"Я повернусь у першій половині січня за своїм графіком", – так Петро Порошенко з-за кордону реагує на підозру проти нього. Банкова офіційно оголосила війну. П'ятому президенту інкримінують державну зраду. А Офіс генпрокурорки наприкінці тижня вже й погодив клопотання про обрання запобіжного заходу Петрові Порошенку у вигляді арешту з можливістю внесення застави 1 млрд грн. Усі подробиці підозри зараз розкажуть мої колеги.
Зверніть увагу на те, що підпис під цією підозрою сама генпрокурорка не поставила. Порошенко вважає цю справу так званим "вітанням" із Банкової, а Зеленський вже анонсує "проплачені протести", які нібито готуються в інтересах його опонента.
Стежить за цією справою і світ, застерігаючи українську владу від політичних переслідувань. Стала на захист п'ятого президента і парламентська опозиція. Політики пов'язують справу не лише з політичним переслідуванням, а й з невдачами нинішньої влади. Але тут цікаво інше. Якщо прокуратура не зможе підтвердити звинувачення в державній зраді, висунуті Петру Порошенку, що тоді? І чи є у влади "план Б"? Бо поки що все скидається на гучний політичний промах чинної команди, який може призвести до розколу суспільства, проблем на міжнародному рівні і… дискредитації всієї правоохоронної системи. Всі подробиці – в сюжеті кореспондентки "5 каналу" Олени Рибінської для "Підсумків тижня".
Зима 2014-2015 років. Опалювальний сезон тоді міг просто не відбутися. В ті часи президент Петро Порошенко, певно, й не міг уявити, що за 7 років ось таке вугілля, що обігрівало українців, перетвориться для нього самого на підозру в державній зраді.
"Робилося це з метою, щоб (показати, – ред.), що Порошенко ніби втік від повісток, що йому вручали СБУ, Генпрокуратура, ДБР", – говорить Ілля Новіков, адвокат Петра Порошенка.
Як у серіалі. Нові справи проти п'ятого президента штампуються одна за одною. І так уже два з половиною роки. Ще в жовтні генпрокурорка та голова СБУ анонсували: мають черговий епізод, пов'язаний із незаконним постачанням вугілля з окупованих територій в 2014-2015 роках. Обіцяли продовження. Цього тижня воно і сталося. У свіжому кейсі гучно прозвучало прізвище… Порошенка.
Віталій Овдієнко, керівник відділу головного слідчого управління ДБР, заявив: "Колишній президент України підозрюється в тому, що він, діючи за попередньою змовою, групою осіб, в тому числі й представників вищого керівництва Російської Федерації, сприяв діяльності терористичних організацій "ДНР/ЛНР".
Зокрема, п'ятому президенту слідчі інкримінують, буцімто він використав свій вплив, щоб зірвати постачання вугілля з ПАР. І щоб були сприятливі умови для закупівлі антрациту у бойовиків ОРДЛО за посередництва Росії. Щоправда, не зазначають, що вугілля з Південноафриканської республіки нашим ТЕЦ не підходило, від його поставок довелося відмовитися. А шахти на сході і видобутий звідти антрацит – тоді ще належали Україні.
Адвокат Ілля Новіков говорить: "Саме цієї зими підняли сюжет, що в 2014 році не так купували вугілля, коли в самих порожні запаси... і залежність від Росії. І головна мета – відвернути увагу від Зеленського і від "вагнергейту". Це "державний переворот", саме зараз".
Захисники Порошенка переконані: підозру лідеру "Європейської Солідарності" в державній зраді підписували похапцем. Що цікаво: генпрокурорка Ірина Венедіктова особисто документ не завізувала – взяла відпустку.
Олександр Турчинов, секретар РНБО (2014–2019), так коментує ситуацію: "Навіть повністю залежна від Зеленського Венедіктова не підписала фейковий документ, не підписала підозру, а її підписав один із її заступників на прізвище Симоненко".
Переслідування п'ятого президента – умисне, переконаний його захист. Про це свого часу казали і ті, хто працював у правоохоронних органах уже за чинної влади. Кажуть, саме за відмову підписувати документи щодо Порошенка і поплатилися посадами.
Олег Корецький, керівник слідчої групи ДБР (2018-2020), розповів: "Коли я приходив до них і казав, що є необхідність закривати ці кримінальні провадження, тому що вони розслідуються в порушення розумних строків, і всі слідчі дії виконані, від того моменту почалися конфлікти, почався тиск".
А Руслан Рябошапка, генеральний прокурор України (2019-2020), каже: "Тепер підконтрольне керівництво ДБР, підконтрольний генпрокурор. Певні кримінальні провадження, які нині дуже публічні, очевидно, що є політичний чинник, і вони використовуються не в інтересах юридичної юстиції, а в політичній боротьбі".
І про це свідчить час, який обрали для оголошення підозри. Саме тоді, коли Петро Порошенко перебував у закордонному відрядженні. Усе за банальною схемою, кажуть адвокати. Щоб показати суспільству, що лідер опозиції втік від правосуддя.
У справі про вугілля з окупованих територій вже фігурує кум Володимира Путіна, нардеп Віктор Медведчук та колишній міністр енергетики Володимир Демчишин. Правоохоронці мають так звані "плівки Медведчука". Понад 30 годин скомпільованих телефонних розмов 2014-2017 років, які нібито вів проросійський політик Віктор Медведчук із кремлівськими посадовцями та терористами "ЛДНР" про закупівлю вугілля в ОРДЛО. У підозрі ж Петру Порошенку адвокати побачили купу помилок. Та ще й опис подій навіщось починається аж від заснування ООН. А СБУ, розповідаючи про це провадження, наводить на одному слайді лише Порошенка і Медведчука, так, наче вони є єдиними фігурантами справи.
