Вибори
Вибори volyninfo.com

Нові правила заповнення бюлетенів – чи готові українці голосувати на виборах та яка готовність дільниць – сюжет

Читайте по-русски
Для людей з підвищеною температурою обладнають окремі кабінки та скриньки

Ставити хрестик чи галочку? Та навіщо у бюлетені ще одна додаткова комірка? Бюлетень із відкритими списками цьогоріч вперше на місцевих виборах в Україні. Заповнити його – квест не з легких. Тим паче, що для голосування виборці отримають кілька бюлетенів. До того ж виборчий процес ускладнюється епідемією коронавірусу. Як не зламати собі голову у виборчому бюлетені та чи відправлятися на дільницю із симптомами застуди або температурою – про виборчий день детально розкажуть журналісти "5 каналу".

Вже у неділю на виборчих дільницях українці отримають кілька бюлетенів. І тут дуже важливо – не помилитися! Як віддати голос правильно та де дізнатися імена кандидатів іще до виборів – з'ясуємо разом.

Відмінні від попередніх – цьогорічні місцеві вибори відбуватимуться в умовах пандемії. На дільницях – тільки в масках. Аналітики громадянської мережі "ОПОРА" радять приходити зі своєю ручкою.

При вході скринінг температури. Навіть якщо вона підвищена та є симптоми респіраторного захворювання – вас усе одно пропустять.

"Спеціальна кабінка для людей з підвищеною температурою і спеціальна скринька для таких виборців", – зазначає голова дільничної виборчої комісії Тетяна Шировенко.

Щодо бюлетенів – їх буде кілька. Від 2-х до 5-ти. Найменше – два – у киян. Бо мешканці столиці обиратимуть лише міського голову та депутатів міськради. А в середньому українці матимуть по чотири бюлетені – вибори місцевої ради, районної, обласної і міського голови.

Найскладніше виборцям буде розібратися з бюлетенем з відкритими списками – новація виборчого законодавства. У них обирати не лише партію, а ще й конкретного кандидата із списку політсили. Так виборці допоможуть своєму фавориту просунутися списком вище та зрештою – потрапити до місцевої ради.

Бюлетень
Бюлетень5 канал / Час. Підсумки тижня

"Варіантів заповнення такого бюлетеню – близько 15", – каже аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

Найважливіше, каже, – проголосувати за партію – їхній список по лівий бік у бюлетені. У клітинці потрібно поставити будь-яку позначку.

"Можна галочку, можна кораблик, можна що завгодно. Виборчий кодекс чітко каже, що для того, щоб бюлетень був дійсний, має бути позначка саме в графі за партію", – зазначає Денис Рибачок.

Далі, за бажанням, обрати конкретного кандидата із списку навпроти партії. І тут, як виявилося, найбільше помилок. Аби проголосувати правильно – порядковий номер фаворита потрібно вказати у другій клітинці.

"Можна писати нуль два, можна писати просто два, можна ставити двійку на початку, можна в кінці, можна написати від руки, можна по трафарету", – пояснює аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

А в "ОПОРІ" пояснюють, що враховуватимуться всі порядкові номери кандидатів, які можна буде встановити.

Найважливіше – не підкреслювати, не округлювати чи ставити галочку навпроти імені – такий голос за кандидата врахований не буде. Буде вважатись, що людина проголосувала за партію, але не вибрала жодного кандидата з цього списку.

"Якщо виборець хоче підтримати одну партійну організацію, але кандидата з іншої партійної організації, то такий бюлетень буде вважатися дійсним, однак голос буде зараховано тільки за партійну організацію", – зазначає секретарка ЦВК Олена Гатаулліна.

Як дізнатися список кандидатів, які балотуються на вашому окрузі? Варіантів два. Перший – на сайті ЦВК. У розділі "Місцеві вибори". Другий – іти на дільницю. Списки почеплять на стінах у переддень виборів.

"Інформаційні плакати будуть висіти на стінах, будуть буклети, виборець на дільниці зможе ознайомитися із плакатами, буклетами, із всією інформацією", – пояснює секретарка ЦВК Олена Гатаулліна.

Коли українці дізнаються результати виборів – у ЦВК прогнозувати не беруться. Водночас аналітики кажуть, процес підрахунку голосів – через коронавірус і нову форму бюлетеня з відкритими списками – буде ускладненим.

Ірина Сисак, Іван Лємєхов та Олександр Степанов, "5 канал"

Попередній матеріал
"Таке було лише за часів Януковича": кількість порушень перед виборами стрімко зросла – Геращенко
Наступний матеріал
"Все, до чого торкається Зеленський, перетворюється на хаос": Геращенко про "всенародне опитування" президента
Loading...
У ЦВК уже заявили, що підрахунок голосів виборців затягнеться

У ЦВК уже заявили, що підрахунок голосів виборців затягнеться

Місцеві вибори: в Одесі "клонам" Зеленського, Філімонова та Саакашвілі заборонили балотуватися

Місцеві вибори: в Одесі "клонам" Зеленського, Філімонова та Саакашвілі заборонили балотуватися

Більш як 100 тисяч осіб змінили виборчу адресу перед місцевими виборами – як коментують у ЦВК

Більш як 100 тисяч осіб змінили виборчу адресу перед місцевими виборами – як коментують у ЦВК

Спостерігачі зафіксували чимало охочих змінити виборчу адресу на Київщині – підозрюють фальсифікації

Спостерігачі зафіксували чимало охочих змінити виборчу адресу на Київщині – підозрюють фальсифікації

Зміна виборчої адреси через інтернет – переваги та недоліки цьогорічної новації

Зміна виборчої адреси через інтернет – переваги та недоліки цьогорічної новації

До суду надійшов позов щодо скасування постанови ЦВК про вибори

До суду надійшов позов щодо скасування постанови ЦВК про вибори