Газ, транзит
Газ, транзит 5 канал

Газова угода між Україною та РФ: чим поступилися сторони і на скільки розрахований новий контракт – сюжет

Читайте по-русски
Чи повернеться Україна до прямих закупівель газу з Росії, нині невідомо

Транзитна угода є. "Нафтогаз" та "Газпром" підписали новий контракт. Численні двосторонні та тристоронні переговори і кілька місяців дискусій таки дали свій результат. Свої підписи на документі сторони поставили в передостанній день. Дія старого контракту закінчується зранку 1 січня. І "Нафтогаз", і уряд розробляли план дій у разі, якщо новий договір таки не вдасться затвердити. Утім, не знадобилося. Переговори у Берліні і у Мінську були вирішальними. Тоді узгодили основні принципи угоди, а напередодні чільники "Нафтогазу" та "Газпрому" її підписали. На скільки ж розрахований новий контракт та чим поступилися сторони, Леся Головата розкаже.

Обіцяли впоратися до 29 грудня. Але Новий Рік на носі, а контракту, за яким могли би російський газ транспортувати в Європу, в передостанній день 2019-го таки немає. У Кабміні на вечір понеділка анонсують брифінг за участі прем'єра, міністра енергетики та керівника "Нафтогазу". Журналісти чекають, але захід скасовують. Лише пізнього вечора з'являється інформація –у соціальних мережах.

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив: "Підписали контракт на транзит. Я підписав у Відні о 14:30, а голова "Газпрому" Олексій Міллер ввечері підписав у Санкт-Петербурзі. Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібні були погодження Правління та Наглядової Ради "Нафтогазу", а також Кабміну, тому довелося перенести підписання і робити це вже по черзі і дистанційно".

Уже розлого 31 грудня пояснює чільник "Нафтогазу" Андрій Коболєв. Транзитна угода – це прийнятний компроміс для обох сторін. Діятиме 5-ть років із можливістю продовження ще на 10. Росія зобов'язується прокачати через Україну до Євросоюзу 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік та по 40 – в наступні чотири. Це мінімальні обсяги. При цьому запровадили принцип – "качай або плати". Тобто якщо "Газпром" відмовиться від транзиту, усе одно за зафісксовані обсяги мусить заплатити понад 7 мільярдів доларів.

"По-перше, європейське право. Угода містить гарантії, які за своєю суттю до концепції "качай або плати". Ось та сума – 7,2 мільярди доларів – вона фактично була в якійсь мірі гарантована російською стороною. Як дохід, який українська сторона отримає протягом наступних 5-ти років", – каже Коболєв.

Мінімально гарантовані обсяги, зі слів Коболєва, "Газпром" оплачуватиме за тією ж ціною, що й раніше, а все, що понад – дорожче. Заради цієї угоди Київ та Москва підписали мирову відмовилися від взаємних претензій за попередніми договорами 2009 року. Тож Росія сплатила 3 мільярди доларів боргу за Стокгольмським арбітражем. А Україна безповоротно скасувала позови від Антимонопольного комітету до "Газпрому" на суму понад 7,4 мільярда доларів, а також у Стокгольмському арбітражі на 12 мільярдів.

Коболєв сказав: "У цьому році ми на додаток до документів, які подали в Стокгольм із нашої сторони, як зустрічні позови до "Газпрому" й подали цифрову оцінку в сумі більше дванадцяти мільярдів доларів. От власне цей новий арбітраж українська сторона і обміняла на нову транзитну угоду".

Відновленням балансу інтересів сторін – називають підсумки перемов у "Газпромі".

"Після п'яти днів безперервних двосторонніх переговорів у Відні були прийняті остаточні рішення і досягнуті фінальні домовленості. Одночасно підписано цілий комплект угод і контрактів, і ці домовленості дійсно є великий пакетної угодою, яка відновила баланс інтересів сторін", – заявив Олексій Міллер, голова правління "Газпрому".

Укладання угоди привітав Президент України. Також – у Facebook.

Зеленський написав: "Кінець року, але не досягнень. Українська ГТС буде завантажена, а це – енергетична безпека та добробут українців! Мінімально гарантована прокачка – 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів у наступні чотири. Європа знає, що ми не підведемо в енергетичній безпеці".

Підсумки перемов привітала канцлерка Німеччини. Задоволені залишbлися і в Єврокомісії. Віцепрезидент відомства Марош Шефчович у Twitter подякував усім сторонам за наполегливу роботу.

Він написав: "Високо ціную наполегливу роботу і зусилля. Завдяки укладанню політичної угоди між Росією, Україною і Єврокомісією, транзитний контракт між відповідними компаніями, що забезпечує постійний потік газу до Європи з 1 січня 2020 року, тепер підписаний і скріплений печаткою".

А ось чи повернеться Україна до прямих закупівель газу з Росії, нині невідомо. Андрій Коболєв пояснює: урядовці та депутати інтенсивно та емоційно обговорюють таку можливість, допоки не дійдуть згоди – "Нафтогаз" перемов не починатиме.

Єва Ніколашвілі, Леся Головата та Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Чи вітатимуть окупанти – не знаємо": як зустрічатимуть Новий рік армійці ЗСУ – репортаж з фронту
Наступний матеріал
"Є заради кого боронити Україну": українські захисники на передовій отримали подарунки від школярів з Маріуполя
Loading...