідарність" – точно їм не союзники. Лишається "Батьківщина". Їхня лідерка навіть заявила, що готова до цього. Але чи влаштовує нинішню монобільшість такий політичний важковаговик? Леся Головата розкаже у програмі "Підсумки тижня".

Перше голосування після партійного з'їзду, а "слуги народу" відразу не виконують вказівку, яку дав напередодні Володимир Зеленський. Лише своїми силами монобільшість не могла би скерувати на розгляд конституційного суду ззаконопроєкт про те, щоби президент призначав чільників Національного антикорпуціного бюро та Держбюро росзлідувань. Саме ці правоохоронні органи розслідують справи проти топкорупціонерів, а також ймовірні злочини, зокрема, глави держави, урядовців, суддів, народних дептутатів.

Півтора роки тому до парламенту зайшли 254-ро "слуг народу". Нині або за власним бажанням, або примусово фракцію покинули 9 депутатів. Останнім вигнанцем став Олександр Дубінський, на якого США наклали санкції за ймовірне втручання у президенські вибори. Після того, як Дубінському вказали на вихід, він без угаву пубілічно поливає брудом і "слуг", і їхнього лідера. Володимира Зеленського.

Верховна Рада
Верховна Рада5 канал / Час. Підсумки тижняДубінський навіть записав відео зі зверненням до Зеленського: "Ви – монарх. Для вас не має значення Конституція, це, власне, довели вже останні події, починаючи від конституційного суду і закінчуючи рішеннями РНБО. Не має значення навіть думка виборців, які вам довіряли".

Каламутити воду Олександр Дубінський може і в сесійній залі. Попри те, що його з фракції "пішли", але залишилося ще з чотири десятки депутатів з умовної групи Ігоря Коломойського. Які звикли голосувати не так, як наказує партія, а як вигідно підсанкційному олігархові.

"У нас є різні бізнесові групи, в тому числі й Коломойського", – каже Євгенія Кравчук, заступниця голови фракції "Слуга народу".

Про те, що монокоаліція залишається дієвою, говорять лише в керівництві "Слуг народу". І називають Дубінського ображеною невісткою.

Так, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія говорить: "Бачите, де його група, а де пан Дубінський? Мені здається, що все зрозуміло всім, крім пана Дубінського. Піпірка не виросла в пана Дубінського, щоби якісь ультиматуми президенту давати".

Але статистика доводить протилежне. У центрі Разумкова проаналізувавли всі ухвалені ІХ скликанням документи, і довели: "слугам народу" зазвичай треба домовлятися з іншими фракціями чи групами.

Олексій Розумний, провідний експерт політико-правових програм центру Разумкова, говорить: "Середня кількість голосів, яку віддавала "Слуга народу" при результативних голосуваннях, становить близько 209 голосів. А не 226 голосів".

У ситуативних союзах – голоси збирають під конкретні законопроєкти. Найчастіше своє плече "слугам" підставляє група "Довіра", а серед фракцій – "Голос". Комітет виборців виявив 65% синхронних голосувань монобільшості на найменшій фракції.

Сергій Рахманін, народний депутат від "Голосу", говорить: "У нас жодних домовленостей безпосередніх перед голосуванням з жодною депутатською групою чи фракцією не відбувається. Ми виходимо з власної політичної програми, з власних уявлень про добро і зло".

Офіційного запрошення підсилити коаліцію, стверджує Сергій Рахманін, не було, обмежилися розмовами.

"Приходять і кажуть, ну давайте якось домовлятися, ну давайте. Далі цих розмов, а вони відбуваються між усіма, підкреслюю, між усіма фракціями... Буває, інколи пропонують домовлятися навіть затяті вороги, тобто люди, які чубляться на ефірах, намагаються знаходити точки дотику".

Сватаються багато політичних сил, але переформатовувати коаліцію, каже друга людина в Зе-більшості Олександр Корнієнко, не збираються. Якщо хтось захоче підписати коаліційну угоду, то лише на умовах "слуг".

