Тристороння контактна група в Мінську
Тристороння контактна група в Мінську zastavki.com

Новий етап чи зрада інтересів: що для України означатиме підписання "формули Штайнмаєра" – підсумковий сюжет

Читайте по-русски
На Банковій запевняють: останні перепони на шляху зустрічі "нормандської четвірки" – усунуті

Перемога Росії, здача інтересів України чи новий етап трансформації Мінських домовленностей? Україна погодила так звану "формулу Штайнмаєра" щодо виборів на нині окупованих територіях Сходу. Підсумки засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську під час позапланового брифінгу особисто повідомив президент Володимир Зеленський. І відразу додав – це не капітуляція і жодна так звана червона лінія не буде перетнута. А ось ті, хто підписував Мінські угоди, навпаки, відразу заявили – це не "формула Штайнмаєра", а формула Путіна і план Кремля. Деталі – в сюжеті.

Мінськ. Спроба номер два. ТКГ зібралася вдруге узгодити так звану "формулу Штайнмаєра". 18 вересня – не змогли. Україна виставила свої умови. Спершу – повне припинення вогню, моніторинг від ОБСЄ, розведення сил, і лише потім вибори на Донбасі. За українським законом, Кремль тоді захотів гарантій. Письмового підтвердження так званої "формули Штайнмаєра". І не отримав їх. Уже надвечір вівторка російські ЗМІ заявили, документ з формулою підписано.

Читайте також: Яременко про "формулу Штайнмаєра": "У Мінську Україна нічого не підписувала"

Представник Росії у ТКГ Борис Гризлов заявив: "Усі учасники засідання контактної групи, включаючи представників окремих районів Донецької та Луганської областей, узгодили "формулу Штайнмаєра" для її імплементації в українське законодавство... Вдалося подолати опір української делегації, яка на минулому засіданні контактної групи загальмувала підписання цієї формули".

Від України, натомість, жодного підтвердження. Усі крапки вирішив розставити особисто президент. Позапланово скликав журналістів на Банкову.

"Я хочу окремо поговорити про страшилку останніх тижнів – "формулу Штайнмаєра", – сказав Зеленський.

Україна її погодила, підтверджує президент. Тепер так звану формулу зашиють у закон про особливий статус. Щоправда, його ще треба виписати. Але суть, зі слів президента, така: "Тимчасовий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО, відомий також у суспільстві як закон про особливий статус Донбасу, починає діяти на постійній основі за умови – будь ласка, зараз дуже важливо – за умови, коли там відбудуться місцеві вибори, проведені згідно з Конституцією і законодавством України, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулись за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів".

А виборів не буде, поки війська звідти не виведуть. І тут президент відразу проанонсував: розведення військ у Петрівському і Золотому стартує. Уже 7 жовтня.

Він також наголосив: "Немає і не буде ніколи капітуляції – ніякої".

Тим часом у "Європейській солідарності", чільник якої підписував "Мінські угоди", вже заявили: формула не Штайнмаєра, а Путіна. План Кремля – повзуча федералізація і односторонні зобов'язання Кремля.

П'ятий президент України Петро Порошенко заявив: "У цих умовах ми точно наголошуємо, що підписання зазначеної формули російського походження, формули Путіна, де-факто означає послаблення або навіть і зняття санкцій проти РФ у легитимізації російської окупації окупованого Донбасу, легитимізації незаконного референдуму Криму і незаконної анексії Криму. Ми твердо наголошуємо: ми ніколи не підемо на це".

Капітуляція України – так оцінив дії Мінських переговірників експредставник у політичній підгрупі Роман Безсмертний. Безпековий пункт у підписаному документі зник. І лишився тільки політичний.

Роман Безсмертний сказав: "Він забувається про безпекову складову, про систему обміну за принципом усіх на всіх, про період демілітаризації демобілізації розформувань виведення озброєних утворень перехід до процедури політичної стабілізації міжнародну адміністрацію і фактично задає зовсім інший алгоритм, тобто вибір і все".

Але враховуючи, що документа, ніхто не бачив, додає Безсмертний, чекати треба зустрічі у "Нормандському форматі", де все проясниться.

"Вінцем усього стане рішення зустрічі лідерів "Нормандського формату", яким там буде це рішення мені не зрозуміло і невідомо, що там буде обговорюватися. Невідомо, тому що це все не оприлюднюється, але якщо воно залишиться в такому тексті, як пропонувалося російською стороною, я можу тільки говорити про те, що той, хто хоче так досягати миру, буде мати війну", – сказав Безсмертний.

На Банковій запевняють: останні перепони на шляху зустрічі "нормандської четвірки" – усунуті. Але дата зустрічі ще не відома. Найближчим часом скажуть.

Анна Мірошниченко, Леся Головата, "5 канал"

Попередній матеріал
Масове отруєння їжею на Буковині: госпіталізовано 19 осіб, з них 4 дитини
Наступний матеріал
Опубліковано документи з підписами, що засвідчують погоджену "формулу Штайнмаєра" (оновлено)