Україна, місцеві вибори
Україна, місцеві вибори varianty.net

Зміна виборчої адреси через інтернет – переваги та недоліки цьогорічної новації

Читайте по-русски
ЦВК вже зверталася до МВС через аномальні цифри щодо зміни виборчої адреси на конкретний будинок

10 вересня завершується час, який виділили на зміну виборчої адреси для тих українців, які хочуть віддати свій голос на майбутніх місцевих виборах не за місцем реєстрації. Зараз цим правом скористалися кілька десятків тисяч виборців. При цьому вперше це можна було зробити не лише після візиту до спеціального центру, а й через інтернет. Про це в сюжеті "5 каналу". 

Зареєстрована у Вінниці Олена Оногда мешкає в Києві з 1999 року. Намагається брати участь у всіх виборах. Згадує, що завжди мала проблеми, щоб проголосувати за місцем проживання, а не реєстрації. Цього разу змінила виборчу адресу через інтернет – за лічений час.

"Звичайно, на думці в мене завжди були й місцеві вибори. Я давно плачу тут всі податки, і мені здавалося це трохи несправедливим, бо я зареєстрована у батьків у Вінниці, часто їздила туди, сумлінно виконувати обов'язок, але завжди бракувало розібратися, яка там ситуація, за кого нормально голосувати", – каже пані Олена. 

Заява через інтернет, за допомогою сайту державного реєстру виборців – один з можливих шляхів для зміни виборчої адреси. Зробити це можна і звичним для багатьох шляхом – після походу до спеціальної служби.

Змінити виборчу адресу можна у відділеннях ведення державного реєстру виборців за місцем проживання. Черг тут немає, однак більшість охочих це роблять дистанційно, через інтернет.

"Зараз загальна кількість – 1060 осіб, хто вже скористався такою можливістю. Думаю що відсотків 80 з використанням мережі інтернет. В основному це люди з окупованих територій, які змушені це змінювати", – каже начальник відділу ведення державного реєстру виборців Оболонського району Києва. 

Інна перебралася на київську Оболонь із Донецька. Змінити виборчу адресу через інтернет їй складно, тому жінка обрала візит до відділення.

"Коли були вибори президента, вибори до Верховної Ради, кожного разу доводиться змінювати адресу. Треба мати підпис електронний, у мене ще його немає, я цим не займалася. Ну й мені близько до адміністрації прийти", – каже пані Інна.

За день із таким питанням можуть звернутися близько кілька десятків охочих.

Головна спеціалістка відділу ведення державного реєстру виборців Оболонського району Києва Ірина Доброріз пояснює процедуру зміни місця голосування: "Людина звертається, приходить до нас, в державний реєстр, показує свій паспорт, ми перевіряємо її в базі реєстру виборців, і за її бажанням міняємо виборчу адресу. Заява автоматично роздруковується, людина перевіряє дані, ставить підпис. Десь хвилин 5". 

У попередні роки тема зміни місця для голосування супроводжувалася питаннями можливих зловживань. Ймовірність маніпуляцій залишається і зараз, кажуть фахівці. Наприклад, коли змінюється виборча адреса для голосування за конкретного кандидата.

"Не можна сказати, що ця процедура не створює певні ризики – вона створює, як і будь-яка інша процедура. Але це прекрасний тест для правоохоронців, щоб показати нову якість держави. Що коли ми бачимо проблему, ми не створюємо перешкоду для чесних людей, ми створюємо атмосферу невідворотності покарання для нечесних", – зазначає аналітик громадянської мережі "Опора" Олександр Клюжев.

Саме поліція вже розбирається з інформацією ЦВК про можливі зловживання, які зафіксували на Одещині.

Зокрема, секретарка Центральної виборчої комісії Олена Гатаулліна зазначає, що вже були зафіксовані аномальні цифри щодо зміни виборчої адреси на конкретний будинок.

"Наприклад, велика кількість з одного населеного пункту переїжджає в інший в один будинок. По таких фактах ЦВК звернулася в МВС для перевірки", – каже Гатаулліна. 

Станом на 7 вересня свою виборчу адресу змінили вже понад 30 тисяч українців. Зробити це ще можна до 10 вересня включно.

Петро Троць, Ігор Костюк, "5 канал"

Попередній матеріал
Ми повинні побудувати звичайний режим, де люди будуть у безпеці – як опозиція реагує на нові обшуки та затримання
Наступний матеріал
"Могло відбутися все, що завгодно": Антон Родненков поділився враженнями від спецоперації – ексклюзивний коментар
Loading...
У низці прифронтових населених пунктів можуть не відбутися місцеві вибори – причина

У низці прифронтових населених пунктів можуть не відбутися місцеві вибори – причина

У ЦВК кажуть, що місцеві вибори на лінії зіткнення все ж можуть відбутися

У ЦВК кажуть, що місцеві вибори на лінії зіткнення все ж можуть відбутися

ЦВК офіційно призначила місцеві вибори – і визначила, де їх провести неможливо

ЦВК офіційно призначила місцеві вибори – і визначила, де їх провести неможливо

ЦВК дозволила голосувати за місцем фактичного проживання, а не прописки – як змінити адресу

ЦВК дозволила голосувати за місцем фактичного проживання, а не прописки – як змінити адресу

Голосування “без прописки”: у ЦВК роз'яснили, хто зможе проголосувати на виборах

Голосування “без прописки”: у ЦВК роз'яснили, хто зможе проголосувати на виборах

Вибори в ОТГ: стало відомо, де найбільша явка

Вибори в ОТГ: стало відомо, де найбільша явка