А в "Батьківщини" – своя доктрина. Яку, каже лідерка Юлії Тимошенко, вже поставила на стіл президента. І чекають на відповідь. Свою непоступливість демонструють наочно батогом – разом із Ополтаформою заблокували поправочним спамом щодо земельної реформи роботу парламенту. Утім, торік був і пряник. Уперше за останні 5 років "Батьківщина" підтримала бюджет. А це той маркер, який відрізняє владу від опозиції.

Тимошенко сказала: "Якщо наші пропозиції будуть прийняті, ми до такої дискусії готові. Якщо пропозиції не будуть прийняті, це буде означати, що країну і далі будуть вести в глухий кут. Посади взагалі не мають значення. Зараз має значення, що кожен день приймаються рішення, які протирічать державним інтересам України".

Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко5 канал / Час. Підсумки тижня

А якими є інтереси "Батьківщини" – розповідають у "Слузі".

Євгенія Кравчук, заступниця голови фракції "Слуга народу", говорить: "Чомусь представники "Батьківщини" всю розмову зводять до конкретних якихось міністерських потфелів, уряду, хто куди піде, а насправді треба говорити про програму".

Змінити прем'єра – у "Батьківщині" справді не проти. Про це говорить нардеп від "Батьківщини" Вадим Івченко, якого називають потенційним кандидатом на крісло міністра агрополітики.

Нардеп каже: "Це чутки. Особисто до мене ніхто не підходив. Довіра до прем'єра – 1,8%. 99% фактично не довіряють сьогодні діям прем'єр-міністра. Змінювати треба і аграрну політику".

Радше димова завіса, аніж реальна перспектива. Так оцінює шанси створити тандем "слуг" та "Батьківщини" колишній спікер парламенту Андрій Парубій. Зокрема, і через процедуру. Адже спершу "слугам народу" необхідно розпустити попередню коаліцію. Самих себе.

"Це може бути виключення 50 депутатів зі своєї фракції. Тоді їх стає менше, як 226. Але до того моменту, коли їх формально є 250 у фракції, до того моменту навіть немає юридичних підстав оголосити про розпуск коаліції", – каже Парубій.

Нинішій спікер дотримується нейтралітету.

Дмитро Разумков каже: "Питання про коаліцію може обговорюватися, але я, на жаль, чи на щастя, в таких перемовинах участі не беру".

Якщо ж слуги, новачки в політиці, таки побратаються з політичним мастодотонтом – "Батьківщиною", то це може стати міною сповільної дії.

Олексій Розумний, провідний експерт політико-правових програм центру Разумкова, каже: "Треба публічно розділити відповідальність, публічно увійти в якийсь уже зовсім новий формат спілкування, для "слуги народу" поки що не знайомий".

Якби вибори відбувалися найближчим часом, 5%-й поріг подолали би 4 партії. Згідно з соціологічними дослідженнями Центру Разумкова, рейтинги зростають у "Слуги народу" та "Євросолідарності", донизу пішли в ОПЗЖ, а "Батьківщина" стабільно утримує своїх 10%.

  • "Слуга народу" – 26,5%
  • "Європейська солідарність" – 20,1%
  • "Опозиційна платформа – За життя" – 17,9%
  • "Батьківщина" (Ю.Тимошенко) – 9,4%

Рейтинг політичних партій
Рейтинг політичних партій5 канал / Час. Підсумки тижня

Дорогою ціною дається перейти з опозиції в провладну коаліцію. З одного боку на шальках терез – доступ до влади та високих посад. З іншого – відповальність за помилки та втрата рейтингів. А піаритися на цій темі можна без особливих наслідків.

Леся Головата, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Нові штрафи за порушення ПДР: які шанси уникнути покарання
Наступний матеріал
Штурмом на секонд-хенди: чому люди зривають двері з петель під час нового завозу
Loading...