Мар'яна Безугла
Мар'яна Безугла 5.ua

Дерусифікації бути: Рада проголосувала за постанову, Безуглу виключили з Комітету з нацбезпеки – куди перевели

Читайте по-русски
Також парламент вніс зміни до закону про публічні закупівлі

328 населених пунктів – серед яких міста, села та цілі райони – матимуть нові назви. Верховна Рада з другої спроби таки проголосувала за відповідну постанову. Щоправда, п'ять міст із загального переліку довелося прибрати. Про них між депутатами поки немає згоди. Ще одне рішення парламенту – виключення Мар'яни Безуглої з Комітету з нацбезпеки та переведення її в інший. У який саме? Новини з-під куполу – в сюжеті нашої Лідії Середюк.

Постанова, через яку блокували трибуну парламенту, ухвалена. Йдеться про перейменування понад трьох сотень населених пунктів. Чи були дискусії цього разу?

На тлі бурхливих емоцій попереднього засідання за перейменування міст, сіл і районів у четвер таки знайшлися голоси. "За" проголосували всі, окрім низки колишніх представників ОПЗЖ та 11-ти "Слуг народу". Рішення про дерусифікацію було ухвалене без обговорень. Усі дискусійні питання вирішили на погоджувальній раді, до сесійної зали винесли нову постанову – про перейменування 328-ми населених пунктів. Ще п'ять українських міст – Южне, Южноукраїнськ, Павлоград, Синельникове і Первомайськ – поки що матимуть радянські назви. Питання про їхнє перейменування розглядатимуть окремо. Цю п'ятірку виключили із загальної постанови, адже депутати ще не дійшли згоди щодо нових назв.

Нардепка Мар'яна Безугла за рішенням парламенту звільнена з комітету нацбезпеки, оборони і розвідки, водночас вона ввійшла до комітету зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва. Ці кадрові зміни проголосували одним документом. Опозиція вимагала їх розділити. Сама ж Безугла прокоментувала, що рішення змінити комітет ухвалила самостійно, бо в оборонному – їй робити більше нічого, а в зовнішньополітичному – налагоджуватиме зв'язки з партнерами. 

"Ви бачите роботу комітету з нацбезпеки. Давайте дивитися на нього об'єктивно. Так, я називаю його, як би це коректно чи некоректно звучало, трупом. Я буду максимально залучати партнерів, вибудовувати з ними більше довіри, більше контролю, щоб ставилося більше питань системних змін", – заявила вона.

При зміні комітетів у Безуглої залишився допуск до державної таємниці. Для Олександра Мережка, який очолює зовнішньополітичний парламентський комітет, перехід Безуглої не став несподіванкою. Каже, що ця депутатка може додати медійності новому комітету та привернути увагу ЗМІ до його діяльності. Такі зміни, за його словами, – не дивина, адже чимало парламентарів натомість перейшли до комітету з питань оборони та розвідки. 

"У нас, наприклад, було декілька людей, які залишили перейшли в комітет оборони. Це Соломія Бобровська, Олена Хоменко. Абсолютно нормально, коли хтось з комітету оборони переходить в наш комітет", – зауважив Мережко.

 У стінах парламенту говорили не лише про кадрові зміни, а й про резонансні втечі.

"Пан Одарченко, мфо сізо, втік! Тепер у мфо сізо є підгрупа: втекли. Там Дмитрук – обирався від "Слуги народу", нагадаю. Тепер там Одарченко, обирався від "Слуги народу". Далі Одарченко був спійманий на хабарі, потім його повернули у Верховну Раду. Він ходив тут, посміхався, а вчора вирішив, що вже годі й покинув нас. Друзі, що в нас відбувається? Це для чого в Україні закриті зараз кордони?", – наголосив нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко. 

Керівництво парламенту не давало дозволу на виїзд нардепа Андрія Одарченка за кордон. Так на втечу ще одного "Слуги народу", який уже в міжнародному розшуку, відреагував голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

"Жодних дозвільних документів з боку Верховної Ради щодо перетину державного кордону народному депутатові Одарченку не видавали. Хто вчинив протиправне діяння – а тим паче корупційний злочин – повинен бути притягнутий до відповідальності відповідно до українського законодавства", – сказав він.

Взялися і за реформування Рахункової палати. Законопроєкт про перезавантаження цього органу ухвалили у першому читанні. Це умова Міжнародного валютного фонду та США, яка відкриває Україні можливість отримувати бюджетну допомогу.

"Це не секрет, що цей законопроєкт був погоджений із міжнародними партнерами. Зокрема, США лише за перше читання надають 500 мільярдів доларів, і ще мільярд – за завершення цієї реформи", – зазначив член комітету ВР з питань бюджету Павло Фролов. 

Опозиція парламенту сумнівається, чи справді реформований орган буде незалежним. У бюджетному комітеті відповіли, що в законопроєкті прописані механізми, через які регулювати діяльність цього органу буде неможливо. До другого читання документ ще може змінитися. 

"Під перше читання вже підв'язане фінансування партнерів, після цього – подати свої правки і проголосувати в другому читанні. Я не буду сперечатися з колегами щодо ризику, але хотів би, щоб Рахункова палата мала більше повноважень", – наголосив перший заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. 

Крім цього, парламент вніс зміни до закону про публічні закупівлі. Відтепер замовники тендерів на будівництво впродовж трьох днів після укладання угоди зобов'язані публікувати на Prozorro ціни на матеріали та послуги з поточного ремонту, а також інформацію про будівельні матеріали. Завдяки цьому інформація про використання державних грошей на будівництво має стати прозорішою.

Лідія Середюк, Олексій Іванченков, "5 канал"

Як повідомляв 5.ua, Рада підтримала перейменування 327 населених пунктів у рамках дерусифікації.

Дивіться відео:

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
російські загарбники випустили по Україні 70 БПЛА – скільки збила ППО
Наступний матеріал
"Квартал 95" знову вляпався у скандал: без дозволу використав у своїх жартах відео загиблого військового
Loading...
Рада підтримала перейменування 327 населених пунктів у рамках дерусифікації

Рада підтримала перейменування 327 населених пунктів у рамках дерусифікації

Додаткові кошти на оборонку та провалене голосування щодо дерусифікації: як пройшов день у Верховній Раді

Додаткові кошти на оборонку та провалене голосування щодо дерусифікації: як пройшов день у Верховній Раді

Обмежено придатні до 25 років не підлягатимуть мобілізації – Стефанчук

Обмежено придатні до 25 років не підлягатимуть мобілізації – Стефанчук

Рада провалила голосування щодо дерусифікації 333 населених пунктів

Рада провалила голосування щодо дерусифікації 333 населених пунктів

Не тільки Дубінський: видання "Ділова столиця" нагадало, хто з нардепів-"слуг" допомагав зраднику Деркачу

Не тільки Дубінський: видання "Ділова столиця" нагадало, хто з нардепів-"слуг" допомагав зраднику Деркачу

Верховна рада збільшила держбюджет на 2024 рік для фінансування витрат на оборону

Верховна рада збільшила держбюджет на 2024 рік для фінансування витрат на оборону