Порівняння пунктів Державного оборонного замовлення зразка травня-2020 і того, що реально отримала армія до кінця минулого року, не дозволяє казати про успіх чи виконання ДОЗ і свідчить про непрофесіоналізм дій Міністерства оборони. Про це в ефірі програми "Час Ч" на "5 каналі" сказав Герой України, депутат "Європейської солідарності", колишній очільник Десантно-штурмових військ, генерал-лейтенант Михайло Забродський.
"Якщо ми беремо грошове вираження, тобто освоєння коштів, цілком можливо, що цей показник наближається до 90%", – сказав він.
Забродський пояснив, що під державним оборонним замовленням потрібно розуміти документ із переліком товарів і послуг, які в інтересах оборони держави мають отримати Збройні сили та інші складові сектора безпеки й оборони.
"На практиці після того, як складений цей перелік товарів і послуг, протягом практично року, трохи менше, якщо ми говоримо про ДОЗ 2020 року, до цього документа постійно вносяться зміни. Частина змін зумовлена цілком об'єктивними причинами: неможливість провести торги, відмова постачальників брати участь, та інше. А частина є суто маніпуляцією – так званим "маневром коштами" – для того, щоб їх перенаправити з одних статей та найменувань на реалізацію інших", – сказав генерал-лейтенант.
Забродський прокоментував поточну ситуацію навколо оборонного замовлення, коли міністр оборони Андрій Таран заявляє про те, що воно виконане на 99,5%, а опозиція каже про зрив замовлення.
"Якщо ми говоримо про грошове вираження, то цей показник може бути досить великий. Але якщо ми відкриємо ДОЗ у тому вигляді, яким він був у травні минулого року, і побачимо, що станом на грудень 2020 року отримали Збройні сили, то там вести мову про якийсь успіх чи значне виконання державного оборонного замовлення немає ніякого сенсу", – пояснив він.
Забродський зазначив, що такий рівень реалізації держзамовлення свідчить одночасно як про непрофесіоналізм уряду, так і про об'єктивні фактори.
"Це певний показник непрофесіоналізму і нерозторопності міністерської команди, яка займається суто договорними питаннями: проведенням тендерів, закупівель, договорною роботою", – сказав генерал-лейтенант.
Депутат додав, що спроможність оборонно-виробничого комплексу є ще одним фактором у виконанні оборонного замовлення.
"У тому плані – чи зміг оборонний комплекс запропонувати Збройним силам саме те, що їм було потрібно. Але в будь-якому випадку за всі ці процеси і їх результат відповідає безпосередньо очільник Міністерства оборони. Якщо судити за результатом, то це показник непрофесійності і невдалих дій безпосередньо команди оборонного відомства", – пояснив Забродський.
Дивіться повний запис програми "Час Ч":
Нагадаємо, 14 грудня в "Укроборонпромі" відзвітували, що повністю державне оборонне замовлення на 2020 рік виконати не вдасться.