Кабмін
Кабмін Урядовий портал

"Грошей немає, але ви тримайтеся": чому арифметика уряду Зеленського дала збій – сюжет

Читайте по-русски
Урядовці визнають, що проблеми із бюджетом таки є

Кабмін на кінець року звів касу і зрозумів: грошей не вистачає. Але на захищені статті є. Тобто на виплати пенсій, зарплати, видатки на обслуговування держборгу.

А ось підприємці, які співпрацюють з державою, ну приміром компанії-підрядники, які латають дах у школі чи у дитсадку – можуть своїх грошей до Нового року і не побачити. З ними держава просто не зможе розрахуватися. Або з кимось розрахується, а з кимось ні. Розкидають виплати, так би мовити, вручну. Чому урядова математика дала збій, розповіли Олена Соловйова і Марта Шикула в програмі "Час. Підсумки тижня" на "5 каналі". 

Про велику сучасну школу у Брюховичах на Львівщині мріють роками. Стільки ж – триває будівництво.

"Є проблеми з класними приміщеннями, бо немає місця, де садити дітей, є приміщення початкової школи віддалені від 5-11 класів, немає актової зали, спортивної зали", – каже директор школи №41 Володимир Божейко.

Усе це – буде в новозбудованому корпусі. Він готовий наполовину. Вже у вересні, сподіваються в школі, туди на навчання зайдуть з півтисячі дітей – від "першачків" до випускників.

У планах до кінця року завершити електрику, опалення, каналізацію, вентиляцію. Усе залежить від коштів. Цього тижня прийшли до школи вентиляційні установки з-закордону. На цей рік – це найдорожче, що має встановлюватися на школу. Частково школа оплатила.

Решту – лишилися винні. Самі ж – чекають оплати від головного замовника – держави. Звістка, що цьогоріч можуть і не дочекатися – спантеличує.

"До закінчення цього року нам потрібно ще 3 мільйони. Якщо ми не отримаємо цих коштів, люди лишаться без зарплати, постачальники лишаться без коштів. Просто все зупиниться", – каже виконроб Андрій Марків.

ВР
ВР5 канал

У Рік свині – свиню бюджетну під ялинку можуть отримати підприємства, які надавали послуги державі. І розраховували на їх оплату – у грудні. Кому нарахують, а на кому зекономлять – у профільному міністерстві вирішуватимуть "вручну".

"Перетрусити" та "відсіяти" так звані "незахищені видатки" – інвестиційні проєкти, будівництва, ремонти та послуги. Розпорядився про таке Кабмін 17 грудня. За два дні документ – потрапив у пресу.

Гасити скандал прем'єр Олексій Гончарук одразу ж кинувся в соцмережі. Божиться – причин для паніки немає. Зарплати і пенсії – святе. А от "призупинка" платежів торкнеться лише недобросовісних розпорядників, які тягнули з розрахунками, а в останній момент воліють "провести касу".

"Те, що в державі немає коштів, якісь проблеми із бюджетом, дефолт – це фейк", – заявив прем'єр-міністр Олексій Гончарук. 

Як повідомляє виконавчий директор аналітичного центру "Case Україна" Дмитро Боярчук: "В листопаді доходи центрального бюджету просіли ще майже на 8 відсотків, вони "мінус" порівняно із попереднім. І те, що ми маємо ту бурхливу реакцію прем'єра, означає, що в грудні ситуація не покращилася".

Проблеми із бюджетом таки є – визнають урядовці, доповідаючи перед парламентарями.

"Нам дістався дуже складний бюджет. Взагалі закривати рік з чужим бюджетом важко", – пояснює прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

ВР
ВР5 канал

Не полегшує справи занадто сильна гривня – а це удар по валютній виручці і дешевий газ. 11 мільярдів втратили на ренті за видобуток вуглеводнів, "мінус" по тютюновим та алкогольним акцизам. А ще – "підступи" попередників. Мовляв, через запроваджені ними пільги не дорахувалися 9 мільярдів мита для зеленої генерації. Тому – засукають рукави і лататимуть дірки.

"Зупинки платежів по захищеним статтям не було, немає і не буде. Всі зарплати, всі соціальні виплати, пенсії, медикаменти – як сплачувалися – вчасно так і сплачуються день у день", – заспокоює міністр фінансів Оксана Маркарова. 

"Слуг народу" прем'єр закликає не вестись на провокації і через бюджет не сваритися. В опозиції ж – настрої не однозначні. Бентежить бюджетна нестача майже у відсоток ВВП. Ручне ж керування видатками як вихід оцінили не всі.

"Це тягне на службовий злочин, тому що він фактично не має такого права. Діра в бюджеті колосальна, на перше грудня – 52 мільярди по загальному фонду. Це є результати роботи цієї команди", – каже народний депутат "ЄС" Олексій Гончаренко.

ВР
ВР5 канал

Поки підприємці гадають, коли отримають кошти, експерти – згадують забуте.

"Була така картотека №2 в 90-х роках. Коли з'являлися гроші, то платежі від підприємства здійснювалися відповідно від того, яка пріоритетність визначалася. Не на всі платежі були гроші. Такої практики вже давно не було. Час від часу з'являються певні затримки, певні проблеми, але останні 5 чи 4 роки не пригадую, щоби у бюджету були проблеми з грошима", – розповідає виконавчий директор аналітичного центру "Case Україна" Дмитро Боярчук.

За словами заступника директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослава Жаліла,"чинна монетарна політика, яка веде до того, що в нас зберігається висока вартість державних запозичень, плюс активна політика державних запозичень, що вела до надмірного зміцнення національної грошової одиниці, призводить до того, що бюджет втрачає кошти. Про це говорилося неодноразово, але уряд тоді не вживав заходів".

Нині ж, каже експерт, від призупинки виплат дефіцит бюджету не зникає, а лише тягне заборгованість перед бізнесом – у новий рік.

"Головне, що страждає – це довіра між державою і бізнесом. Компанія закладала фінансові плани, вклалася в певні видатки, а потім це не буде проплачене, це негативно вдаряє по бізнесу", – переконаний фахівець.

Натомість виконроб Андрій Марків припускає, що якщо цих коштів не отримає ні фірма, ні інші постачальники, то просто ніхто з не захоче працювати з державними коштами, бо люди повірили. А виходить, що держава дурить.

А от дорожні роботи – у безпеці. Їх, разом з додатковими грошима на зарплати шахтарям, Мінфін уже відніс до пріоритетних напрямів. Решта – дізнаються свій вердикт протягом тижня.

Олена Соловйова, Марта Шикула, Василь Дендін, "5 канал"

Попередній матеріал
Бойовики хочуть отримувати своїх полонених процесуально чистими – журналіст
Наступний матеріал
Газовий контракт та Керченський міст: ексклюзивна розмова з ексміністром Володимиром Омеляном
Loading...

Усі видатки поставлені на паузу – Федина про дефіцит у бюджеті

Це практика, притаманна 90-м рокам – економіст про ручне управління бюджетом

Міністр фінансів повідомила, які видатки з бюджету будуть профінасовані

Через проблеми з Держбюджетом по всій країні зупинено сотні будівництв – Філатов показав документ

Декому вигідно, щоб Марченко був не при справах – ветеран прокоментував затримання генерал-майора

Зеленський підписав закон про Держбюджет 2020 року