Правозахисниця Валентина Теличенко говорить: "Саме обвинувачення не має абсолютно жоднісіньких доказів і говорить про політичні оцінки тих чи інших відкритих кроків президента Порошенка і дає свої здогадки, як домовлялися Порошенко і Медведчук".
Репресивні методи президента-втікача Віктора Януковича на собі відчув колишній генпрокурор. Разом із експрем'єркою Юлією Тимошенко вони стали жертвами його режиму. Тоді Янукович прибирав політичних опонентів. В діях Володимира Зеленського ексгенпрокурор вбачає схожість.
"Це абсолютна політична бздура, яка всім демонструє, що це політична репресія... Чи схоже на часи Януковича? Початок президенства Зеленського – чим далі, тим більше дух Януковича вселяється в Зеленського. Колись весела улюблена всіма персона коміка, який пародіював політиків, став не просто пародією на президента, він ще й став пародією на Януковича", – каже Юрій Луценко, генеральний прокурор України (2014-2019).
Пародією називають в опозиції і сотні інших справ про Петра Порошенка.
Петро Порошенко, президент України (2014-2019), лідер "Європейської Солідарності", каже: "Зеленський мене ненавидить. Зеленський мене боїться, Зеленський коїть злочини по незаконному політичному переслідуванню через викривлену систему правосуддя. Це триває три роки".
Утім, у монобільшості вже руки потирають. Справа тільки закрутилася, а вони вже готові не пускати Порошенка до парламенту.
"Якщо підтвердиться ця інформація, то треба буде заборонити Порошенку заходити у Верховну Ваду", – говорить голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
Багато свідчень є, що це робилося, але чи належно відпрацює слідство? Чи збере доказову базу, чи належно сприйме суд? Бачили голосні судові процеси які закінчувалися нічим.
Тим часом шостий президент на резонансну підозру п'ятому президенту офіційно не відреагував. Лише похапцем відповів на запитання журналістів.
Президент України Володимир Зеленський заявив: "Я не думаю, що це якось впливатиме на ситуацію всередині держави. Я бачу єдине – ми не бачимо резонансу щодо таких людей, як Медведчук, як пан, про якого ви сказали. Якщо це те, що ми прочитали – про вугілля, нехай розбираються правоохоронні органи, суд. Я думаю, що підтримки цих протестів у суспільстві немає, зрозуміло, чому. Воно так не виходить".
І поки на Банковій не бачать резонансу, у світі його вже давно розгледіли. Припинити політичне переслідування Петра Порошенка вже закликали європейські інституції й політичні лідери.
Нині, вже після свіжої підозри, повторюють знову. Країни-партнерки наголошують: Кремль таким справам аплодує. Хоча в умовах російської агресії треба діяти навпаки – акумулювати сили всередині країни, а не сіяти чвари. А ще вправлятися не у підозрах, а швидше провадити судову реформу та боротися з корупцією.
Але у Банкової – свій сценарій. Вже у п'ятницю сумнозвісний Печерський суд столиці під час таємного засідання дозволив затримати п'ятого президента, щоб доставити його до суду для обрання запобіжного заходу. Та хутко намалював заставу 1 мільярд гривень. Причому офіційно про такі дії навіть не повідомляли. Адвокати дізналися вже по факту. Зі своїх джерел.
Адвокат Ілля Новіков говорить: "Якщо Офіс генпрокурора повідомляє меседжі, що вони не можуть чекати... А чому не можуть? До новорічних свят запобігти чому? Моя думка: єдине, що їм треба, – це шоу і публічний скандал і заочно заарештований на якусь несусвітню суму".
І поки в країні штампували підозру, лідер опозиції Петро Порошенко із запланованим робочим візитом навідався до Вселенського Патріарха, а по тому мав низку зустрічей у Польщі. В ексклюзивному інтерв'ю "5 каналу" заявив: у постановках чинної влади участі не братиме. Повернеться до України згідно зі своїм графіком. У першій половині січня.
"В мене є свій графік, але ламати його за незаконних забаганок ЗЕ не збираюся. За графіком повернення в Україну в таку то-дату. Будь ласка, готовий дати пояснення, аби у вас було що питати. Я приїду – поговоримо!" – заявив Порошенко.
Олена Рибінська, Ганна Кудрявцева, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, раніше з'явилася схожа заява посла Великої Британії в Україні Мелінди Сіммонс – Велика Британія поставила під сумнів чесність і прозорість розслідування щодо Порошенка. Дипломат заявила, що важливо, аби правоохоронні органи та судова влада розглянули цю справу, як і будь-яку іншу, незалежно, неупереджено та професійно.
Нагадаємо, так звана кримінальна "підозра" була сфабрикована за вказівкою з Офісу президента Володимира Зеленського проти лідера "Європейської Солідарності" Петра Порошенка та не має жодних правових підстав, а отже, є незаконною. На цьому наголосив адвокат п'ятого президента України Ілля Новіков під час брифінгу.
Як раніше повідомив адвокат Головань, так звана "підозра" п'ятому президенту України навіть формально містить помилки, а тому є незаконною.
Читайте також: "Венедіктова не наважилася": новий "юридичний треш" проти Порошенка в ГПУ підписав той, кого не шкода – адвокат Головань
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.